Ben Cumhurbaşkanı adayı değil Başbakanlığa adayım..

0

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, cumhurbaşkanı adayı olmadığını belirterek “Ben başbakanlığa adayım.” dedi.

Halk TV’de gündemi değerlendiren Akşener, şunları söyledi: “Daha evvel söyledim, bir türlü anlaşılmadı. Ben aday değilim. Dolayısıyla kendi adıma bunu söylüyorum. Dolayısıyla benim adıma söylenen bir söz ama kim aday olacak kısmında seçilecek, kazanacak bir adayla ve Cumhurbaşkanlığı devam ettirecek bir adayla gideceğiz diyorum. Ben Başbakanlığa adayım.

Başbakanlık seçimi için iddialıyım. Biz bu konuda sayın Kılıçdaroğlu ile konuşmadık. Bu benim şahsi kararım. Bunu başkasıyla müzakere etmiş değilim. Bunu başından beri söylüyorum. Partili arkadaşılarım biliyor. Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin muadilini seçiyormuşuz gibi olduğu için bu netlikte söylüyorum.

Cumhurbaşkanlığı makamını bu sistemini değiştirmek için almamız gerekiyor. Mesele Tayyip bey meselesi değil. Tayyip bey yerine kimi oturtursanız oturtun öyle bir güçle yoldan çıkar kafa gider. Türkiye bunu gördü. Vatandaş yanıyor şu anda. Biz bu sistemi değiştirmek zorundayız. ‘Bu sistemi değiştirecek bir şeyi yapmam’ dedim. Bugün de diyorum ki Cumhurbaşkanlığı adayı değilim. Siyasi bir partinin başı değil Türkiye’nin birliğinin bütünlüğünü temsil ettiği bir kişi.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye seslenerek “İmralı ve Kandil ile aralarına mesafe koymalarını tavsiye ediyorum.” diyen Akşener, belediyeler eliyle her şehirde kayırılan insanlar ve zenginleşen insanlar olduğunu belirterek “Zenginleşmiş bu gruplar AK Partili, aşağıdakiler yani yoksullar, yani garipler, fakirler ise diğer partililer.” dedi.

“Zincir market sahipleri terörist oldu sırada tüketici var.” diyen Akşener, şöyle devam etti: “Bu ülkede Sayın Erdoğan bu sistemle işbaşında kaldığı süre içerisinde, ‘Her canlı ölümü tadacaktır’ var ya mezarlıkların başında, herkes bir defa terörist olmayı tadacaktır. Bakın bu ne biliyor musunuz? Bu kendi beceriksizliğinizi birilerine fatura etmeniz demektir. Ama, vatandaş bu defa bunu yemiyor, yemeyecek. Çünkü çare olmuyor.

Merkez Bankası Başkanları, büyük ekonomist Sayın Erdoğan’ın tezini ispatlamak üzere -faiz sebep, enflasyon sonuç biliyorsunuz- bu tezi ispatlamak üzere o sandalyeye oturtuldukları için. Bu faizin indirilmesi konusunda, puanı hakkında bir fikir edinemedik ama indireceğine dair bir kanaatimiz vardı. Dolarla gelen her şey zamlanacak. O, enflasyonu kaldıracak havaya. Dolayısıyla faiz indiriminin de anlamı olmayacak.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here