Borsa İstanbul’da teknik sorun..

0

Borsa İstanbul’da teknik bir sorun sebebiyle veri dağıtımının yapılamadığı bildirildi. Borsa İstanbul’un KAP’a yaptığı açıklama şöyle:

“Veri yayınının sağlıklı olarak yapılamamasından dolayı BISTECH üzerinde çalışan bütün piyasalarda işlemlere geçici olarak ara verilmiştir. Konu ile ilgili olarak daha sonra bilgilendirme yapılacaktır.”

Yeniden işleme açılan Borsa İstanbul, şu açıklamayı yaptı: “Borsamız BISTECH İşlem Sisteminde saat 10:04’te yaşanan operasyonel ve yazılımsal sorun nedeniyle piyasalarımızda işlemler saat 10:32’de durdurulmuş, sorunun giderilmesinin ardından piyasalarımız aşağıda belirtilen saatlerde yeniden işleme açılmıştır.

– Pay Piyasası – 14:00

– Borçlanma Araçları Piyasası – 14:00

– Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası – 14:00

– Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası – 14:25″

Bu kapsamda, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda konu ile ilgili sürece ilişkin açıklamalar yapıldı. Sorun BISTECH platformu içindeki bazı verilerin temsilci ekranı ve veri yayın kuruluşlarına aktarımında yaşanmış olup, herhangi bir siber saldırı söz konusu olmamıştır.

Reklam

Sistem yönetiminde en önemli konunun risk yönetimi süreçleri ve her yeni teknik sorunun yeni bir tedbir protokolü ile sonuçlanması gerektiği pratiğidir. Böylelikle bugün yaşanılan problem kurumsal hafızada risk yönetim süreç ve protokollerinde yerini almıştır.

Küresel Borsacılık faaliyetlerinde sistem sürekliliği ‘uptime’ kavramı ile ifade edilmekte olup Borsamız bu ligde üst sıralarda yer almaktadır. Bugün yaşanılana benzer problemlerin küresel Borsalarda zaman zaman oluşabildiği değerlendirildiğinde ileriye dönük olarak gereken tedbirlerin alınmaya devam edileceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here