Babacan: Mafya, siyaseti dizayn ederken Cumhurbaşkanı ittifak derdinde

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Kastamonu İl Kongresinde konuştu. Organize suç örgürü lideri Alaattin Çakıcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yazdığı mektuba hükümetten tepki gelmemesini eleştiren Babacan, şunları söyledi:

“Mafya, siyaseti dizayn ederken Cumhurbaşkanı ittifak derdinde. Suçluluğu mahkemelerce sabit bulunmuş bir suç örgütü yöneticisi bir siyasetçiyi tehdit etti. Çok ağır hakaretlerde bulundu. Her konuda hemen anında açıklama yapan Cumhurbaşkanından bir ses duydunuz mu? Çok değil, 7 sene evvel ‘Çeteler dönemi, mafya dönemi bitmiştir’ diyen Cumhurbaşkanı, bugün illegal yapıların suça konu sözlerine tek kelime edemiyor. İttifak bozulur kaygısıyla, ortağının suça sahip çıkmasına ses çıkarmıyor.

İllegal yapıların siyaseti dizayn etme çabalarına müsaade etmeyeceğiz. Türkiye, illegal yapılardan da bu yapıların arkasına saklanan siyasetçilerden de büyüktür. Suç örgütlerinden, illegal yapılardan, ülkemizi 90’lı yıllara döndürmek isteyen karanlıktan ‘Korkma Türkiye’ diyoruz.

Salgınla mücadelede sırf önlem aldık demek için sonuç getirmeyecek bir genelge yayınladılar. Salgınla mücadele etmek için değil de sanki sadece ceza kesmek için genelge çıkarmışlar. Biz size önlem alın dediğimizde, milletimize ceza keserek kasayı doldurmanız için önlem alın demedik. Halkın sağlığı için önlem alın dedik.

Bir Bilim Kurulu üyesi çok enteresan bir açıklamada bulundu: ‘Vaka sayılarını biz de bilmiyoruz, Kurula gelmiyor’ dedi. Bilim Kurulu tavsiye üretecek, hükûmete doğrusunu söyleyecek. Verilerle oynamaya TÜİK’ten alıştılar da, görüş oluşturan Bilim Kurulu’ndan veriler saklanır mı? Sırf bu salgınla mücadele etmek için oluşturduğunuz Bilim Kurulundan, oradaki bilim insanlarından gerçekleri saklayamazsınız.

Hazineyi boşaltıp, ülkeyi borç batağına soktukları için ekonomik önlem de alamıyorlar. Gelişmiş ülkeler gibi ‘Siz yeter ki sağlığınızla ilgilenin’ diyerek vatandaşımıza hibeler, destekler veremiyorlar. Çünkü daha salgın ortada yokken devletin ceplerini boşalttılar. Devletin sağ cebini de, sol cebini de, arka cebini de boşalttılar.

Türkiye, üste çıkanın altta kalanı ezdiği, ezilenlerin de bir gün üste çıkıp ötekileri ezmeye çalıştığı bir ülke oldu. Peki, altta kalanlar adına yola koyulan iktidar partisini destekleyen geniş kesim bugünkü Türkiye’nin mi hayalini kuruyordu? Çok değil, 7 sene evvel ‘Çeteler dönemi, mafya dönemi bitmiştir’ diyen Cumhurbaşkanı, bugün illegal yapıların suça konu sözlerine tek kelime edemiyor. İttifak bozulur kaygısıyla, ortağının suça sahip çıkmasına ses çıkarmıyor.

İllegal yapıların siyaseti dizayn etme çabalarına izin vermeyeceğiz. Türkiye, illegal yapılardan da bu yapıların arkasına saklanan siyasetçilerden de büyüktür. Suç örgütlerinden, illegal yapılardan, ülkemizi 90’lı yıllara döndürmek isteyen karanlıktan korkma Türkiye.

Türkiye’nin ekonomisini düzeltecek, hukukun üstünlüğünü tesis edecek, toplumsal barışı sağlayacak kadroların DEVA Partisi kadroları olduğunu tüm Türkiye biliyor. Bugünkü iktidar da biliyor. Salgınla mücadelede ekonomik önlem alamıyorlar. Vatandaşımıza hibe ve destek veremiyorlar. Çünkü daha salgın ortada yokken devletin kasasını boşalttılar. Devletin sağ cebini de, sol cebini de, arka cebini de boşalttılar.

Herhangi bir konuda kurallı yönetim kalmadı. Bir gelişme oluyor, yerel idareci kilitlenip kalıyor. Külliye’den ne geleceğini bekliyor. Külliye dediğiniz de 1200 odalı ama bir kişi var, gerisi boş.”

“İnsanları korkutuyorlar, ürkütüyorlar”

Partisinin Sinop İl Kongresi’nde de konuşan Babacan, “Bu hükümetin işi gölge etmesin yeter. Çünkü, insanları korkutuyorlar, ürkütüyorlar.” dedi. Babacan konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

YETER Kİ ORTAKLIK BOZULMASIN: Bugün hala düşünceleri yüzünden yaptıkları yüzünden, yaptıkları haberler yüzünden özellikle cezaevinde olan insanlar var. Pandemi döneminde çıkartılan kısmi af düzenlemesinden bile, bu vatandaşlarımız faydalanmadı, faydalandırılmadı. Ama kim faydalandı biliyor musunuz? Geçtiğimiz günlerde bir siyasi parti liderini açıkça tehdit eden bir suç örgütü yöneticisi faydalandı. Adrese teslim kanuni düzenlemeyle faydalandı. Bu kişi Meclis’teki muhalefet partisinin ana muhalefet partisi liderine hakaret dolu bir mektupla açıkça tehdit etti. İktidarın küçük ortağından da, hemen bu kişiye destek açıklaması geldi. Büyük ortak ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı ise bugüne kadar bu konuda sessiz. Sırf iktidarın sürmesi için şahsi bekaları İçin artık o hukuksuzluklara, açıkça karşı duracak bir tabloyu da biz maalesef şu andaki iktidarda görmüyoruz. Ortaklık bozulmasın da, bütün bu yanlışların bütün bu suçu destekleyen tutumun, ben yanında durayım. Yeter ki şu ortaklık bozulmasın, çünkü değiştirdikleri bu sistem ile o küçük ortağa muhtaç kaldılar.

MİLLİYETÇİLİĞİN ARKASINA SAKLANIYORLAR: Ülkeye ne zaman bir zarar verseler, hemen bir milleyetçilik kalkanı çıkarıyorlar, onun arkasına saklanıyorlar. Çünkü Milliyetçilik, rakip siyasi parti liderlerinin illegal örgütler tarafından tehdit edilmesini alkışlamak değildir. Gerçek milliyetçilik bu ülkedeki herkesin hukuk güvenliğinin sağlanmasıdır. Gerçek Milliyetçilik, bu ülkedeki herkesin haklarını, kanun ve anayasa önünde savunmaktır. Gerçek milliyetçilik, her bir vatandaşın kendi hak ve özgürlüklerini doyasıya yaşayabileceği bir ortam oluşturmaktır. Gerçek Milliyetçilik, bu ülkede yaşayan herkesin başını dik tutabilmesini sağlamaktır. Milliyetçilik, vatandaşının çocuğunun geleceğinden kaygı duymadan başını yastığa koymasını sağlayabilmektir. Bu ülkenin vatandaşlarının alın teriyle birikmiş vergilerini lükse, şatafata harcamak değildir.

BİR ÜLKE NASIL OLUR DA YÜZDE 1 BİLE BÜYÜYEMEZ: Laf üretiyorlar, iş üretemiyorlar. Geçen sene, daha salgın yokken ülkenin büyüme oranı yüzde 0,9 idi. Yüzde 1 bile değil, açıklanan rakamlara inanıyorsak.Bir ülke nasıl olur da yüzde 1 bile büyüyemez, bütün Dünya büyürken? İşte ancak bu kötü yönetimle büyüyemez. 

GÖLGE ETMESİNLER YETER: Bu hükümetin işi gölge etmesin yeter. Çünkü, İnsanları korkutuyorlar, ürkütüyorlar. Hükümetin ağır gölgesi baskısı herkesin üzerinde. Ama bu hükümet gölge ediyor.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here