Beşiktaş’ta ‘Fenerbahçe etkisi’ sürüyor

0

Beşiktaş’ta Fenerbahçe etkisi sürüyor. Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda oynanan maçta yaşanan olaylar ve yenilginin olumsuz etkilerini siyah beyazlı takım üzerinden atamamış. Karabük’te alıştığımız Beşiktaş futbol felsefesinden eser yoktu. Genelde maçın hemen başında oyunu kontrol altına alan Beşiktaş rakibinin üstünlüğüne engel olamadı. Beşiktaşlı oyuncuların kendileri sahada, kafaları başka yerde gibiydi, maça bir türlü konsantre olamadılar. Fenerbahçe maçında yaşanan futbol dışı aksiyonlarda önemli rol alan Oğuzhan Özyakup sahada kaldığı 60 dakika boyunca dolaşıp durdu. Oğuzhan ne hücuma katkı sağladı ne de savunmaya destek oldu. Onun yanında uyumlu ve çalışkan performansıyla tanıdığımız Atiba da Oğuzhan’a ayak uydurunca Karabüklü oyuncular kaptıkları her topta Beşiktaş ceza sahasında pozisyon üretmede pek zorlanmadı. Beşiktaş savunmasında Tosiç gibi bir oyuncunun olmaması, Marcelo ve Mitroviç’in uyumsuz savunma anlayışları Karabük’un ekmeğine yağ sürdü. Quaresma da etkisiz oyunun farkına varınca gereksiz bir agresiflik içine girdi. Son dakikada rakibine yaptığı faulde kırmızı görebilirdi. Cenk ve Babel de Karabük defans ve orta sahasının dikkatli ve kompakt bir şekilde uyguladığı alan savunmasıyla etkisiz kaldılar. Beşiktaş Aboubakar’ı aradı mı? Evet aradı ama bu oyuncu takımdan uzun bir süre uzak kalmış ve belki de yorgun dönmüştü. İlk on birde başlamaması, Cenk tercihi bana göre doğru bir karardı.

Tudor’un öğrencileri derslerine iyi çalışmış, üçlü savunma kalabalık orta saha ve alan savunmasıyla özelikle Latovlevici’nin Beşiktaş’ı sağ kanadından zorlaması, hücumda Yatabare ve Seleznov’un bindirmeleri Beşiktaş’ı her geçen dakika daha da yıprattı.

Beşiktaş buna rağmen Karabük deplasmanından puan çıkarabilir miydi?

Karabükspor attığı ilk golün ofsayt olduğu olduğunu düşünürsek bu olasılık çok da zayıf bir ihtimal değildi.
Şenol Güneş hoca da cezası nedeniyle tribünde değil de kenardan oyuncularını yönlendirse, yerinde ve zamanında müdahaleleriyle takımı ateşleyip hareketlendirebilseydi sonuç farklı olurdu düşüncesindeyim. Bu yüzden Beşiktaş’ın lig maratonunda saha ve futbol dışı hiçbir olayla gündeme gelmemesi, istem dışı oluşabilecek bu tür eylem ve olaylarda oyuncuların, teknik heyetin dışarıda tutulması gereği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Rakip Fenerbahçe de olsa yaşananlar geride bırakılmalı, gündemden düşürülmelidir.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here