Bombalı saldırıyı terör örgütü Şebab üstlendi..

0

Somali’nin başkenti Mogadişu’daki bombalı saldırıyı terör örgütü eş-Şebab üstlendi. Örgüte yakın “Somali Mimo” adlı internet sitesinde yer alan ve Şebab sözcüsüne ait olduğu belirtilen ses kaydında, bombalı saldırı üstlenildi. Hayatını kaybedenlerden özür dileyen sözcü, hedefin, Somali hükümetiyle işbirliği yapan Türkiye’den gelenleri taşıyan bir konvoy olduğunu iddia etti.

“Müslüman Somali halkına acı veren kayıplar için çok üzgünüz, hayatını kaybeden Müslümanlara baş sağlığı diliyoruz. Yaralananlara ve malları zarar görenlere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

Mogadişu’da cumartesi günü düzenlenen bombalı saldırıda aralarında 2 Türk vatandaşının da olduğu 81 kişi hayatını kaybetmişti. Türkiye Sağlık Bakanlığı da saldırının ardından yaralıların tedavisine destek vermek amacıyla harekete geçmiş, bu kapsamda Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve cerrahi personelden oluşan 20 kişilik ekibi Somali’ye göndermişti. Patlamada hayatını kaybeden 2 Türk vatandaşı ile yaralanan 16 Somalili Türkiye’ye getirilmişti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here