Babacan’dan ittifak açıklaması..

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Karar Tv’de konuştu. “Biz bugün işin başında olsak, Türkiye bu krizi en az hasarla atlatır. Daha önceki krizlerde nasıl ekonomiyi yüzde 10 büyüttüysek, yine yaparız. Bunun için bilgimiz de var, kadromuz da var.” diyen Babacan, şunları söyledi:

“İthalatı azaltmak amacıyla Gümrük Vergisi 800’den fazla üründe arttırıldı. Türkiye’yle yurt dışı arasındaki döviz hareketlerini yasaklıyorsunuz. Peki yarın Türkiye’nin büyümesi için gerekli dövizi nasıl bulacaksınız? Türkiye’nin tek çıkışı alın teri ile çalışmak, üretmek ve ihraç etmektir.

Sermaye kontrolü demek güvensizliğin zeminini hazırlamak demek. Hedef refahın arttığı bir ülke hâline gelmek olmalı. Bu nihayetinde korku siyasetidir. İnsanlar daha iyisi için destek vermiyor, daha kötüsü olmasın diye destek veriyor ama bu sürdürülebilir bir durum değil. Korku ile Türkiye’yi yönetemezsiniz.

Siyasette laf üretmek kolaydır. Zor iş emektir, alın teridir. Biz Türkiye’nin geleceği için düşünüyoruz, üretiyoruz. Konjonktürel rüzgârlarla günün gereğini yapan bir siyasetçi değilim ben. Biz hayat idealleri olan bir ekibiz. İşimize geldiğinde demokrasi trenine binip, işimize geldiğinde inen bir ekip değiliz.

Gençler yurt dışına daha fazla özgürlük ve demokrasi için gidiyor. Türkiye’yi, gençlerimizin arzu ettikleri ülke hâline getirmek için çalışıyoruz. Bunu yapabilmek çok kolay. Yeter ki bu ülkenin insanı için çalışın. Türkiye bir an önce düzelsin istiyoruz. 19 Mayıs’ta paylaştığımız teknolojik atılımı gerçekleştirecek 19 vaadi hemen alsınlar uygulasınlar isteriz. Hazıra dağ dayanmaz. SWAP anlaşmaları tek başına işe yaramaz. Havuza su doldurmak istiyorsanız önce delikleri kapatacaksınız.

Devlet, hukuk devletine yakışır bir şekilde hareket etmek zorundadır. Seçilmiş Belediye Başkanı’nın arkasında toplumsal bir irade vardır. Seçim daha geçen sene yapıldı. Siyasesi irade henüz taze. Bunu alışkanlık hâline getirirseniz, seçimleri anlamsızlaştırırsınız.”

Kayseri’de yaşanan olaylarla ilgili olarak ise Ali Babacan, “Kendine güvenen, özgüveni yüksek bir ülkede bunlar mesele olmaz. İktidarın sürekli insanları bir şeylerle korkuttuğu ülkelerde ancak böyle şeyler olur.” dedi.

İnternet üzerinden gerçekleştirilen “Artık Biz Soralım” programına da konuk olan Babacan, “Millet İttifakına katılımınız söz konusu olabilir mi?” sorusuna “Bizim için çok erkendir bu. Bizim amacımız, toplumumuzun geniş kesimlerinin üzerinde ittifak kuracağı bir siyasi parti olabilmektir. Toplumun partimiz üzerindeki ittifakı bizim için çok çok önemlidir. Çünkü biz tek bir kesime, dar bir kesime hitap eden bir siyasi parti değiliz. Bir gün seçim kararı alınır, bir gün seçim önümüze gelir, o kararlar, o günkü şartlara göre o zaman verilir.” karşılığını verdi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here