Babacan: Biz hiçbir zaman mafyayla, çetelerle, 28 Şubatçılarla, vesayet kalıntılarıyla aynı gemiye binmedik

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 1. Olağan Çankırı İl Kongresinde konuştu. “Kuzeyden güneye, doğudan batıya ülkemizi birleştirerek, DEVA Partisi çatısı altında buluşturarak damla damla büyüyoruz. Bu su hiç durmaz.” diyen Babacan, şunları söyledi:

“Yanlış adamlar ve yanlış adımlar yüzünden ekonomimiz dibe vurdu. Yetmedi, Merkez Bankasını borca soktular. Bir ülkenin Merkez Bankası borçlu olur mu ya? Aziz milletimizden gerçekleri saklayan bu iş bilmez yönetime son verme zamanı gelmedi mi? Biz; bu milletin çiğnenen onurunu yeniden ayağa kaldırmak için yola çıktık.

Esnaf, ‘Alıp sattığım mallara yüzde 30-40-50 zam geldi’ diyor. Hükûmet neden enflasyonu yüzde 10 küsür açıklıyor? Vatandaşa moral olsun diye değil. Sabit gelirliye maaş zammını o ayarlanmış oranlara göre yapıyorlar da ondan. Esnaf diyor ki, ‘Bu virüs sadece bizim dükkanda mı bulaşıyor? Vatandaşın fabrikaya giderken bindiği otobüste, metroda virüs yok mu?’ Halkımızın nefesini de vergisini de tükettiler.

‘Siz gemiden indiniz’ diyorlar. Yine yanılıyorlar. Biz hiçbir zaman mafyayla, çetelerle, 28 Şubatçılarla, vesayet kalıntılarıyla aynı gemiye binmedik. Sizin geminizin dümeninde küçük ortak oturuyor, rotayı da küçüğün küçüğü ortak çiziyor. İşte sizin reislik yaptığınız gemi bundan ibarettir. Bu geminin yolu da yol değildir.

2015 ve 2018 seçimlerinde iktidar partisine destek veren vatandaşlarımız, rotayı 28 Şubatçılara çizdirsinler diye, geminin dümenine başkasını oturtsunlar diye oy vermedi. Sandıkta gereğini yapacaklar, hiç endişeniz olmasın. Yargıda tuz koktu. Önce hukuku ayağa kaldıracağız. Türkiye, mahkemelerinde adaletsizlik yapılan bir ülke olmayacak.

Nerede olduğumuzu merak edenlere konum atalım. ‘Ne yapacağımızı şaşırdık’ diyen çaresiz vatandaşın, Mülakatlarda haksızlığa uğrayan gençlerin, Zulme uğrayan KHK’lıların, Çığlığını dünyaya duyurmaya çalışan kadınların yanındayız.”

Babacan, özetle şöyle konuştu: “Büyük ortağın öyle bir prangaları var ki küçük ortaktan izin almadan tek kelime edemiyor. Yolda karşılaştığı küçük ortağın keyfini kaçırmamak için, yola birlikte çıktığı 40 yıllık arkadaşlarını terk ediyor. Bir de bize ‘Siz gemiden indiniz’ diyor. Yine yanılıyorlar. Hatırlatalım, iktidarın üçüncü ortağı daha geçen hafta ne dedi? ‘Geminin rotasını biz çiziyoruz’ dedi. Biz, 28 Şubat karanlığının destekçisi olan bu ortağın rotasını çizdiği gemiye hiçbir zaman binmedik ki! Hiçbir zaman, mafyayla, çetelerle, 28 Şubatçılarla, vesayet kalıntılarıyla aynı gemiye binmeyiz. Biz, bu ülkenin dürüst, namuslu, işini iyi yapan insanlarıyla, fedakar gençleriyle, kötü yönetimin yükünü yıktığınız esnafla, çiftçiyle, işçiyle aynı gemideyiz. Haksızlığa uğrayanlarla aynı gemideyiz. Siz hangi gemide olduğunuzun farkında mısınız? Sizin geminizin dümeninde küçük ortak oturuyor, rotayı da küçüğün küçüğü ortak çiziyor. İşte sizin reislik yaptığınız gemi bundan ibarettir. Bu geminin yolu da yol değildir.

İzlediğiniz rota memleketi 1990’ların karanlığına götürür. Bu rota toplumu ayrıştırır, kutuplaştırır. Bu rota ülkeyi yalnızlaştırır. Bu rota halkı yoksullaştırır. 2015 ve 2018 seçimlerinde iktidar partisine gönül veren vatandaşlarımız size bu desteği, tutup da rotayı 28 Şubatçılara çizdirin diye vermedi ki. Geminin dümenine başkasını oturtun diye size oy vermedi ki.

Tüm dünya pandemiyle boğuşurken, bugünkü iktidarın aklı fikri manipülasyona çalışıyor. Yüzbinlerce insanımızın hastalanmasına adeta göz yumdular. Şimdi de belli saatlerde ve günlerde sokağa çıkma kısıtlaması getirdiler. Uzmanlar ‘Bir süre tam kapanma şart’ diyor ama yapamıyorlar. Hazineyi boşalttıkları için yapamıyorlar. Hatta ve hatta bu sokağa çıkma kısıtlamalarının cezalarıyla para toplamaya çalışıyorlar. E bütçe açık veriyor. Akılları fikirleri bu… Peki, bu salgın döneminde ekonomik tedbir almak için ne yaptılar? Ancak bir borç yapılandırması önerebiliyorlar. Ya esnaf siftah yapamıyor siftah! Böyle olmaz! Böyle devlet yönetilmez! Bu milletin ne halde olduğunu bilmeyenler devleti yönetemez!”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here