Bakımevlerinde kaydedilmemiş koronavirüs kaynaklı 1700 ölüm..

0

Bakımevi sakinlerinin koronavirüs salgını sırasında nasıl korunduğuna dair bir inceleme başlatılması üzerine ABD’nin New York (NY) eyaleti, mevcut yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölümlerinin dışında 1700 yeni ölüm vakasını rapor etti.

Eyalet Valisi Andrew Cuomo yönetiminin dün akşam geç saatlerde açıkladığı yeniden düzenlenmiş listeye göre, eyalet genelindeki 613 bakımevinin 351’inde 1 Mart’tan bu yana teyit edilmiş en az 4 bin 813 Kovid-19 ölümü gerçekleşti.

Güncellenmiş ölüm sayısına, bakımevindeyken rahatsızlığı dolayısıyla hastaneye kaldırılarak orada vefat edenlerin sayısı dahil edilmedi. Buna rağmen bakımevlerindeki ölüm sayısı kabaca, New York’ta Kovid-19 ölümlerinin 4’te 1’i ile 5’te 1’i arasında bir orana karşılık geliyor.

Yaşlı bakımevlerinde Kovid-19 vakalarının hızlı ve doğru tespit edilememesi yeterli ve tutarlı test malzemesinin olmamasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla birçok yaşlı bakımevi ve gazievlerinde daha önce belirtilenden çok daha fazla ölüm gerçekleşti.

Ölümler yaza kadar 135 bini bulabilir

Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü (IHME) tarafından yapılan raporda, ülkede ekonominin açılması ve sosyal mesafe kurallarının rahatlatılması durumunda salgının tekrar artacağı belirtildi. Raporda, öngörülen yeni projeksiyonlara göre 4 Ağustos itibarıyla ülkede Kovid-19 bağlantılı ölü sayısının 134 bin 475’i bulabileceği tahmininde bulunuldu.

Havaların ısınmasıyla virüsün etkisini beklendiği şekilde kaybetmeyebileceğine işaret edilen raporda, “İnsanlar arasında irtibatın artması virüsün yayılmasını hızlandıracaktır. Dolayısıyla bu artışlar, ölümleri de artıracaktır.” ifadelerine yer verildi.

Beyaz Saray’ın da zaman zaman referans gösterdiği IHME, önceki tahmin raporunda ülkedeki Kovid-19 kaynaklı toplam ölü sayısını 72 bin 433 olarak yansıtmıştı.

Reklam

New York Times’ta dün yer alan benzer bir haberde de Trump yönetiminin iç yazışmalarda, ülkede ekonominin açılması halinde 1 Haziran’a kadar Kovid-19 günlük vaka sayısının 200 bini, ölü sayısının da 3 bini bulmasını projekte ettiği öne sürülmüştü.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here