Babacan: 84 milyonluk ülke bir deney laboratuvarı haline getirildi

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TV5’te konuştu. “Küçük ortak ‘Kendi anayasamız 100 maddede bitti‘ diye açıkladı geçti.” diyen Babacan, şunları söyledi:

“Anayasalar toplumsal mutabakat belgeleridir. Öncelikle geniş katılımın sağlanıp, anayasanın öyle ortaya konması lazım. 84 milyonluk ülke bir deney laboratuvarı haline getirilmiş durumda. Düzenlemelerde bu kadar sık hata yapılan bir ülke, hukuk devleti niteliğini kaybetmekten öte, kanun devleti niteliğini bile kaybetmiş demektir.

Yatırımda, üretimde, ihracatta ülke tabii ki gaza basacak. Ama devlet kaynaklarını, tüyü bitmemiş yetimin hakkını harcarken tasarruf edeceksiniz, frene basacaksınız. Bunlar neyle neyi karıştırıyorlar?

Bütün yetki tek yerde toplandı mı? O yüzden bütün sorumluluk tek yerde toplanmış demektir. Kimse suçu başka yerde aramasın. Madem pazarları açıyorsunuz tüm Türkiye’de açın. Ve pazar hangi gün kuruluyorsa o gün açın. Ömründe iki koyun gütmeyince, bakkalın yanında iki ay çıraklık yapmayınca ticaretten, ekonomiden bu kadar kopuk olunca alınan kararlar böyle işte.

Bu ülkenin esnafı mahallesinin finansörü gibi çalışırdı. Esnafı zekat almaya muhtaç bir kesim haline düşürdüler. İşsiz birisi işe girdiğinde iki-üç sene vergi almayın. Gerek yok. Mevsimlik işçi gibi oldu Merkez Bankası Başkanı. Mevsimlik çalışan gibi biri gidiyor, biri geliyor. Yüksek faiz, sonuç. Yüksek enflasyon, sonuç. Sayın Erdoğan da sebep.”

Resim

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here