Bayramda nasıl beslenelim?

0

Bu senede buruk bir bayram geçireceğiz. Evde geçireceğimiz bu bayramı sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenerek atlatmamız metabolizmamız için çok önemli. Çünkü ramazan boyunca vücudumuz belirli bir yeme disiplinine alışmıştı. Bir anda ağır ve yağlı yiyeceklerle mideye yüklenilirse sindirim ve mide sorunlarıyla karşılaşabilir, yavaşlayan metabolizmayla beraber kilo alınabilir…Peki bayramda nasıl beslenmeliyiz?

-Öncelikle güne mutlaka kahvaltıyla başlayın. Kızartılmış yiyeceklerden uzak durun. Daha hafif bir kahvaltı tercih edin. Peynir, yumurta, zeytin gibi…

-Su tüketiminizi artırın. Ramazan’da azalan su tüketimiyle beraber metabolizma hızı da yavaşlar. Günde 2-2,5 litre su tüketimi metabolizmanızı tekrardan canlandıracaktır.

-Şeker ve çikolata yerine tatlı tercih edin. Şekerler boş enerji kaynağı olduğu için onun yerine sütlü tatlı veya dayanamıyorsanız şerbetli tatlı tercih edin.1 dilimden fazla tüketmeyin.

Bayramda tatlı tüketimi

-Ana öğünleri atlamayın. Nasıl olsa bütün gün baklava, börek yiyeceğim, ana öğünleri atlasam daha iyi olur mantığıyla hareket ederseniz kan şekeri dengeniz çok bozulur ve yeni tatlı krizlerine yol açar. Bu yüzden karbonhidrat, protein ve yağdan oluşan dengeli bir tabakla ana öğünlerinizi tamamlayın.

-Gün içinde sindirim sorunlarını rahatlatmak için zencefil veya rezene çayı tercih edin.

-Yüksek şeker içeren limonata, komposto, gazlı içeceklerden uzak durun. Ev yapımı şekersiz limonata, komposto tercih edin.

-Fiziksel aktivitenize devam edin. Evde basit egzersizler ve esneme hareketlerini yarım saat yapmanız yeterli olacaktır.

Son mesafeli bayram olması dileğiyle…Nice sağlıklı bayramlara.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here