Babacan: Türkiye’de birileri, ‘Terörle mücadele ediyoruz’ diye diye kendi vatandaşıyla kavgaya tutuşmuş

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye’de birilerinin, ‘Terörle mücadele ediyoruz’ diye diye kendi vatandaşıyla kavgaya tutuştuğunu belirterek “KHK’lılar kimseden merhamet dilemiyor, sadece adalet istiyorlar. Yargının konusuysa, beraat eden ya da takipsizlik kararı verilenlerin hakları niçin iade edilmiyor?” dedi.

Babacan, partisinin İstanbul Çekmeköy İlçe Kongresinde konuştu. “Hep beraber bir tarihe tanıklık ediyoruz.” diyen Babacan, şunları söyledi: “Baskının, yasakların, kahrın, zulmün ve adaletsizliğin sona ereceği bir sürece tanıklık ediyoruz. Demokrasinin ve atılımın dirildiği bir döneme tanıklık ediyoruz. Bizler, DEVA kadroları şu anda bir tarih yazıyoruz.

‘Kredi almak değil, ürünümü satmak istiyorum’ diyen esnaf adalet arıyor. Mülakatlarda elenen, tweet atarken 10 kere düşünmek zorunda bırakılan, işsizliğe ve umutsuzluğa terk edilen gençler adalet arıyor. DEVA Partisi, adalete susamış insanların sesidir.

Bu ülkede 2016-2020 yılları arasında silahlı terör örgütü suçundan tespit edilen en az 1 milyon 576 bin 566 adet soruşturma başlatılmış. Türkiye’de birileri, ‘Terörle mücadele ediyoruz’ diye diye kendi vatandaşıyla kavgaya tutuşmuş. Maalesef FETÖ’ye, PKK’ya karşı verilen haklı mücadelede kurunun yanında yaş da yanıyor. Birtakım anayasal haklarını kullanan vatandaşlarımızın terörle suçlandığını görüyoruz.

Ülkenin demokrasisine haince darbe yapmaya çalışanlar, üniversite sınavı sorularını çalanlar, terörü güçlendirmek için bilerek ve isteyerek eylemde bulunanlarla tabii ki mücadele edeceksiniz. Ama hukuku bırakıp, yüz binlerce insanı mağdur etmek olmaz.

Sayın Erdoğan’a sesleniyorum. 1,5 milyon teröristin olduğu bir ülkeyi düşünebiliyor musunuz? İnsanların aklıyla dalga mı geçiyorsunuz? Gücünüz postacı Ömer’e, öğretmen Ayşe’ye, esnaf Mehmet’e, akademisyen Şebnem’e mi yetiyor? Bu mu sizin gücünüz, bu mu adaletiniz?

Zayıfların, mazlumların, garibanın tepesinde o yargının kılıcını sallayanların elinden o kılıçları alacağız, kırıp atacağız. Ülkemizde artık nöbetleşe zorbalığa son vereceğiz. Bir devletin, sorgusuz sualsiz, vatandaşını işsizliğe, yokluğa mahkûm etmesi hangi kitapta yazar? KHK’lılar kimseden merhamet dilemiyor, sadece adalet istiyorlar. Yargının konusuysa, beraat eden ya da takipsizlik kararı verilenlerin hakları niçin iade edilmiyor?

Sayın Erdoğan’ın ekonomik krizle mücadele etme yöntemine bakıyorum. Gerçekten evlere şenlik. Her soruna ’Suçu başkasına at’ formülüyle çözüm bulmaya çalışıyorlar. Neymiş, fiyat artışlarının sorumlusu zincir marketlermiş. Allah akıl fikir versin.

Fiyatlar düşükken başarı hükûmetin de, fiyatlar yükselince mi suçlusu marketler oluyor? Esnafımız ‘Zincir marketler az sayıda üründe fiyatı düşürüyorlar, bize rakip oluyorlar, piyasayı kırıyorlar ve biz zora düşüyoruz’ diyor. Yani esnafımızın zincir marketlerden şikayeti, fiyatların yüksek olması değil, düşük olması.

Taraflı cumhurbaşkanının göreve başlamasından bu yana köprü geçiş ücretleri yüzde 309, otoban geçiş ücretleri yüzde 76 artmış. Elektrik tarifelerindeki artış yüzde 168’e, doğal gaz tarifelerindeki artış yüzde 196’ya ulaştı. Fahiş etiketler arıyorsanız, asıl fahiş etiketler burada.

Sayın Erdoğan’a soruyorum: Kendi belirlediğiniz fahiş elektrik ve doğal gaz tarifeleriyle mücadele etmek için hangi müfettişleri görevlendireceksiniz? Aynı 2002 ve 2009’da olduğu gibi, ülkemizi bu krizden de çıkartmak hayırlısıyla hep beraber bizlere nasip olacak.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here