Azak Denizi’nde Rusya-Ukrayna gerginliği.. Ateş açıldı

0

Azak Denizi’nde, Rusya ile Ukrayna savaş gemileri karşı karşı geldi. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Kerç Boğazı civarında Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığını bildirdi. Rusya Federal Güvenlik Servisi ise Rus savaş gemilerinin müdahale ettiği Ukrayna savaş gemilerinin limanlarına döndüğünü açıkladı.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, gemilere açılan ateş sonucunda 6 kişinin yaralandığını, 2 Ukrayna gemisinin hasar gördüğünü ve rotasını kaybettiğini belirtti. Bir Ukrayna gemisinin de demir atmak zorunda kaldığı ifade edilen açıklamada, Ukrayna gemilerinin Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildiği bilgisi de yer aldı. Ukrayna basınında ise açılan ateş sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

FSB’den yapılan açıklamada ise Rus savaş gemilerinin müdahale ettiği Ukrayna savaş gemilerinin durumuna ilişkin bilgi verildi. Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait üç geminin limanlarına döndüğü belirtilen açıklamada, “Bu tür tehlikeli ve sorumsuz kararlar veren Kiev yönetimi, eylemlerinin sonuçları hakkında düşünmelidir.” değerlendirmesi yapıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, sosyal medya hesabından, Rus savaş gemileri ile Ukrayna savaş gemileri arasındaki sıcak temasa ilişkin açıklama yaptı. Kiev yönetiminin Kerç Boğazı’nda provokasyon yaptığını savunan Zaharova, “Haydut metodu ile önce provokasyon, sonra zorlayıcı baskı, ardından da saldırganlık suçlaması.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna savaş durumuna geçmeyi görüşüyor

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Genel Sekreteri Aleksandr Turçinov, ülkenin savaş durumuna geçmesi için toplantı yapılacağını bildirdi.

Turçinov, Ukrayna basınına yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun topladığı savaş kabinesinde Azak Denizi’nde meydana gelen hadise ile ilgili olarak Ukrayna Savunma Bakanlığının rapor verdiğini aktardı.

Toplantıda Rus savaş gemilerinin Ukrayna savaş gemilerine yaptığı müdahalenin “askeri saldırı eylemi” olduğunun vurgulandığını belirten Turçinov, “Toplantıda ülkede savaş durumu ilan edilmesi için Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyinin toplanması önerildi.” dedi. Turçinov, toplantının bu gece gerçekleşeceğini dile getirdi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here