Babacan: Anayasa Mahkemesi kararının tanınmaması hiç kimsenin haddine değil

0

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı ziyaret etti. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Babacan, Anayasa Mahkemesi kararının tanınmamasının hiç kimsenin haddine olmadığını söyledi.

“Alt mahkemenin bu kararı kendi inisiyatifiyle alıp almadığını ayrıca masaya yatırmak lazım.” diyen Babacan, şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi, bizim anayasal sistemimiz içerisinde en üst yargı organıdır ve bu yargı organının aldığı kararlar, tüm yargıyı da bağlar. Yürütme organını yani hükümeti de bağlar hatta Türkiye Büyük Millet Meclisinin çıkardığı yasalarda eğer Anayasaya aykırılık varsa orada bile düzeltme açısından baktığımızda Meclisi de bağlar.

Böylesine anayasal sistemimiz içerisinde son derece önemli bir pozisyonu olan kurumun aldığı kararın Anayasaya ve yasalara aykırı olarak alt mahkeme tarafından tanınmaması, uygulanmaması kabul edilemez; hiç kimsenin haddine değil. Bu ülkenin istikrarı hepimiz için önemli. Bu ülkenin anayasal düzenini kim olursa olsun bozmaya çalışan, bu ülkenin istikrarına zarar verir.

Alt mahkemenin de bu kararı kendi insiyatifiyle, kendi hür, bağımsız, tarafsız alıp almadığını da tabii ayrıca bir masaya yatırmak lazım. Burada yapılması gereken herkesin Anayasaya bağlılığını, hukuk devletine bağlılığını ve hukuk devletinin gereğini yerine getirmesidir, aksi düşünülemez.

Hukuk herkes için lazım. Sadece ülkeyi yönetenler, şu andaki yürütme erki için kullanılacak bir araç değil bu. Yargı, hükümetin elinde kullanılacak bir araç değil, olamaz. Hukuk devletinde böyle bir şey kabul edilemez. Anayasa Mahkemesi bağımsız ve tarafsız hareket eder, Anayasa Mahkemesinin verdiği kararlar nihaidir ve herkes için bağlayıcıdır.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here