Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülmesine dünyadan tepkiler..

0

Danıştay 10. Dairesinin, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesine yönelik dünyadan değerlendirmeler gelmeye başladı.

UNESCO, Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesinden üzüntü duyulduğunu bildirdi. Rus Ortodoks Kilisesi ise “Türk mahkemesinin Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararını esefle karşılıyoruz. Ne yazık ki Rus Ortodoks Kilisesi’nin ve diğer Ortodoks kiliselerinin sesi duyulmadı. Bu karar daha büyük anlaşmazlıklara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Kültür Bakanlığı da “Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararı tüm uygar dünyaya karşı açık bir provokasyondur. Türkiye’nin içişlerine karışma niyetinde değiliz ancak Ayasofya tüm insanlığı ortak anıtıdır.” şeklinde değerlendirme yaptı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, “Ayasofya kararının dünya kültür mirasının yanı sıra UNESCO için de tahrik oluşturduğu hakkında AB’deki mevkidaşlarıma bilgi verdim.” dedi.

ABD Demokrat Senatör Bob Menendez, “Erdoğan’a kararını değiştirerek Ayasofya’nın bütün inanç ve kültürlerden insanların ziyaretine açık bir müze olarak sahip olduğu önemli mirası yeniden tesis etmesi çağrısında bulunuyorum.” diye konuştu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here