Basın ve bilim şehitliğine laf ederdik, artık deprem şehitleri var

0

Şehitlik: Kuran’da geçtiği şekliyle şahid, şahidun, şuhud, şehid, şehideyn vb. 

Kelime olarak; şahitlik, bilmek, hazır bulunmak. 

Kuran’da şehitliğin geçtiği yerlerde, hepimizin bildiği terim manası gibi açık ifadeler yoktur.

Şehitlikle ilgili olarak sunulan en önemli ayetlerden birini ele alalım: 

وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذ۪ينَ قُتِلُوا ف۪ي سَب۪يلِ اللّٰهِ اَمْوَاتاًۜ بَلْ اَحْيَٓاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَۙ (Ali İmran, 169) 

فَرِح۪ينَ بِمَٓا اٰتٰيهُمُ اللّٰهُ مِنْ فَضْلِه۪ۙ وَيَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذ۪ينَ لَمْ يَلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْۙ اَلَّا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَۢ (Ali İmran, 170) 

‚Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma! Bilâkis onlar diridirler; Allah’ın, lutuf ve kereminden kendilerine verdikleriyle sevinçli bir halde rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehid kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar.‘ 

Şehit kelimesinin geçtiği başka ayette de, şehitler olarak ‚Şuheda‘ kelimesi geçmektedir: 

Reklam

وَالَّذ۪ينَ اٰمَنُوا بِاللّٰهِ وَرُسُلِـه۪ٓ اُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الصِّدّ۪يقُونَۗ وَالشُّهَدَٓاءُ عِنْدَ رَبِّهِمْۜ (Hadid, 19) 

‚Allah’a ve peygamberlerine (böyle) iman edenler var ya, işte onlar rableri katında sıddıklar ve şehidler mertebesindedirler‘. 

Hz. Peygamber için ‚Allah yolunda ölenler‘ yani şehitler çok önemliydi. Hz. Peygamber’in  özel  ilgi  gösterdiği  ilk  şehit  ailesi,  Mekke’deki  Yâsir  ailesidir. İslâm’da ilk şehit erkek sahabî, Yasir ibn Amir, ilk şehit kadın sahabî onun eşi Sümeyye’dir. Onların çocuğu Ammar bin Yasir de ileri yaşında şehit olmuştur.

Şehitler, Hz. Peygamber için yetim statüsünde olduğu için çok önemliydi. Ve ayrıca Allah’ın dini için canını verebilenler gerçekten inanmış ve kendini bu yolda feda edebilen kişilerdi ve bu bakımdan da çok kutsaldılar. 

Tam da bu noktada çok sorular var aslında: 

Allah yolunda ölenler şehit ise, diğer şehitler neden şehit? 

Müslüman olanlar şehit olabiliyorsa, diğer insanlar şehit olmaz mı? 

İnançlar ve kutsal değerler için ölenler şehit ise, her kişinin kutsalı farklıdır ve onlar da şehit midir? 

Reklam

Müslümanlar şehit oluyorlarsa, bugün İslam coğrafyasında birbirleriyle savaşan Müslümanlardan hangi taraftakiler şehittir? 

Suriye, Libya ve Yemen’de savaşan grupların hepsi Müslüman, peki buralarda durum nasıldır? 

Gördüğünüz gibi ‚şehitlik‘ konusu çok su götürür bir mesele aslında. 

En genel anlamıyla ‚Allah ve O’nun dini için canlarını feda edenler‘ şehit hükmündedirler. Daha sonra buna ‚kutsala dair‘ ilavesi yapılmıştır. Yani vatan için ölenler de şehittir. Burada akıllara şöyle bir soru gelebilir: ‚Müslümanlar Mekke’den Medine’ye hicret etmişlerdi. Onların vatanları Mekke idi ama sonra Medine’de yaşamaya başladılar ve savaştılar. Onlar kendi vatanları için savaşmadılar, peki bu nasıl bir durumdur?‘ 

Dedim ya bu konu çok çetrefilli aslında. Zihinler karışıyor öyle değil mi? Ama bu da güzel, karışsın, karışsın ki doğruya ulaşabilelim. 

Bu konuyla ilgili çok tabirler de üretilmiştir: Kamil şehitlik, Uhrevi şehitlik vb. 

Bugün bu konudan bahsetmemizin sebebi: Deprem şehitleri…

1999 depreminde vefat edenler için ‚deprem şehitliği‘ bile kurulmuştu. Bu şehitlik dini bir terim olan şehitlik mi, yoksa devletin ‚şehitlik‘ unvanı verdiği bir şehitlik mi, bu konuda kesin bir cevap yok. 

‚Yok efendim, var‘ diyenlerinizi duyar gibiyim. Evet var, çünkü Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Elazığ’daki deprem sonrası bölgeye gitti ve orada ‚depremde ölenlerin hükmen ‚şehit‘ olduklarını ifade etti. 

Bugün iktidarda olan dindarlar ve belki Ali Erbaş’ın kendisi de, eskiden kullanılan ifadeleri eleştirmişlerdir. Mesela basın şehidi… 

Nereden mi biliyorum?

Çünkü o mahalledenim. Eskiden bu tür şehitlikler için, ‚olur mu canım, şehitlik Allah yolunda canlarını verenler için kullanılır‘ denirdi. 

Peki bugün ne oldu da bu düşünce değişti? 

Sanırım dindarlar/Müslümanlar ilerleme kaydettiler ve eskisi gibi tutucu değiller. Sebep bu olsa gerek. 

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here