Babacan: Bundan sonraki seçimler kırmızı kart seçimidir

0

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Karar TV’de konuştu. “Yuvarlak ifadeler kolay; ‘Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız’ ya da ‘Bu sene de büyüyeceğiz.’ Ama nereden, nasılı bir açıklamak lazım.” diyen Babacan, şunları söyledi:

“2014-2015 yıllarından başlayan otoriterleşme eğilimi var. Bu nasıl oldu? Liyakatli bürokratların sistem dışına çıkmasıyla oldu. Eğer karar mekanizması ile ilgili kurallarınızı önceden yazılı hâle getirmezseniz ve o kuralları açıklamazsanız, ekonomi yönetiminde öngörülebilirliği asla getiremezsiniz.

Vatandaş yerel seçimlerde sarı kart gösterdi. Bundan sonraki seçimler kırmızı kart seçimidir. İlk defa Türkiye’de bir siyasi parti fırsat eşitliği ile kuruluyor. Eş, dost, ahbap, tanıdık, akraba partisi değil, Türkiye partisi inşa ediyoruz.

Son aylarda açıklanan rakamlar ile vatandaşın hissettiği ekonomik veriler uyuşmuyor. Gerçek enflasyonu halkımız daha iyi bilir. TÜİK rakamlarına göre enflasyon yüzde 11-12. Gerçek ekonomi; halkın hissettiğidir. Kovid-19 krizi daha da derinleşti, gelir dağılımı, banka bilançoları çok daha önce bozulmuştur. Şirketler ‘bilanço makyajları’ yapabilir ama artık bu makyajı yapmak mümkün değil. Türkiye’nin ciddi bir enflasyon sıkıntısı var.

2014’ten beri Türkiye’de kademeli bir otoriterleşme başladı. Likayatli insanlar yavaş yavaş sistem dışına itildi. 15 Temmuz ile birlikte de otoriterleşme ‘sanki meşru bir zemin’ kazandı. 2018’deki anayasa değişikliği ile de ‘Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ adı altında bir sistemsizlik oluşturuldu.

Yabancı sermaye istikrar ve ekonomik güvenlik arar. Bunlar uluslararası sermaye için çok önemli. Bu yerli sermaye için de geçerli. Türkiye’yi karanlık tünel gibi gören sermaye sahipleri, başka yerlerde yatırım yapıyorlar. Sermaye sahipleri, fiyat istikrarı arar. Fakat bu ancak bağımsız bir Merkez Bankası’nın belirlediği fiyat istikararı ile olur. Varlık Fonunu kapatacağız. Tam bir karadelik. Hiçbir denetimi, kuralı yok.

Teknoloji ile savaş yapamazsınız. Sosyal medyayı kapatmayı çalışıyor. Erdoğan’ın bugünkü açıklamaları ortada. Niye? Sosyal medya denemeleri oldu, baktılar ki ‘dislike’larda durum felaket. ‘Bu böyle olmayacak bari kapatalım’ dediler. Başarısız olunca direkt müdahale. Teknoloji üreten gençlerin, gönüllerini kaybettiler örneğin. Teknoloji ile mücadele etmeleri mümkün değil. Teknoloji ile ancak yan yana yürürler. Teknoloji ile sadece büyünür. Teknoloji ile savaşmak, teknolojiyi kapatmak ya da yasaklamak mümkün değil. Bu dünya çok geride kaldı.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here