Babacan: Ekonomide çuvallayanlar, ülkemizi ilaç ve tıbbi cihaz firmalarına karşı da borçlandırdılar

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 1. Olağan Konya İl Kongresinde konuştu. “Salgının başından beri test istasyonları kurulmasını önerdik, dinlemediler. Şimdi de semptom göstermeyenlere test uygulanmıyor ve daha az vaka tespit ediliyor. Semptom göstermemesine rağmen pozitif olanlar tespit edilmeden yayılım nasıl önlenecek?” diyen Babacan, şunları söyledi:

“Uzmanlara göre, koronavirüse karşı bağışıklık kazanmamız için en az 100 milyon doz aşı ihtiyacımız var. Kendi hekimlerimizin geliştirdiği aşıdan 1 milyon, Çin’de fazları tamamlanmamış aşıdan 10 milyon doz sipariş etmişiz. Bu aşının daha etkisi bile belli değil.

Hazineyi boşalttıkları için aşı konusunda geç kaldılar. Ekonomide çuvallayanlar, ülkemizi ilaç ve tıbbi cihaz firmalarına karşı da borçlandırdılar. Henüz risk gruplarına grip aşısını bile yaptıramadık. Ekonomiyi batırdığınız için, piyasa daha da durgunlaşmasın diye halkımızın sağlığını gözden çıkardınız. Soru basit: İsrafa ve faize ödediğiniz parayla salgına karşı nasıl bir önlem paketi sunabilirdiniz? Bir düşünün. Cevap bekliyoruz.

Dediler ki, ‘Cumhuriyet tarihindeki en büyük reform, Partili Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine geçiştir.’ Hiç ders almamışlar! Biz reformdan çözüm anlıyoruz, meğer onlar sorunun ta kendisini anlıyormuş. Kötü örneği kılavuz diye gösteriyorlar.

Ekonomi yönetiminden ayrıldığımda faiz oranı bugünkünün neredeyse yarısıydı. Demedik laf bırakmadılar, ne uzmanı olduğu bilinmeyen ‘danışmanları’ bize karşı karalama kampanyası yürüttüler. Mevlana’nın dediği gibi; bizi bilen bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.

Varlık Fonu aracılığıyla Katar’a satış mutabakatı anlaşması yapmışlar. İşte size fırsat. Haydi, bu satıştan başlayarak, Varlık Fonu’nun bugüne kadar yaptığı iş ve işlemleri şeffaf bir şekilde paylaşın. Bizim zamanımızda yeni mezun gençler araba alıyor, emeklimiz uçağa binip Avrupa’yı geziyordu. Yurt dışından tersine beyin göçü vardı. Hükûmete sorsanız, şimdi zenginlik içinde yüzüyoruz.

Orta ölçekli firmaların dünya lideri olması için girişim sermayesine ihtiyacı var. Bu finansman kaynağını devreye sokacağız. Ülkemizden ihracat şampiyonları çıkaracağız.”

Babacan özetle şunları söyledi: “Açıklanan sayı, Amerika ve Hindistan’ın hemen ardından Dünya’da 3’üncü olduğumuzu gösteriyor. Avrupa’da ise birinciyiz. Daha evvel çokça ‘Hayırlı hiçbir göstergede rekor kıramıyoruz’ demiştim ya maalesef yine işte böyle bir kötü listenin başlarındayız. Son iki günde tekrar hasta tanımını değiştirdiler. Bu seferde sadece hastanelerde yatanlara, hasta demeye başladılar. Anlıyoruz ki bugünü dek  tabloda açıkladıkları hasta sayıları da gerçeği yansıtmıyor.

Bir diğer konu, yapılan test sayısının azlığı. Dünyada vaka sayısının en yüksek olduğu ilk 10 ülkeye baktığımızda, ülkemizde 17 miyon 733 bin Test sayısı ile, en düşük sayıda test yapılan ülke durumundayız. Nüfusu bizden az olan İngiltere’de 1 milyon kişiye 620 bin test düşerken biz de 1 milyon kişiye 209 bin test düşmüş, yani 3’te 1. Şimdi de semptom göstermeyenleri test uygulanmıyor. Yani, az test yaptıkları için daha az vaka tespit ediliyor. Açıkladıkları bu 28-29 bin vakanın içinde semptom göstermeyenler yok. Çünkü, onlara test yapılmıyor. Tarama yapılmadan, semptom göstermemesine rağmen pozitif olanlar tespit edilmeden, yayılımı nasıl önleyeceksiniz? Böyle sağlık yönetimi olur mu?

Bugünkü yönetim teste de maalesef başarısız, hatta ayrımcılık diyeceğimiz uygulamalarda var. Sayın Erdoğan kendisi ile görüşecek kişilerin, hatta kendisinin toplantısına katılacak her bir kişinin mutlaka bir testini istiyor. Ama bizler yani vatandaşlarımız hastayla yakın teması bile olsa, eğer semptom göstermiyorsak devlet hastanelerinde test yaptıramıyoruz. Test yapmayınca da hastalığı sanki gizleyebileceklerini zannediyorlar. Hastalık gizlenmez, devlet olmanın sorumluluğu tam tersine gerçeği ortaya koymaktır.Tablonun bu denli ağır olmasının tek sebebi kötü yönetim başka bir şey değil.

Ekonomiyi batırdıkları için, piyasa daha da durgunlaşır diye korktuklarından, sağlıkla ilgili tedbirler konusunda da gerekli adımları zamanında atmadılar. Maalesef önlemler konusunda olduğu gibi aşı konusunda çok geç kalındı. Sebebini açıkça söylemek lazım hazineyi boşaltmış olmaları. Kalkınmış batılı ülkeler tarafından şimdiden satın alınan ve rezerve edilen aşılar var.  Amerika’da ve Almanya’da Aralık sonuna doğru  aşılama başlayacak. 55 milyonluk İngiltere’de toplam 145 milyon dozluk siparişi verilmiş durumda. Biz ise henüz risk gruplarına mevsimsel grip aşısını bile yaptıramamış durumdayız. Bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmamız gerekiyor. Uzmanlar bunun için en az 100 milyon doz aşıya ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Kendi hekimlerimizin geliştirdiği ve tüm dünyanın sipariş listesine girdiği aşıdan ne kadar sipariş verilmiş biliyor musunuz? Sadece 1 milyon. Çin’de daha deneme fazları tamamlanmamış aşıdan ise, 10 milyon sipariş etmişler. Bu aşının etkisi nasıl olacak henüz belli de değil. Daha ne zaman piyasaya sürüleceği de belli değil. 

Hani diyorlar ya ‘itibardan tasarruf olmaz’ diye. Olur olur, sizin o şatafatlı yazlık, kışlık külliyelerinizden, bilmem kaç uçaklı devlet gezilerinizden bal gibi tasarruf olur. Siz şu kamu ihalesiyle ilgili uygulamaları değiştirin, Avrupa Birliği’nin uyguladığı kamu alımları mevzuatını alın Türkiye’ye taşıyın o zaman nasıl tasarruf yapılırmış öğrenirsiniz. Ama asıl sağlıktan olmaz. Bu milletin her bir ferdinin canından kıymetli bir itibar olamaz.

İşlerin kötüye gitmemesi için, sorunları düzeltmek için reform yaparsınız. Peki bugünkü hükümet ne anlıyor reformdan anladıkları ile ilgili de ipuçları geldi. Dediler ki ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük reformunu Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçmektir’. İnanın olanlardan zerre kadar bir ders almak yok. Biz bu reformdan çözüm anlıyoruz, meğer onlarsa reformdan sorunun ta kendisisin anlıyormuş.

Dün Varlık fonu aracılığıyla Katar’a satış mütabakatı anlaşması yapmışlar. Hiçbir bilgi yok. Bu sizin kendi hisseniz değil. Kendi tapulu mülkünüz değil, eğer bir alışveriş varsa, bu ülkenin her bir vatandaşının hakkı olan bir şeyleri, siz alıyor satıyorsunuz orada. Niye açıklamıyorsunuz? Doğru hesaptan kaçmaz. Ama yapamazlar, devlet yönetimi için gereken tüm bu ilkeleri uzun yıllardır yok ettikleri için, devletin parasını hesapsızca yönettikleri için, şeffaf olamazlar.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here