Bolton: Trump Erdoğan’a Halkbank savcılarını değiştirme sözü verdi

0

ABD Başkanı Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, piyasaya çıkmadan tartışmalara neden olan kitabında Beyaz Saray’ın Türkiye politikasına dair bilgiler de paylaştı.

Bolton, 23 Haziran Salı günü yayımlanması beklenen ancak bazı bölümleri medyaya şimdiden sızan kitapta, Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen talep üzerine ABD’deki Halkbank davasına müdahale ettiğini öne sürdü. Erdoğan’ın New York Güney Bölgesi savcılarınca İran yaptırımlarını delmekle suçlanan Halkbank’ın masum olduğunu belirttiği bir notu Mayıs 2018’de Trump’a ulaştırdığını belirten Bolton, ABD Başkanı’nın da Türkiye ve Çin’deki şirketlerle ilgili hukuki süreçlere müdahale ederek “sevdiği diktatörlere kişisel iyilikler yapmaya” istekli olduğunu gösterdiğini yazdı.

Bolton, “Trump, Erdoğan’a konuyla ilgileneceğini ve Güney Bölgesi savcılarının kendi adamı olmadığını, Obama’nın adamı olduğunu ancak yerlerine kendi adamlarını yerleştirince sorunun da çözüleceğini söyledi.” diye yazdı.

Washington Post’un haberine göre Bolton bu durumdan duyduğu rahatsızlığı 2019 yılında ABD Adalet Bakanı William Barr’la da paylaştı. Bolton’un iddiasına göre, Adalet Bakanı Barr da Trump’ın davranışının yarattığı görüntüden rahatsızlık duyduğunu dile getirdi. Ancak Bolton’un bu iddiası geçen Ocak ayında ABD Adalet Bakanlığı tarafından yalanlanarak Barr’ın böyle bir ifade kullanmadığı ve Bolton’la aynı görüşü paylaştığı yönündeki bilginin doğru olmadığı belirtildi.

Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, kitabında, “adaletin engellenmesinin” Beyaz Saray için “bir hayat biçimi” olduğunu ifade etti. Bolton, kaleme aldığı kitapta Trump’ın damadı ve üst düzey danışmanı Jared Kushner ile Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak arasındaki bağlantı içinse “damat kanalı” ifadesini kullandı.

Kushner’in Erdoğan’ın damadı Albayrak’ı arayacağını öğrendikten sonra bu bilgiyi ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’e aktardığını söyleyen Bolton, “Bu yeni ‘damat kanalı’ hakkında Pompeo ve Mnuchin’i bilgilendirdim. İkisi de köpürdü” diye yazdı.

Bolton, Pompeo’nun öfkelenme nedenini ise şöyle aktardı: “Çünkü bu, yapmaması gereken uluslararası müzakerelerden birine örnekti. (Hiçbir şekilde hazır olmayan Ortadoğu barış planında olduğu gibi)”

Trump, iddialara cevap verdi

Reklam

ABD Başkanı Donald Trump, John Bolton’ın bu ay sonunda yayımlanması planlanan “The Room Where It Happened: A White House Memoir” isimli kitabının basına yansıyan bölümlerinde kendisi hakkında Çin ve diğer ülkelere yönelik politikalarıyla ilgili çeşitli suçlamalarda bulunması üzerine açıklama yaptı.

Fox televizyonunda Sean Hannity’nin programına telefonla bağlanan Trump, Bolton’ın iddialarına cevaben, “Bugüne kadar hiçbir ABD başkanı Çin ve Rusya’ya benim davrandığım kadar sert davranmamıştır.” ifadesini kullandı. Trump, Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine getirerek Bolton’a bir şans verdiğini belirterek, “Bolton, bu kitabı yazmakla kanuna karşı geldi. Bunlar üst düzeyde gizli bilgilerdi ve bunları açıkladı.” dedi.

Bolton’ın kitabındaki iddialara ilişkin Wall Street Journal’a da konuşan Trump, Çin’e yönelik dış politikasını savunurken, Uygur konusunda Çin’i desteklediği iddialarını reddetti.

Bolton’ın, kendisinin Şi’ye Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki toplama kampları için destek verdiği iddiasına, “Bu doğru değil.” ifadesiyle karşı çıkan Trump, bugün Çin’e bu konuda yaptırım uygulanması için bir yasayı da onayladığını anımsattı. Trump, “Bolton bir yalancı. Beyaz Saray’daki herkes ondan nefret ediyor. Aslında hiç çok sevilen ve saygı duyulan biri olmamıştı. Tanıdıkça hepimizin ona olan saygısı daha da azaldı. Ben şahsen onun deli olduğunu düşündüm.” ifadelerini kullandı.

Kitabın yayımlanmaması için dava

ABD’de Donald Trump yönetimi, eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın yeni kitabının yayımlanmaması için dava açtı. ABD Adalet Bakanlığı tarafından Washington DC Bölge Mahkemesinde açılan davada, eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın kitabının, “ulusal güvenliği tehlikeye atabilecek derecede devletin gizli bilgilerini içerdiği” belirtildi.

John Bolton’ın kitabının, hükümetin kitap üzerindeki incelemesi bittikten ve gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra yayımlanması gerektiği vurgulanan metinde, kitabın yayımlanmaması için Bolton’ın da kendi inisiyatifini kullanması gerektiği belirtildi.

Bolton, 9 Nisan 2018’den 10 Eylül 2019’a kadar Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yaptı.

Reklam

Ek Kaynak: DW Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here