Başbakan: Kriz olabilir, olur ki Meclis farklı bir kompozisyonda cumhurbaşkanı farklı bir irade..

0

Başbakan Binali Yıldırım, ATO Congresium’da düzenlenen iftar yemeğinde 22. dönemden bugüne kadar AK Parti’de görev alan milletvekilleriyle bir araya geldi. 15 yıllık AK Parti geçmişinin en zor şartlarında anayasa değişikliğini yaptıklarını belirten Yıldırım, şunları söyledi:

“Türkiye’nin her köşesinde, yaptığımız bu değişikliğin ne olduğunu, ne olmadığını anlatmaya çalıştık. Bizim işimiz zordu, ‘Hayır’ tarafında yer alanların işi kolaydı. Çünkü onlar mevcudu anlatıyordu, önümüzde duran yaşadığımız, bir şeyi anlatıyorlardı. Biz ise geleceği anlatıyorduk. Geleceği satın almak o kadar kolay bir iş değil. Herkes mevcudun muhafazasını daha çok tercih eder, bilinmezi kabul etmek, ona olur vermek, kolay olmadığını biliyoruz ama samimiyetimizle her şeyi olduğu gibi vatandaşlarımızla paylaştık, vatandaşımız nihayet bize inandı ve bu değişikliğe olur verdi. Başlarken biz yüzde 30 ile başladık, 70 günde yüzde 30’u yüzde 51,4’e çıkardık. Bu az bir iş değil. Çünkü bu değişiklik sıradan, 18 anayasa değişikliği olmuş, bu onlardan biri değil. Bu sil baştan Türkiye’deki yönetim sistemini değiştiriyor.

Yeni sistemle darbeler, vesayet üreten, Türkiye’nin yol almasını engelleyen bir sistem ortadan kaldırıldı. Doğrudan milletin yetki verdiği bir sistem getirildi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle artık her seçimde garantili iktidar olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yönetim krizleri de bitecek.

Kriz olabilir, olur ki Meclis farklı bir kompozisyonda cumhurbaşkanı farklı bir irade. Kriz ihtimali var mı? Var ama krizden asgari etkilenecek düzenlemeler yapıldı. İcranın ihtiyacı olan bütün imkanlar, yetkiler verildi. Bu da yetmez yasamaya ve yürütmeye aynı güç verildi. Diyelim ki bir kriz oldu, yürütmede seçim kartı var, yasamanın da seçim kartı var. Dolayısıyla krizlerde sistemin kilitlenmesin değil, uzlaşmanın önünü açıyor. Sitem tamamen Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre kurgulanmış ve yıllardan beri yaşadığımız sorunları ortadan kaldıracak bir anlayışa göre planlanmıştır.

Getirdiğimiz bu değişiklikle öngördüğümüz Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bir başka ülkeden kopya edilmiş bir sistem değildir. O başka ülkelerde iyi çalışan yönler alınmış, çalışmayan yönleriyle de biz kendi değerlerimizle, tecrübelerimizle değişiklik yaparak bu sistemi getirdik. İnşallah bu sistem 3 Kasım 2019’da yapılacak meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle tamamen yürürlüğe girmiş olacak. Bunun üç maddesi yürürlüğe girdi. Birincisi Cumhurbaşkanı’mızın partiyle ilişiğinin kurulmasıydı. Bu tamamlandı, Cumhurbaşkanı’mız önce üye olduğu sonra büyük kongremizde genel başkanımız oldu. İkinci madde Hakimler ve Savcılar Kuruluydu, yeniden yapılandırıldı. Bu da bitti. Seçimleri de yapıldı, bu çarşamba günü görevlerine başlayacaklar. Bir üçüncü konu da askeri yüksek mahkemelerin kaldırılması. Bunların kapatılma işlemleri de devam ediyor.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here