Azil maddeleri oylaması ertelendi..

0

ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi, dün yerel saat ile sabah 09.00’da (TSİ 17.00), ABD Başkanı Donald Trump’ın azline yönelik sunulan “görevin kötüye kullanılması” ve “Kongrenin işleyişini engellemek” adlı iki başlıktan oluşan azil maddelerini görüşmek üzere toplandı.

Komite, 14 saat süren oturumun ardından oylama olmadan dağıldı. Adalet Komitesi Başkanı Jerry Nadler, azil maddelerine ilişkin oylamanın sabah yerel saat ile 10.00’a (TSİ 18.00) ertelendiğini duyurdu. Cumhuriyetçi vekiller ise Nadler’in böyle bir kararı, Komitedeki Demokratlar’a sormadan almasını sert bir dille eleştirdi.

Söz konusu maddelerin komitede oylanmasının ve kabul edilmesinin, bu adımın ardından azil dava taslağı oluşmuş olacak.

Zaman zaman sert tartışmalara sahne olan oturum, sona erdi. Oturumun bu kadar uzun sürmesinin nedeninin ise Komitedeki Cumhuriyetçi vekillerin sürekli azil davası taslağında değişiklik istemesi olduğu belirtiliyor.

Oturuma verilen aralarda basına konuşan bazı Demokrat vekiller, gece boyunca sürecek olsa bile Cumhuriyetçiler değişiklik isteklerini bitirene kadar bu oturumun süreceğini vurguladı.

Eylül ayında basına sızan ve 25 Temmuz’da yaptıkları telefon görüşmesinde Donald Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD’nin ülkesine yardım edeceğini söylediğini iddia eden muhbir raporu, azil soruşturmasının fitilini ateşlemişti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here