Beş askerimiz Rusya tarafından şehit edildi

0

Beş vatan evladı şehit oldu. 

Beş evde şu an ateş var. Ateş düşen evlerdeki anne-babalara sabrı cemil diliyorum. 

‘Suriye rejim güçleri tarafından’ demekle gerçek değişmiyor. ‘Esed’in askerleri’ diyerek saldırının arkasındaki destekçi değişmiyor. 

Lafı evirip-çevirmeye gerek yok. Beş vatan evladımız RUSYA tarafından şehit edilmiştir. 

Rusya ile ilişkileri göklere çıkaranlar, ‘S400 alıyoruz’ diyerek Rusya ile sıcak ilişkileri umarsızca savunanlara şimdi soruyorum: ‘Göklere çıkardığınız Rusya vatan evlatlarımızı şehit etti, rahat uyuyor musunuz?’

Sözüm ekranlara çıkarak sürekli Rusya seviciliği yapan iktidar ortaklarına değil. Bu sözlerim, kendini Ak partili olarak sayan ve sürekli olarak her gelişmeyi olumlu görmeye çalışan kardeşlerime. 

Ekranlara çıkarak Rusya seviciliği yapanlar zaten hallerinden memnunlar. Neden mi? 

Çünkü Anti Amerikancı olmayı sürekli telaffuz ederek, devleti Rusya’ya yakınlaştırdılar. Bir tarafta bunlar, diğer tarafta başka destekçi. Onlar da demeç yayınlamışlar: ‘Artık Türk Silahlı Kuvvetleri konuşsun…’ 

Yazımı kaleme aldığım şu saatlerde İdlib’te ve sınır ötesinde hoşumuza gitmeyen ilerleme yaşanıyor.

Gelişmeler sebebiyle güvenlik zirvesi yapıldı ve yapılan saldırıya misliyle karşılık verileceği duyuruldu. 

Önümüzdeki günlerde daha riskli ve tehlikeli olaylar da yaşanabilir. M5 üzerinde sorunlar yaşandığı aşikar… 

Beş vatan evladının Rusya tarafından şehit edildiği anda yöneltilmesi gereken sorular var. 

‘Tam da bu zamanda bu soruların yeri mi?’ ‘Zaman, birlik olma zamanı….’ gibi geçiştirmeler hiç umurumda değil. 

Sorulması gerekiyor: Suriye’de ne yapıyoruz? Neden Suriye’de askerlerimiz şehit oluyor? 

Cevap hep aynı: Terör grupları yüzünden orayız…. Soçi, Astana etc. 

Kimin eli, kimin cebinde belli olmayan bölgede ne yapmaya çalışıyoruz anlamak çok zor. Çünkü ortada bir mihenk taşı yok.

Çetrefilli bölge, hava sahası kapalı ve askerlerimiz orada daha hangi tarafta olduklarını bilmeden bekliyorlar. Durum o kadar vahim ki, yaralı askerlerimizin sevkiyatı için hava sahası bile açılmıyor. Bu ne demek? 

Rusya, yaralı askerlerimizi ülkeye getirmemiz için bile hava sahasında izin vermiyor. 

Rusya, bu gece İdlib’te ve Halep’te bölgeyi umarsızca bombalamaya devam ediyor ve edecek…

Rusya, Türkiye’yi ve vatan evlatlarımızı kullandı ve hedeflerine ulaştı. Rusya’nın bu kurnazlığı da iktidara destek veren Rusya seviciler sayesinde gerçekleşti. 

Az önceki soruyu neden yönelttim? Çünkü olayları anlayabilmemiz için konuya direk bakmamız gerekiyor. Neden Suriye’de askerlerimiz şehit oluyor? 

Karmaşık ilişkiler ilgilendirmediği için bu soruyu yöneltiyorum. Konu terör grupları ise, öncelikle yapılması gerekenler: Ülke içindeki güveni ve kardeşliği sağlamak, ekonominin güçlendirilmesi, siyasi hırsları bırakarak ülkenin geleceğini düşünmek, cihatçı grupları ayırmadan ‘kötü’ olduklarını belirtmek ve ona göre davranmak, ‘İslam adına savaşma ve şehit olmayı’ her grubun kendi çıkarı için kullandığını iyi anlamak, ülke sınırlarını daha da sağlamlaştırarak BİRLİK olmak….

Suriye ve bölgedeki çatışma DİN kaynaklı ve çatışmayı sürdürmek mezhepsel ve dinsel temalarla sağlanıyor. O zaman açıkça ifade edelim: İSLAM, slm kelimesinden gelir ve BARIŞ demektir. Cihatçı grupların ve dini dayanak alanların İslam’la uzaktan yakından alakaları yoktur….

Sınır ötesindeki durum daha kötüye gitmeden, büyük kumpas yüzünden vatan evlatlarımızdan daha fazla şehit vermeden, askeri harcamalar milyon dolarları bulmadan bu bataklıktan çıkmak gerektiği kanaatindeyim. 

Yok; illa hırslarımız için devam edeceğiz deniyorsa, şehitlerimiz için boşuna ağıt yakmayın, hiç inandırıcı olmuyor…

Sevgi ve Bilgiyle kalın

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here