Bizi dinlemek varken Perinçek dinleniyor..

0

AK Parti’de 4 dönem milletvekilliği ve genel başkan yardımcılığı yapan Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu eski Başkanı Ayhan Sefer Üstün, partisinin geldiği noktayı sert ifadelerle eleştirdi.

Gazeteci Çağlar Cilara’nın YouTube kanalında konuşan Üstün, MHP’nin AK Parti’nin mayasını bozduğunu savunda. “AK Partililer neredeyse artık bir MHP’li, bir ülkücü gibi düşünmeye başladılar.” diyen Üstün, şunları söyledi:

“Benim için en büyük sıkıntı bu. AK Parti’nin demokrat bir yapısı vardı. MHP ile ittifakın bize bir faydası yok. MHP, benim partimin mayasını bozuyor. Bir zaman gelecek elinde MHP’lileşmiş, aşırı sağa kaymış bir parti kalacak. Bizi dinlemek varken Perinçek dinleniyor.”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini de eleştiren Üstün, başkanlık sisteminin ucube bir sistem olduğunu ileri sürdü. Üstün, “Ucube parlamenter sistemden kaçalım derken başka bir ucube sisteme yakalandık. Burada kuvvetler ayrılığının olmadığı, parlamentonun iyice güdükleştiği bir sistemle karşı karşıyayız, bu sistem başkanlık sistemi değil.” dedi.

Ayhan Sefer Üstün, eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun 18 sayfalık itiraz metnini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile paylaştığını da söyledi.

Pelikan Dosyası

“Sayın Davutoğlu’nu parti içinde istemeyenler kimlerdi? Pelikan diye tanımlanan ekip bildiriyi yayımlamıştı, internet sitesinde. O günden sonra Davutoğlu’nun görevden ayrılma süreci başlamıştı. Niye istemediler, niye karşı çıktılar Davutoğlu’na ve kimdir bu Pelikan, Pelikancılık nedir?” şeklindeki bir soruya ise Üstün, şu cevabı verdi:

“Aslında Sayın Ahmet Davutoğlu oraya getirildiğinde başarılarından dolayı getirilmişti. İyi bir danışman, iyi bir Dışişleri Bakanıydı. Milletvekili olmadan bakan yapılmıştı. Kıymetinden dolayı yapıldı. Başbakanlığı da hak ederek almıştı. Geldikten sonra da birçok insan rahatsız olmaya başladı. Bunlardan bir tanesi 5’li çete. İhaleyi bedava alanlar bundan çok rahatsız oldu. Partiye sonradan gelmiş ve kendini ama partililere ama cumhurbaşkanına bazı çevrelere ispatlamak isteyen bazı kesimlerde buraya muhalefet ettiler. Partide yeni gelmiş ama birtakım hedefleri olan akraba ilişkileriyle öne çıkmış olan insanlar da bundan rahatsız oldu. Elbette ki bunun sonunda Pelikan devreye sokuldu. Pelikan üzerinden Sayın Davutoğlu istifaya zorlandı.

Pelikan parti içerisinde bir sosyal medya yapılanması… Partiye yapılan haksız saldırılara engellensin, bir yerde psikolojik bir müdahale gibi olsun diye iyi niyetle kurulmuş bir yapıydı. Bu yapı partiye sonradan gelen, akraba ilişkilerini öne sürerek yükselmek isteyen birisine ulufe olarak hediye edildi. Sonra AK Parti içerisinden çıkarıldı bu yapılanma Ankara’dan İstanbul’a taşındı.

İstanbul’da bu sefer bir kadronun eline teslim edildi. O profesyonel kadro yalıda oturmaya başladı. Bu yapı normalde dışa dönük çalışması gerekirken AK Parti’de kim itibarsızlaştırılacak, Hasan Bey mi, Hüseyin Bey, Fatma Hanım mı; ona saldırmaya başladı, o itibarsızlaştırılmaya başlandı. Bunlar kriminalizasyon içine girdiler. Suç örgütü gibi çalışmaya başladılar. Bunlar aynı zamanda kamu kaynakları kullanmaya başladılar. Çünkü orada bu işlerin finanse edilmesi, ayakta kalınması yalıda oturulması içerik üretilmesi bunların yaygınlaştırılması baya külfetli bir meblağa sarihtir. Dolayısıyla bunların karışılanması için kamu kaynakları bunların eline verildi. Ve bunlar insanların itibar suikastı yaptılar ve suç işlediler. Hâlâ AK Parti içinde vicdanlı insanları olduğunu biliyorum bu arkadaşların bu yapıyı tasfiye etmeleri lazım. Bunu tasfiye etmezlerse AK Parti bu yapının müdahaleleriyle tasfiye olacak. Ayrışmaya düşecek.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here