Bağımsızlık Günü kutlamalarında 150 kişi öldü..

0

ABD’nin bağımsızlığının 245. yıl dönümü, başta başkent Washington ve New York olmak üzere birçok kentte havai fişek gösterileri ve çeşitli etkinliklerle kutlandı.

CNN’in Gun Violence Arşivinden derlediği bilgilere göre kutlamaların gerçekleştiği hafta sonu boyunca 400 farklı silahlı saldırı gerçekleşti. Bu saldırılarda toplam 150 kişi hayatını kaybetti. New York şehrinde 21 ayrı saldırıda 26 kişi öldürüldü. Şehirdeki silahlı şiddet olaylarında 2021 yılında 767 saldırı ve 885 kurbanla 2020 yılına oranla yüzde 40 artış gözlendi.

Chicago şehri Polis Amiri David Brown, yılın en zorlu hafta sonu olduğunu belirterek 83 kişinin vurulduğunu, 14 kişinin öldüğünü söyledi. Silahla yaralananların arasında iki polis memuru ve 6 yaşında bir kız çocuğu da bulunuyor. Ölen 14 kişinin içinde ABD Kara Milli Muhafız Teşkilatı’nın bir üyesi de yer alıyor.

ABD Başkanı Joe Biden ise Beyaz Saray bahçesinde Amerikalı askerler ve ailelerini ağırladı ve barbekü partisi verdi. Kovid-19 nedeniyle ülkenin zor günlerden geçtiğini ancak aşılama çalışmaları sayesinde ülkenin normale dönmeye başladığını vurgulayan Biden, şöyle konuştu:

“Bugün tüm ülkede şunu güvenle söyleyebiliriz, Amerika hep birlikte geri dönüyor. 245 yıl önce bugün uzaklardaki bir kraldan bağımsızlık ilan ettik. Bugün ise ölümcül bir virüsten bağımsızlık ilan etmeye hiç olmadığı kadar yakınız. Ancak bu, Kovid-19’a karşı savaşın bittiği anlamına gelmez. Yapacak daha çok işimiz var.”

Biden, konuşmasında “birlik” vurgusu yaparak “Hep birlikte virüsü yeniyoruz. Hep birlikte ekonomimize nefes aldırıyoruz. Hep birlikte insanlarımızı bölünmeden ve umutsuzluktan kurtarıyoruz. Ne yaparsak birlikte yapmalıyız.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here