Boğaziçi Üniversitesi Rektörü görevden alındı..

0

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alındı. Kararda, “Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun ek 1’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci maddesi gereğince görevden alınmıştır.” denildi.

Melih Bulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Ocak 2021 tarihli kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanmıştı. Karar, 1 Ocak’ta Resmi Gazete yayını yapılmadığından ötürü 2 Ocak 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Bulu’nun göreve atanmasının ardından, rektörün seçimle belirlenmesini isteyen öğrenci ve akademisyenler Boğaziçi Üniversitesi’nde protesto gösterileri düzenlenmeye başlamıştı. Protestolar, o günden bu yana devam ediyordu.

Protestolara diğer üniversitelerden de destek gelmişti. Gösterilerde çok sayıda öğrenci gözaltına alındı, bazılarının elektronik kelepçe takılarak ev hapsine alınması tepki çekti. Şubat ayında da yine Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi’ne Hukuk Fakültesi ve İletişim fakülteleri kurulacağı duyurulmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da protestoları eleştirirken Prof. Dr. Ayşe Buğra’yı da hedef almıştı. Erdoğan’ın “Osman Kavala denilen Soros temsilcisi olan kişinin karısı da Boğaziçi Üniversitesi’nde bu provokatörlerin içerisinde yer alan bir kadındır.” sözlerine Ayşe Buğra, “Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını esefle karşılıyorum, memleketim adına üzülüyorum.” karşılığını vermişti.

Son olarak Rektörlük, “sağlık ve güvenlik risklerini” gerekçe göstererek kampüslere giriş ve çıkışları 3 Temmuz’dan 5 Temmuz 2021 Pazartesi gününe kadar kısıtlamış, tepki göstermek için kampüse giden akademisyenler, güvenlik görevlileri tarafından kampüse alınmamıştı.

Akademisyenler, haklarının gasp edildiğini, TCK’nın 117, 154, 112 ve 119. maddelerinin ihlal edildiğini söyleyerek suç duyurusunda bulundu.

Resim

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here