Avustralya’ya girecek herkes, kendini 14 gün tecrit edecek..

0

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Sydney’de düzenlediği basın toplantısında, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını önlemeye yönelik alınan yeni tedbirleri açıkladı.

“Avustralya’ya gelen herkesin 14 gün boyunca kendini tecrit etmeleri gerekecek. Bu çok önemli.” diyen Morrison, uluslararası yolcu gemilerinin 30 gün boyunca Avustralya limanlarına yanaşmalarının da yasaklandığını bildirdi. Bakanlar Kurulu toplantısının, video konferans yöntemiyle yapılacağını belirten Başbakan Morrison, söz konusu tedbirlerin gece yarısından itibaren geçerli olacağını kaydetti.

Morrison ayrıca, Avustralyalılara diğer insanlarla el sıkışmamayı ve daha fazla “sosyal mesafe” uygulamalarını tavsiye etti. Kovid-19’dan 3 kişinin hayatını kaybettiği Avustralya’da, vaka sayısı 250’yi geçti.

Irak yönetimi, ülke genelinde yeni tip koronavirüse yakalananların sayısının 110 olduğunu kaydetti. Suudi Arabistan’da ise Kovid-19 vakası 103’e yükseldi. Rusya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısı 59’a yükseldi.

Moldova Sağlık, Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanı Viorika Dumbravyanu, düzenlediği basın toplantısında, 4 kişide daha virüs tespit edildiğini duyurdu. İlk Kovid-19’un geçen hafta saptandığı ülkede, daha önce 8 kişide vaka görülmüş ve “kırmızı kod” tehlike seviyesi ilan edilmişti.

Kazakistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede 6 Kovid-19 vakası olduğu hatırlatılarak vakalarda bir artış kaydedilmediği belirtildi. Hastanelerde karantinaya alınan kişi sayısının 1260’a çıktığı, 453 kişinin de ev karantinasında tutulduğu vurgulandı.

Fas’ın Ekipman, Ulaştırma, Lojistik ve Su Bakanı Abdulkadir Amara’da, yeni tip koronavirüs tespit edildiği açıklandı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here