Başımıza Bir De Bu Mu Çıkacak? Paris’teki Cinayetler Yüzünden İstihbarat Teşkilatımızı Suçluyorlar..

0

Sakine Cansız, terör örgütü PKK’nın kurucularından… Yanında iki örgüt üyesi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez ile birlikte 2013 yılında Paris’te öldürüldüler.

Çözüm sürecine hazırlanma safhasında yaşanan bu cinayetler kafalarda bir çok soru işareti oluşturmuştu. “Acaba çözüm sürecini baltalamak isteyen birileri mi bu işleri yapıyor?” diye medyada sıkça tartışılmıştı. Hatta faillerinin paralel yapıdan emir almış olabileceği iddia edilmişti (Kaynak: Sabah).

Cinayetin faili Ömer Güney ile ilgili tartışmalar hala sürüyor. Fransız Mahkemesi’nde, Ömer Güney, kendisinin ateşli bir PKK taraftarı olduğunu söylemişti. Fransız gazetesi Le Monde’un haberine göre, Güney’in arkadaşları onun bir Türk milliyetçisi olduğunu söylüyor.

Gazetenin iddiasına göre, Ömer Güney, cinayetleri işlemeden önce Türkiye’deki bir kişiyle düzenli olarak telefonla görüşmüş, bir kaç kere Türkiye’yi ziyaret etmiş. Türk yetkililer,  Ömer Güney’in telefonla konuştuğu kişi ile Fransa’daki resmi soruşturmacıların görüşmesine müsaade etmemişler. Bu sebeple, bu kişinin kimliği Fransız soruşturmacılar için hala belirsiz.

Gazetenin iddiasına göre, Fransız soruşturmacılar, cinayetlerde MİT’in parmağı olduğuna, ancak bu kişilerin amirlerinden mi emir aldığına yoksa paralel yapı dahilinde bağımsız mı hareket ettiklerine karar verememişler. Bu konuda yeterince delil elde edememişler.

Fransız tarihinde ilk defa, bir cinayetin içinde bir başka devletin istihbarat biriminin resmi bir soruşturmada adı geçtiği belirtiliyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here