Başbakan Yıldırım: Hiçbir zaman yakın iş birliğine uzak durmamalıyız

0

Başbakan Binali Yıldırım, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatının (KEİ) 25. Kuruluş Yıldönümü Zirvesi’nde konuştu. Örgütün büyüyüp gelişmesi, bugünlere gelmesini takdirle izlediklerini ifade eden Yıldırım, şunları söyledi:

“Amaç, bundan sonra teşkilatın daha da ileri gitmesini sağlamak ve sonuç odaklı, proje eksenli bir teşkilat haline gelmesini gerçekleştirmek. KEİ, Avrasya’nın gelişme ekseninde önemli bir teşkilattır. Birliğin üyeleri, dünya ticaretinde önemli bir paya sahiptir.

Bölge her geçen gün daha da güçleniyor, ekonomisi büyüyor, ağırlığı giderek artıyor. Ülkelerimiz arasındaki beşeri münasebetler her geçen gün güçlenmektedir. Turizmde yıldan yıla karşılıklı artış vardır. 2016’da KEİ ülkelerini ziyaret eden Türk turist sayısı 3,5 milyonu bulmuştur. Aynı yıl KEİ ülkelerinden ülkemize gelen turist sayısı 10,5 milyon mertebesine ulaşmıştır.

Ülkelerimiz arasında zaman zaman bazı siyasi sorunlar, sıkıntılar olabilir. Bunlar gelip geçicidir. Bunlara takılıp kalmamamız gerekir. Hiçbir zaman yakın iş birliğine uzak durmamalıyız. Ekonomik iş birliği demek daha fazla ticaret, daha fazla yatırım, daha fazla istihdam ve daha iyi komşuluk ilişkileridir. Karadeniz insanı mücadelecidir. Zorlukların üstesinden gelmeyi iyi bilir. Çalışkandır, yeniliklere açıktır. Dolayısıyla Karadeniz’in hepimiz için hoşgörünün, çalışkanlığın merkezi olmaması için hiçbir sebep yoktur. Bunun gerçekleşmesi için KEİ’nin bugün olduğu gibi bundan sonra da önemli platformlardan birini oluşturacağına eminim.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here