Başbakan, Anayasa’nın ilk 4 maddesiyle ilgili konuştu..

0

Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Genel Kurulunda yaşanan Anayasa’nın ilk 4 maddesiyle ilgili tartışmayı değerlendirdi.

Bu maddelerin değiştirilmesinin teklif edilemeyeceğine dikkat çeken Yıldırım, şunları söyledi: Biz de teklif falan etmedik, edenlerle de işimiz olmaz. Bu kadar açık ve nettir. Bunlar devletin temelleridir, devletin olmazsa olmazıdır. Böyle ucuz polemiklerden herkes uzak dursun. Bu maddelerin teminatı yüce Türk milletidir ve AK Parti iktidarıdır.”

Kıbrıs görüşmeleri için Cenevre’ye gitmemesinin eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine Yıldırım, “Ne demek satmak, çok ayıp bir şey. Bu en azından hakikaten haddini bilmemektir. Yani gitmeyince satmış mı oluyoruz? Böyle bir şey olur mu? Gitmemizi gerektiren bir durum yok. Kıbrıs ile ilgili görüşmeler uzun yıllardan beri devam ediyor. Madde 1: Kıbrıs için bizim şartlarımız bellidir, kırmızı çizgilerimiz bellidir. Kıbrıs’ta güvenlik ve garanti konusu, Türkiye’nin etkin garantisi ve güvenliği hiçbir şart altında vazgeçilemez, ortadan kaldırılamaz.

Madde 2: Eğer iki toplumlu bir devlet kurulacaksa bu devletteki yönetim adil, paylaşım adil olmalıdır. Madde 3: Toprak ve mülkiyet konularında Türk tarafının herhangi bir mağduriyeti, kazanılmış haklarının ortadan kaldırılması söz konusu olamaz. Kısacası kurulacak bir ortaklık, ortak bir devlette her şey iki tarafı da mutlu ve memnun edecek şekilde olmalıdır. Bütün bunlar olduktan sonra da Türkiye’nin etkin garantisi ve güvenlikle ilgili tedbirleri aynen devam etmelidir.” diye konuştu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here