Avrupa’da ülkeler Türkiye’ye tepki kuyruğunda..

1

Almanya dışişleri bakanı Frank-Walter Steinmeier salı günü Ankara’ya gelecek, ancak gelmeden önce verdiği beyanatlar iki ülke ilişkilerini zedeleyecek mahiyette.

En son yaptığı konuşmada Steinmeier “Türkiye’nin bir yol ayrımında” olduğunu söyledi. Türkiye’nin ya Avrupa yolunda ilerleyeceğini ya da bu yoldan uzaklaşacağını ifade eden Steinmeier, “Türkiye’nin Avrupa ile bağlantıda olmasını istediklerini” vurguladı.

Bölgedeki çatışmalar ve kriz ortamı düşünüldüğünde Türkiye’nin Avrupa ile ilişkilerini sürdürmesine ihtiyaçları olduğunu söyleyen Steinmeier, özellikle ekonomik nedenler ve güvenlik açısından bunun Türkiye’nin de çıkarına olduğunu dile getirdi.

Dışişleri bakanı Türkiye’nin yol ayrımında olduğundan söz ederken, Almanya’da eyaletlerde de Türkiye’ye tepkiler geliyor.

Hamburg Eyalet Parlamentosu’nda grubu bulunan partilerden 93 milletvekili Türkiye’deki tutuklu HDP’li milletvekilleri, belediye başkanları ve gazetecilerle dayanışma açıklaması yayınladı.

Avusturya da tepkili: Serbest bırakın

Avusturya Parlamentosu’nda grubu bulunan altı siyasi parti, HDP’li milletvekilleri ve gazetecilerin serbest bırakılması isteyerek, Türkiye-AB müzakerelerinin askıya alınması çağrısında bulunulan ortak bildiriye imza attı.

Bir tepki de Jagland’dan, hem de Ankara’da

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, OHAL döneminde artan baskıların sıralandığı AB İlerleme Raporu ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri’nin “Hukukun üstünlüğü ve insan hakları yoluna dönenen kadar AB’nin Türkiye ile üyelik görüşmelerini hemen dondurması gerek” açıklamasının ardından Ankara’ya geldi.

Jagland dün Ankara’da HDP heyeti ile görüştü. Görüşmeye HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen’in yanı sıra HDP’li vekiller Osman Baydemir ve Bedia Gökçe de katıldı.

Ve tepki sırası İtalya’da: anlaştık, ama…

İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini, Türkiye’de bazı milletvekilleri, gazeteciler ve hukukçuların tutuklanmasıyla ilgili olarak “Bir demokraside böyle bir şey olamaz” dedi. Laura Boldrini, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile yaptığı mülteci anlaşmasını da eleştirdi.

Kaynak: Gazeteler

1 YORUM

  1. Bir kaç gündür Avrupa Birliğine uyum paketlerini inceliyorum. Yüzlerce, belkide binin üzerinde kanun, yönetmelik Avrupa Birliği standartlarına uyacak şekilde değiştirilmiş. Modern bir devlet anlayışına ve mevzuatına yaklaşıyoruz. Türkiye’de üretilen ürünlerin Avrupa standartlarına uyması yönünde önemli değişiklikler yapılmış ve yapılıyor. Avrupa Birliğine aday ülke olmasaydık, bu değişiklikleri böyle hızlı yapabilirmiydik, sanmıyorum. Ayrıca, ülkenin Avrupa Birliği üyeliğine hazırlanması için, Münih’te yayınlanan Süddeutsche gezetesine göre, Türkiye, 2007-2013 yılları arasında 4,8 milyar Euro yardım almıs. 2014-2020 yılları arasında verilecek yardımın miktarı ise 4,45 milyar Euro. Türkiye’nin bu durumuna gıpta eden çok ülke var. Biz ne yapıyoruz? Bu fırsatı iyi değerlendirmek yerine, bizi eleştirenlerle kavga ediyoruz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here