Babacan: Krizlerin ortağı Bahçeli’yi hükûmet sözcüsü olarak mı atadınız?

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Samsun’da partisinin Çarşamba ilçe binasının açılışında konuştu. Polis intiharlarını gündeme getiren Babacan, şunları söyledi:

“Sayın Erdoğan ağır iddiaların yükünü çekiyor. Sayın Erdoğan’a soruyorum: Ülkenin iç güvenliğini sağlamakla görevlendirdiğiniz kişinin kendisinin bir güvenlik sorunu olmasına ses çıkarmayacak mısınız? Ülkenin huzurunu sağlamakla görevli bir kurumun başında olan kişinin ülkenin huzurunu bozmasına susacak mısınız? Şaibelerin ortasındaki bu ismin yükünü daha ne kadar taşıyacaksınız? Yoksa krizlerin ortağı sayın Bahçeli’yi hükûmet sözcüsü olarak mı atadınız? O daha çok konuşuyor. Bu şahısla ilgili tasarruflarınızı sayın Bahçeli’den mi duyacağız?

Emniyet bu kişiye bağlı. Son dönemde ağır çalışma şartları, amirlerin uyguladığı baskı, mobbing, tehdit ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle birçok polisimiz intihar ediyor. Polisimizi intiharın eşiğine getiren sebepleri sorguluyoruz. Son 5 yılda kaç polis memurumuz intihar etti? İntiharın altında yatan gerçekler nedir? Bu nedenleri ortadan kaldırmak için hangi çalışmayı yapıyorsunuz? Emniyet teşkilatımızda üstler astlarına nasıl bir baskı uyguluyor? Polislere psikolojik destek sunmak için, polis rehabilitasyon merkezleri kurmayı düşünüyor musunuz? Polislerin ve ailelerinin sosyal güvenlik hakları ve mâli açıdan desteklenmesi için hangi çalışmayı yapıyorsunuz?

“HAZİNE’NİN BORCUNU GEZİ OLAYLARINI ÇIKARANLAR MI İKİYE KATLADI?”

Taraflı cumhurbaşkanı ve akraba bakan göreve başladıktan iki sene sonra Hazine’nin borcu 2 trilyonu geçti. 2013’te Gezi olaylarını çıkaran mı Hazine’nin borcunu ikiye katladı? 2019’dan 2020’nin eylülüne kadar 130 milyar dolarlık döviz rezervini cayır cayır sattılar. 2016’da çukur eylemlerini yapanlar mı bu ülkenin dövizlerini sattı? Neyi, neyle karıştırıyorsunuz? Gezi olaylarını çıkaranlar mı, çukur eylemlerini yapanlar mı faizi yüzde 19’da tutuyor?

İhracatımız artıyor diyor. Doğru, artış var. İhracat ne demek? Başka ülkelerin vatandaşlarının tükettiği mal demek. Almanya’ya satıyoruz çünkü Alman halkı tüketiyor. İtalya’ya satıyoruz çünkü İtalyan halkı tüketiyor. Demek ki başka ülkelerde durum iyi. Onlar tüketiyor ki ihracat yapıyoruz. Bununla övünelim ama bu ülkenin çiftçisinin, esnafının, emeklisinin durumu ne olacak?

Tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını çetelere, suç örgütlerine peşkeş çektirenlerin önünde duracağız. Devlet yönetiminde yozlaşmayı, devlet görevlilerinin yasal olmayan işlere bulaşmasını, usulsüzlüklerin ve yolsuzlukların sıradanlaşmasını tarihin çöplüğüne göndereceğiz. DEVA iktidarında çete, mafya kaçacak delik bulamayacak.

Ülkemizde bir süredir akıl almaz iddialar havada uçuşuyor. Bir suç örgütünün başındaki şahıs tüyler ürpertici iddialar ortaya atıyor. Sosyal medyaya videolar atıyor, tweetler paylaşıyor. Millet bir yandan geçim derdinde, bir gözü cebinde, diğer gözü de bu iddialarda. Çünkü öyle şeyler anlatılıyor ki, milletin cebi delinirken, ülkemizde yoksulluk artarken; başkaları haksız kazançla zenginleşiyor. Bu iddiaları endişeyle ve üzüntüyle takip ediyoruz. Ne yazık ki ülkemizin suç örgütlerinin oyun alanına çevrildiğini görüyoruz. Bir menfaat şebekesi kurmuşlar.

Suç örgütlerine ayrıcalık tanımışlar. Bu örgütlerin hareket alanını genişletmişler ve kendilerini hukuk ile bağlı hissetmeyenler ülkemizi derin bir bataklığa sürüklemişler. Bunlar her köşede her yer kıraathanede konuşulurken haklarında iddialar olanlar herhangi cevap vermiyorlar dikkat edin. Susuyorlar, konuşmuyorlar. Millete cevap verecekleri yerde devletin bekası diyorlar. Tüm bu bataklığı yaratanlar beka sorununun tamda kendisini oluşturuyor. Bir ülkenin bekası suç örgütleriyle, mafyayla, çeteyle iş tutarak sağlanmaz. Bir ülkenin birliği, bütünlüğü bu tür örgütlerle yol arkadaşlığına çıkarak sağlanamaz. Bu ülkenin bekası ancak hukukla adaletle sağlanır. Bunlar ülkemizin uyuşturucu, zehir ticaretinin merkezi haline getirmişler. Güzelim ülkemizi dünyanın kara parasının aklama merkezi haline getirmişler.

Esnafımız geçim derdine düşmüşken, borçlarını ödeyemiyorken birilerinin konuştuğu rakamlar milyon dolar, milyar euro. Yerlilikten millikten bahsedenler kendilerine gelince eurolardan dolarlardan başka para birimi konuşmuyorlar. Bazı devlet görevlilerin de bu pis işlerinin de tutturdukları maşa haline getirmişler. Bu derin pisliğin içinde olanlar beka laflarının arkasına sığınıyorlar. Ama artık yeter; ülkemizin bir avuç menfaat çetesinin avuçlarında oyuncak haline getirilmesine müsaade etmeyeceğiz. Ülkemizi en kısa sürede bu bataklıktan kurtaracağız. O bataklığı da kurutacağız.

Ortalara saçılan iddialara göre şu kurdukları menfaat çetesinde kimler var bir bakalım. Suç örgütlerinin liderleri var, siyasetçiler var, bürokratlar var, iş insanları var, medya mensupları var, yargı mensupları var. Biliyorsunuz tüm bu iddialar da kabinedeki bir isim etrafında dönüp duruyor. Şaibelerin ortasında bu bakan var. Kendisi iki defa canlı yayına çıktı. Bu canlı yayında kendisi aklınca bana da sataştı. Başkaları şahsi çıkarları peşindeyken biz bu millet için çalıştık. Ama onlar anlamıyorlar. Ben onlar gibi siyasi ikbalini düşünenlerden olmadım. Kendi menfaatim için bu ülkeyi yoksullaştıran, hukuku katledenlerden olmadım.

Şaibelerin ortasında olan bu şahıs kendisinin dünyanın en kötü adamı olduğunu söyleyerek sırıtıyor; bir de gülüyor. Ülkenin bakanlarından birinden bahsediyoruz. Biz gülmüyoruz. Bu milletin ne çektiğini görüyoruz. Bu kişiyi kimse görevden de almıyor. Onunla ilgili iddialar arasında servet transferi iddiası var, şantaj iddiası var, uyuşturucu iddiası var, akraba kayırmacılığı var, şirketinin bakanlığı döneminde ölçüsüz büyümesi var, arazileri ona buna peşkeş çekme var. İddialar sayılmakla bitmiyor. Bir de tabii ki emniyet bu kişiye bağlı. Huzur ve güven içerisinde yaşamamız güvencesi olması gereken kurumdan bahsediyorum. Vatandaşın, tüm toplumun güven içerisinde olmasını sağlayacak kurumdur Emniyet. Buna bağlanmış durumda.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here