Balkanlar son haftadaki önemli gelişmeler (14-21 Mayıs 2017)

1
Üsküp.. Makedonya..

Geçtiğimiz hafta içinde Balkan ülkelerinde meydana gelen olayları bilginize sunuyorum. Umarım Balkanları daha iyi takip edebilmek adına sizlere faydalı olabilir.

Kosova

 1. 11 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilecek erken parlamento seçimleri için, seçim öncesi partilerin koalisyonları belli oldu. PDK-NİSMA-AAK ve çok sayıda küçük parti koalisyon halinde seçimlere girecek. LDK ise AKR ile koalisyon oluşturdu. V. partisi ise tekbaşına seçimlere girecek.

Blokların başbakan adayları tamamen birbirinden farklı karakterler. PDK koalisyonunun başbakan adayı Ramush Haradinaj: savaşçı kanat. LDK koalisyonunun başbakan adayı Avdullah (abdullah) Hoti: sakin bir şahsiyet, ekonomist. V.V. tekbaşına seçime giriyor, Albin Kurti: Protest, idealist. V.V. daha önce merkezi hükümette yer almadı. Kurti’nin reytingi yükseliyor. Ama esas kilit politik tutklamalar olacak.

Karadağ

 1. Karadağ, 13 haziran 2017 tarihinde, Karadağ’ın son kralı Nikola’nın babası olan Grand Duke Mirko Petrovic’in heykelini Podgoritza’ya dikecek. Petrov ailesinin herhangi bir üyesini Sırp düşmanı olarak algılayan Karadağ etnik Sırpları ve NOVA Sırp partisi, durumu protestoya başladı. Sırplar 1919 tarihinde Karadağ’ı işgal ettiklerinde mevcut olan Petrovic’in heykelini yıkmışlardı. Karadağ yeni heykeli tam aynı yere dikmek istiyor. Bu onlar için Karadağ’ın Sırplardan bağımsızlığını kazandığının sembolü olacak diye düşünüyorlar.
  Petroviç ordusunun askerleri..

  1 Mayıs 1858 tarihinde Osmanlı’ya karşı ordusu ile kesin bir zafer kazanan Petrovic’in önemli amacı Osmanlının Bosna ile irtibatını kesmek idi ve elde ettiği zaferle kesti de. Heykeli herhalde öncelikle Osmanlı’ya karşı kazanılan zaferi hatırlatacaktır. Sırp savaşları daha sonra oldu zira. Ama Sırbistan’daki hassasiyete bakın, Türkiyemiz’in umursamazlığına bakın.

 

Makedonya

 1. Politik oyunlardan ve hatta parlamentoyu holiganlara işgal ettirme atraksiyonlarından sonra, demokratik hükümet kurulmasını 5 ay engelleyen cumhurbaşkanı İvanov nihayet demokratik muhalefete, LSDM lideri Makedon Zaev’e, hükümeti kurma görevini verdi. Rusya medyası “sputnik” LSDM ve Zaev’i Amerikancı olarak adeta suçluyor ve olanları Makedonya’nın federal sisteme geçişi veya topraklarının paylaşılması başlangıcı olarak niteliyor.
 2. Gruevski’nin holiganları tarafından basılan Makedonya parlamentosunda, hayati riskleri göze alan demokratik muhalefet, meclis başkanını seçebilmişti hatırlayacağınız gibi. Arnavut BDİ partisinden olan Talat Caferi artık parlamentoda göreve başladı.

 

Arnavutluk

 1. Arnavutluk parlamento seçimleri 25 Haziran 2017 tarihinde yapılacak. 18 Haziran 2017 tarihinde yapılması planlanmış, ancak PD’nin muhalefeti sebebiyle yapılamamış olan seçimlerin yapılması konusunda, ABD ve AB’nin arabulucuğu sonucunda, anlaşmaya varıldı ve bir haftalık erteleme ile 25 Haziran 2017 günü yapılmasına karar verildi.

 

 1. Tiran’da özel hastanede ameliyata giren ve aneztezi alan 16 yaşındaki genç kız Blerta Pepa maalesef ameliyattan sağ çıkamadı. Özel hastanelerin yeterli kontrolu olmamakta ve trajik olaylar meydana gelmektedir.

 

Bosna Hersek

 1. Papa Francis, Bosna Hersek Federasyonunun Hersek bölgesinde, halk arasında yayılmış “Bakire Meryem” (Virgin Mary at Medjugorje) meselesinin doğru olamayacağını açıkladı. Yılda bir milyon civarı “hristiyan hacı” çeken bölge, Papa’nın açıklaması ile hayal kırıklığına uğradı. Haziran 1981’de 6 çocuk ve bazı gençler “Bakire Meryem”i gördüklerini söylediler ve bu yer düzenli ziyaret edilen bildiğimiz Bakire Meryem yerlerinden biri oldu. Papa çocukların hikayesini değersiz buldu maalesef.

 

 1. Bosna-Hersek, Avrupa Birliği (AB) ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyeliği yolundaki çabalarını sürdürmesine rağmen, olumsuz olaylar hala barış ve istikrar yolunda ülkeyi rayından çıkartabilir nitelikte. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde konuşan Yüksek Temsilci Valentin Inzko, “Üçüncü on yıldaki barış uygulamasına girdiğimizde Bosna-Hersek’in; barışçıl, yaşanabilir bir devlete dönüşmesi ve Avrupa’ya entegrasyonu için geri döndürülemez bir yolda ilerlediğini varsayamayız” dedi. Inzko, “Bosna-Hersek’in Dayton Barış Anlaşmasını ve Dayton’dan sonra kaydedilen ilerlemeyi hızla tehlikeye atabileceği, karmaşık bir siyasi ve güvenlik ortamına sahip olduğuna dikkat etmeliyiz” dedi.

 

Bulgaristan 

 1. Bulgaristan hükümetinde bakan yardımcısı olan Pavel Tenev (National Front for the Salvation of Bulgaria partisinden) Hitler hayranı mı acaba? Eski bir fotoğrafına rastlanan Tenev’in resimde Alman askerine Hitler selamı verdiği görülüyor. Görevden alınan bakan yardımcısı hem şaşkınlık yarattı hem de endişelere sebep oldu, zira bu şahsın partisi nasyonalist aşırı bir parti. Biliyorsunuz aşırı sağcı partiler-ırkçı partiler- GERB partisinin hükümet ortağı. Bir önceki hükümet de buna benzer davranışlar nedeniyle yıkılmıştı. Bulgaristan Yahudi toplumu endişelerini bildirdi ve olayın aydınlatılmasını talep etti hükümetten.

 

Reklam

1 YORUM

 1. Karadag’a dikilecek heykelin neden Turkiye’den olumsuz bir tepki gelmesini bekliyorsunuz? Sonucta onlarin bir kahramani ve tarihin tozlu sayfalarina takilmak hic de akil kari degil. Asil Sirplarin mantiksiz bir sekilde tepki vermesini olumlu karsilamalisiniz cunku bu onlara uluslararasi camiada puan kaybettirir. Bu arada Sirplar’a kategorik olarak karsi durdugumu da zannetmeyin. Bu gorusum sadece halen devam etmekte olan ve gel olarak “dusmanca” grubuna sokulacak politikalari yuzunden.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here