Babacan: Erdoğan, bugünlerin neresi iyi, daha ne getireceksiniz bu ülkenin başına

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Bursa İl Başkanlığı binasının açılışında konuştu. “Rize’de yaşanan provokatif olaylar için ‘ders verdiler’ dedi. Daha da ileri gitti ‘bunlar iyi günler’ dedi.” diyen Babacan, şunları söyledi:

“Devlet, vatandaşlarının güvenliğini sağlamakla sorumlu. Fakat öyle bir hale geldi ki memleket o devletin başındaki kişi yani Devlet Başkanı yani Cumhurbaşkanı siyasi rakibi gördüğü bir Genel Başkanı tehdit ediyor. ‘Bunlar daha iyi günler’ diyor. ‘Daha kötüsü gelecek’ demeye getiriyor. Sayın Erdoğan’ın çarşamba günkü o ifadelerinden sonra, Türkiye’de eğer siyasi şiddet olursa sokak şiddeti olursa, eğer herhangi bir partinin üst düzey yöneticisine herhangi bir partinin genel başkanına sokak ortasında saldırı olursa, bunun sorumlusu bizzat Sayın Erdoğan’ın kendisidir. Cumhurbaşkanı’nın kendisidir. Sayın Erdoğan bugünlerin neresi iyi? Daha neler gelecek bu ülkenin başına? Daha ne getireceksiniz bu ülkenin başına?

Biz bugünün tablosunu bir açıklayalım. Çete liderleri özel afla serbest bırakılıyor. O çete liderleri tüm muhalefet liderlerini, gazetecileri, aydınları alenen tehdit ediyor. Krizlerin ortağı Bahçeli çete liderini koruyup kolluyor, ‘Dava arkadaşım’ diyor. Mafyalar, illegal örgütlenmeler adeta bölge bölge ülkedeki suç alanlarını paylaşıyor.  Yurt dışına giden suç örgütü lideri, hani geçmişte Erdoğan’ın posterleriyle Rize’de mitingler yapan var ya ondan bahsediyoruz. Aynı kişi gidiyor şimdi, yurt dışından videolar yayınlıyor. Siyasetçilerin, bürokratların ve gazetecilerin içinde olduğu vahim iddialarda bulunuyor. Bütün bunlar yaşanırken vatandaşımız bir ekmek parasına muhtaç. Çiftçimiz kuraklıkla ve hayat pahalılığıyla tek başına mücadele vermeye çalışıyor. Esnafımız siftah yapamıyor. Kirasını ödeyemiyor. Evde tenceresini kaynamıyor. Artık aşısı olan bir hastalık Türkiye’de hala etkili ve kötü yönetim yüzünden aşı zamanında tedarik edilmediği için vatandaşlarımız ölüyor. Ülkenin durumu bu. Sayın Erdoğan, soruyorum size bu mu iyi günler? Daha ne getireceksiniz başımıza? Artık bir soluklanın yeter.

Ben Anayasa’yı açıyorum, Cumhurbaşkanı’nın yemin metnini okuyorum. Cumhurbaşkanı’nın yemin metnine bir bakın, bir de Sayın Erdoğan’ın bugün yaptıklarına bakın. Bugün Sayın Erdoğan her şeyi yapıyor, ama bu ülkenin gerçek anlamda Cumhurbaşkanlığını yapmıyor. Koltuğunun derdine düşmüş, bir partinin genel başkanı ne ise o reflekslerle hareket ediyor. Unutmasın bu millet onu Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı olarak 2018’de seçti. Görevinin son gününde kadar da Anayasa yemin metnine bağlı kalmak zorunda. O yemin metninin arkasında mı, değil mi? Onu bugün açıklasın söylesin.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here