Barış, Filistinlileri göz ardı ederek sağlanamaz..

0

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinlileri göz ardı edip Arap ülkeleriyle normalleşme adımları atarak bölgede barışın temin edilemeyeceğini belirtti.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Ramallah’taki başkanlık konutunda İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ı kabul etti. Görüşmede, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki normalleşme anlaşmasını değerlendiren Abbas, “Bölgede barış, Filistinlileri göz ardı ederek Arap devletleriyle normalleşmeyle sağlanamaz.” dedi.

İsrail’in yasa dışı yerleşim birimleri inşa etmeyi sürdürdüğüne ve Batı Şeria’yı “ilhak” planından vazgeçmediğine dikkati çeken Abbas, İsrail’in barış sürecini çökerttiğini ifade etti. Abbas, “Filistin, bağımsızlığını kazanana kadar bölgede barış ve istikrar olmaz.” diye konuştu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab ise ülkesinin iki devletli çözümden yana olduğunu ve İsrail’in Batı Şeria’yı “ilhak” planına karşı çıktığını vurguladı. İngiliz Bakan Raab, bugün başladığı ziyareti kapsamında, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan bazı bölgeleri “ilhak” planını askıya alması konusunda İsrailli ve Filistinli yetkililerle görüşmeler yapıyor.

İsrail heyeti ABD’li yetkililerle BAE’ye gidecek

Tel Aviv ile Abu Dabi arasındaki normalleşme anlaşması sonrası İsrail’den üst düzey bir heyetin, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in de aralarında bulunduğu ABD’li yetkililerle gelecek hafta Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gideceği bildirildi.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun, Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Meir Ben-Shabbat önderliğindeki bir heyete, BAE ile ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında temaslarda bulunmak üzere pazartesi Abu Dabi’ye gitmesi talimatı verdiği belirtildi.

Başta turizm, sağlık, enerji ve savunma olmak üzere birçok bakanlıktan yetkililerin yer alacağı İsrailli heyete, Kushner ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ??Robert O’Brien’ın da aralarında bulunduğu ABD’li yetkililerin de eşlik edeceği ifade edildi.

Bu arada yerel basın, İsrailli ve ABD’li heyetin birlikte İsrail hava yolları El Al’a ait bir uçakla Abu Dabi’ye gitmesinin beklendiğini, böylece El Al’ın İsrail ile BAE arasındaki ilk direkt ticari uçuşunu da gerçekleştireceğini aktardı. ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

ABD, İsrail ve BAE adına yapılan ortak açıklamada, İsrailli ve BAE’li yetkililerin gelecek haftalarda bir araya gelerek yatırım, turizm, kültür, doğrudan uçuşlar, güvenlik, telekomünikasyon, teknoloji, enerji, sağlık, kültür, çevre, karşılıklı elçiliklerin açılması konularında ikili anlaşmalar imzalayacağı kaydedilmişti.

Anlaşmanın duyurulmasının ardından İsrail istihbarat servisi Mossad’ın Başkanı Yossi Cohen de geçen hafta ilk kez resmi bir şekilde Abu Dabi’ye giderek, BAE Ulusal Güvenlik Müsteşarı Şeyh Tahnun Bin Zayıd Al Nahyan ile bir araya gelmişti. BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasını imzalayan üçüncü Arap ülkesi oldu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here