Birol Yıldırım’ın ölümü.. İçişleri Bakanının şiddete teşvik eden söylem ve uygulamalarının doğal bir sonucu

0

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 42 yaşındaki Birol Yıldırım’ın İstanbul Esenyurt ilçesi Merkez Polis Karakolu’nda hayatını kaybetmesiyle ilgili “Bu durum muhakkak ki İçişleri Bakanı’nın şiddete teşvik eden söylem ve uygulamalarının doğal bir sonucudur.” dedi. 

Yeneroğlu, şu açıklamayı yaptı: “Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü açıklansa da olay anında karakolda bulunan polislerin, tanık yerine şüpheli olarak ifadelerin alınması, soruşturmanın selameti için görevden uzaklaştırılmaları ve olayın tam olarak aydınlığa kavuşması amacıyla disiplin süreçlerinin de bir an önce başlatılması gerekmektedir. Öte yandan Birol Yıldırım’ın Adli Tıp Raporu’nun bir an önce hazırlanması oldukça önemlidir.

Ülkemizde artan bir biçimde polislerin orantısız güç kullanımına ve usulüne uygun olarak gözaltı sürecini yürütmemesine dair pek çok haber kamuoyuna yansımakta, buna dair görüntüler de medyaya yansımaktadır. Bu durum muhakkak ki İçişleri Bakanı’nın şiddete teşvik eden söylem ve uygulamalarının doğal bir sonucudur.

Bu minvalde, artan orantısız güç kullanımının önüne geçilmesi hem cezai hem de idari süreçlerin etkin ve hızlı bir şekilde işletilmesi gerekmekte, benimsenen cezasızlık politikasına son verilerek, işkence ve kötü muamele yasağına sıfır tolerans politikasına derhal dönülmelidir.

Ayrıca işkence ve kötü muamele yasağına aykırılık halinde faillere caydırıcı yaptırımlar uygulanması insan haklarına saygılı bir devletin en asgari gereğidir. Yaşanan vahim olay nedeniyle hayatını kaybeden Birol Yıldırım’ın ailesine başsağlığı diler, soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesi amacıyla takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here