Berlin’de çözüm oldu mu? Suriye, senin günahın neydi….

0

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas şu cümleyi kurdu: ‘BM ve Güvenlik Konseyi olarak dünyadaki birçok savaşı bitiremiyoruz ama çok farklı yönelimleri ve yaklaşımları olan ülkelerle bugün Libya için masaya oturduk ve çözüm anahtarını elimize aldık’. Maas sözlerini ‘Barış için toplandık’ diyerek tamamladı. 

Ne kadar ilginç öyle değil mi? 

Bu cümlenin açıklaması esasında şöyle: ‘Dünyanın birçok yerinde savaşlar, katliamlar yapılıyor ve bunlar için kılımızı kıpırdatmıyoruz. Çünkü oralarda menfaatimiz olan çok durum yok ama Libya farklı. Libya, ortak menfaatler için zenginliğe sahip. İşte bu yüzden de bizler Libya için çöreklendik ve şimdi de bunun anlaşmasını yapıyoruz. 

Mesela aslında bundan ibaret. 

Yemen, Suriye, Afrika’daki açlık ve kabile savaşları ya da Çin’in Uygur Türklerine zulüm yapmaları; bütün bu insanların aslında bir değeri yok. BM ve bugün toplantıya katılan ülkelerin yöneticileri diğer ülkelerdeki anlaşmazlıklar, savaşlar ve ihlaller için koltuklarından kalkmadan demeçler veriyorlar ve hatta vermiyorlar bile. Ama konu Libya ve menfaatler olunca hepsi de kalkıp Berlin’e geliyorlar. 

‘Madem bu kadar kolaydı da Suriye için neden sustunuz?’ diyoruz. Bunu kesin birçok kişi de söylüyordur ama olmuyor. 

Bütün mesele petrol ve doğalgaz, yani menfaatler, yani para…

Peki Suriye’nin günahı neydi? 

Reklam

Orada ölen insanlar, yerlerinden olan milyonlarca kişi? 

Onların günahı Libya kadar petrol ve doğal gaza sahip olmamak. 

‘Bu mudur yani?’ diyorum, belki sizler de diyorsunuzdur. Ama acıdır ki, cevabı açık ve net. Evet, bu kadar basit. 

Merkel’i ve Almanya’yı buna rağmen kutluyorum. Kavganın içinde olan ve kavgaya destek veren bütün tarafları davet etti ve bir masa etrafında topladı. 

Duisburg yanan araçlar

Cumartesiyi pazara bağlayan gecenin geç vakitlerinde Duisburg şehrinde 12 araç ateşe verildi. Haberlere çok yansımadı. Çünkü Almanya’daki habercilik anlayışı ülkemizden biraz farklı. Ülkemizde en ufak bir olay dahi ulusal kanallarda müzik eşliğinde haber olabiliyor. 

Duisburg’ta yanan 12 aracın haberleri ulusal kanallarda yer almadı. Bunun bir sebebi de olayın henüz daha aydınlatılmamış olması. 

Araçların yakılmasının kimler tarafından ve neden yapıldığı hala daha araştırılıyor. 

Reklam

Belki ‘aşırı sağcılar’, belki ‘yabancılar’, belki de ‘zenginlik düşmanı olan’ anarşistler. Henüz bilmiyoruz. 

Judas Watch

Judas Watch uzun yıllar Almanya’da faaliyet göstermiş olan bir internet sitesi. Adı geçen site internette listeleme yapmış. Davut yıldızı olan ya da belirgin şekilde Yahudi olduğu görünen kişileri listelemiş. Almanya gibi bir ülkede bunun olabilmesi çok ilginç. Ama olmuş. 

Sağcı ya da aşırı sağcı fikilere uyuşmayan kişileri de listelemişler. 

Yapılan şikayetlerde savcılığın verdiği cevap ise gülünç: ‘Suç olan bir eyleme katılmamış olmak’. 

İnternette, sosyal medya hesaplarında Yahudi olanlar ve buna ilaveten sağcı ve aşırı sağcı politikalara karşı olanlar listeleniyor ve bu da suç teşkil etmiyor. Bu yüzden de ‘aşırı sağcı’ internet sayfası daha geçen haftaya kadar online olarak çalıştı. Ta ki, bu konuda ısrarla çalışan ‘Değerler girişimi’ isimli bir derneğin sonuç almasına kadar.
Birçok aşırı sağcı forumlarda kaynak gösterilen bu internet sitesi sadece Yahudi vatandaşlar için değil, aynı zamanda aşırı sağcıların hedef aldığı bütün yabancı kökenliler için tehlike arzediyordu. Bu konuda çalışmalar yapıp sonuç elde edenlere bizler de teşekkür ediyoruz. 

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here