Babacan: Terörle mücadele adı altında işinize geldiğinde ifade özgürlüğünü kısıtlayıp suçsuz vatandaşa zulmedemezsiniz

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 1. Olağan Yalova İl Kongresinde konuştu. “İktidar, sözlerimizi tekrar ediyor.” diyen Babacan, şunları söyledi:

“Biz daha evvel söylediğimizde ‘Bize ders vermeye kalkmayın’ diyenler şimdi hukuk diyor. Kavga edenler, ‘diplomasi’ diyor. Sizi eleştiren herkese hakaretten dava açmayın. Ceza davası açtığınız kişilerden şikayetinizi geri alın. Tek bir dilekçeyle 10 dakika sürer. İfade ve basın özgürlüğünü kullandığı için cezaevinde olan kim varsa serbest bırakın.

Avrupa Birliği demeye başladınız ya hani, 190’dan fazla değişiklik yaptığınız Kamu İhale Mevzuatı’nı AB standartlarına getirin. Üç beş tanıdığa dağıttığınız ihaleleri terk edip, açık ve fırsat eşitliğine dayanan bir sistem getirin. Devletin görevi hem özgürlükleri yaşatmak hem de terör örgütlerine karşı mücadele etmektir. Terörle mücadele adı altında, işinize geldiğinde ifade özgürlüğünü kısıtlayıp, suçsuz vatandaşa zulmedemezsiniz.

Ben görevdeyken yandaş gazetecilerine iftiralarla yazılar yazdırdılar, ekibimize ‘faizci’ dediler. Bugün politika faizi bizim dönemimizin iki katına çıktı. Devletin ödediği faiz, biz bıraktığımızda 53 milyar liraydı, bugün 137 milyar. Kim faizci?”

Babacan özetle şunları söyled: “Avrupa Birliğine, batıya her gün çatan, herkesle kavga eden kendileri değilmiş gibi ‘kendimizi başka yerde değil Avrupa Birliğinde görüyoruz’ dediler. Daha birkaç sene önce ‘Bizi Şangay beşlisine alın, Avrupa’yı unutalım’ diyen kendileri. Avrupa Birliğine ‘biz yolumuza, sen yoluna’ diyen kendileri. Biz ısrarla ‘dış politikada kavgayla, Eyyy nidalarıyla olmaz, ülkenin çıkarları diplomasi ile korunur’ dedik. Onlar gün aşırı kavga etmeye devam ettiler. Şimdi de çıkmışlar ‘diplomasiyle, siyasetle çözülemeyecek sorunumuz olmadığını düşünüyoruz’ diyorlar. Arkadaşlar ne oluyor ya? Başımız döndü. Bu nasıl hızlı bir U dönüşü. Bu nasıl bir hızlı dümen kırma. Öyle o kadar kolay değil. Her türlü yanlışı yap, ülkeyi zarara sok ondan sonra U dönüşü yap, yeni dönem başlatıyoruz de. Bu kadar ucuz değil bu iş.

Bu büyük ülke, sizin ‘deneme tahtanız’ değil. Hele hele sizin deney laboratuvarınız hiç değil. Bu ülkenin vatandaşları kobay falan değil. Ekonomide akıl dışı bir tez uygulayın iki yılda memleketi batırın, dış politikada bir ’Şangay Beşlisi deyin, tekrar dönün Avrupa Birliği’ne. Bedelini millet ödüyor. Dene yanıl, dış politikada dene yanıl.

28 Şubat sürecinde askeri vesayetin ülkemizi soktuğu karanlığa benzeyen bir baskı ortamındayız şu an. Hatta bugün, eleştiren, muhalefet eden hemen cezaevine gönderiliyor. Şu an bakın ülkemiz adeta bir düşünce suçluları ülkesi olmuş durumda. Bugünkü iktidar, fikrini beğenmediği vatandaşı, haberini beğenmediği gazeteciyi, twitini beğenmediği öğrenciyi cezaevine atıyor. Evet, 28 Şubat karanlığında inanan insanlara zulmettiler, ama KHK gibi yargı yolunu adeta bertaraf edip çoluk çocuk açlığa mahkum bırakılmayı bu iktidar döneminde gördük. Evet, 28 Şubat karanlığında asker medyaya baskı yaptı ama, onlara muhalif basın yayınlarına devam etti. Ben iktidar partisinin kuruluş günlerine bakıyorum, basının üzerinde bu kadar baskı yoktu. Basın rahat haber yapıyordu. Biz onlarca gazetecinin sadece muhalif oldukları için cezaevine atıldığını bu iktidar döneminde gördük.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here