Brezilya vaka ve ölüm sayılarını açıklamayacak..

0

Dünya çapında en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü ikinci ülke olan Brezilya, ölüm ve vaka sayılarını Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinden kaldırma kararı aldı. Bundan sonra sadece son 24 saate dair veriler açıklanacak.

Brezilya’da Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, koronavirüs salgınında Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği sokağa çıkma kısıtlamaları ve sosyal mesafelenme gibi önlemleri hiçe saydığı gerekçesiyle eleştiri altında. Sağlık Bakanlığı, şimdiye kadarki toplam vaka ve ölüm sayılarını internet sitesinden kaldırmakla kalmadı, bundan sonra da bu verileri açıklamayacaklarını duyurdu.

Karar, gazeteciler ve Kongre üyeleri tarafından yaygın bir şekilde eleştirildi. Verilerin kaldırılması, ülkede arka arkaya 4 gün boyunca koronavirüs kaynaklı 1000’den fazla can kaybının meydana gelmesinden sonra gerçekleşti.

Bolsonaro, toplam sayıların şu anki resmi yansıtmadığını savundu. Brezilya, ABD ve İngiltere’den sonra Covid-19 nedeniyle en fazla can kaybının yaşandığı üçüncü ülke. Brezilya Sağlık Bakanlığının verilerine göre ülkede Kovid-19 kaynaklı can kaybı son 24 saatte 904 artarak 36 bin 44’e yükseldi. Ülkedeki vaka sayısı da 2 bin 997 artışla 676 bin 494’e ulaştı.

Ülkede Bolsonaro’nun koronavirüse karşı aldığı önlemleri eleştiren iki sağlık bakanı görevlerinden istifa etmişti.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here