Brezilya’da teslim olan Mehmet Aydın Türkiye’ye getiriliyor..

0

Kurduğu Çiftlik Bank ile 2018 yılında binlerce kişiyi milyonlarca lira dolandıran ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın, Türkiye’ye getiriliyor. İçişleri Sözcüsü İsmail Çataklı, Brezilya’da teslim olan Mehmet Aydın’la ilgili “Arkadaşlarımız aldılar, getirecek uçak sabah 09.50’de hareket etti. Akşam 22.30 gibi Türkiye’de olacak.” dedi.

77 bini aşkın kişiyi milyonlarca lira dolandırıp yurt dışına kaçan ve geçen günlerde Brezilya’nın Sao Paulo kentinde teslim olan, kamuoyunda ‘Tosuncuk’ lakabıyla anılan Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın’la ilgili bilgi veren Çataklı, Aydın için 2018’de kırmızı bülten çıkarıldığını, kendisinin 1 Temmuz’da Sao Paulo’da teslim olduğunu hatırlattı. Çataklı, şunları kaydetti:

“Bu haber alınır alınmaz gerek Interpol dairemiz gerekse İçişleri Bakanlığımız hemen karşı muhataplarıyla irtibata geçtiler, bağlantılar kurdular. Interpol dairemizden bir ekip seri bir şekilde Brezilya’ya gönderildi. Yerel prosedürler de tamamlandıktan sonra arkadaşlarımız aldılar ve bugün sabah 09.50 sıralarında onu getirecek uçak hareket etti. Akşam 22.30 gibi Türkiye’de olacak. Geldiğinde de kendisiyle ilgili gerekli yasal işlemler ülkemizde gerçekleştirilecek.”

Koronavirüs pandemisinde normalleşme dönemine girildiğini hatırlatan Çataklı, “Vatandaşlarımızdan ricamız tekrar eski sıkıntıları yaşamamak adına maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet göstermektir.” dedi.

Terörle mücadele operasyonları ile ilgili de Çataklı, şu bilgileri verdi: “2021 yılı haziran ayında kırsal alanda 4’ü büyük 30’u orta çaplı olmak üzere 11 bin 914 kırsal operasyon, terör örgütlerinin şehirdeki yapılanmasında 1456 operasyon yapıldı. Bu operasyonlarda aralarında İçişleri Bakanlığı terörden arananlar listesinde aranan, yeşil kategoride aranan 1, turuncu kategoride aranan 2 ve gri kategoride aranan 4 olmak üzere toplam 7 üst düzey teröristin de aralarında bulunduğu 92 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Etkisiz hale getirilen teröristlerden 25’i ölü, 46’sı sağ ve 21’i de teslim şeklinde gerçekleşmiştir.”

Çataklı, uyuşturucu operasyonlarına da değinerek, uyuşturucu ticaretini “terör örgütlerinin” yaptığını kaydetti. “Bunun sorumlusunu aramak isteyenler PKK’ya destek verenlerin peşine düşmelidir” diyen Çataklı, PKK’nın “uyuşturucu ticareti yaptığını ve Avrupa uyuşturucu ticaretini elinde bulundurduğunu” belirtti. Çataklı uyuşturucuya ilişkin şu verileri paylaştı:

“-Haziran ayında uyuşturucuya yönelik 17 bin 626 operasyon düzenledi.

-22 bin 986 kişi gözaltına alındı. 1686 kişi tutuklandı.

-1 ton 796 kg. esrar, 60 kg. skank, 1 ton 844 kg. eroin, 11 kg kokain, 246 kg. bonzai, 192 kg. metamfetamin, 111 bin 917 adet ekstazi ele geçirildi.”

Çiftlik Bank sanığı Mehmet Aydın, havaalanında gözaltına alınıp savcılığa çıkarılacak

Brezilya’da teslim olan ve bu akşam 22.30’da İstanbul Havalimanı’na ulaşması beklenen Çiftlik Bank davası sanığı Mehmet Aydın, uçaktan indiğinde gözaltına alınıp Anadolu Başsavcılığına götürülerek sorgulanacak.

Kamuoyunda “Çiftlik Bank” olarak bilinen sistemin kurucusu Mehmet Aydın, Türkiye’nin talebi üzerine Brezilya tarafından sınır dışı edildi. Brezilya’dan bu sabah Türkiye saatiyle 09.40’ta havalanan THY’ye ait uçakla getirilen “Tosuncuk” lakaplı Aydın, akşam 22.30 sularında İstanbul’da olacak. Uçaktan indiğinde gözaltına alınacak Aydın hakkındaki ilk işlem Gaziosmanpaşa Adliyesi ek binası olarak hizmet veren İstanbul Havalimanı Adliyesinde yapılacak. Aydın daha sonra sorgulanmak üzere İstanbul Anadolu Başsavcılığına gönderilecek.

Mehmet Aydın hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ile Bursa ve Geyve Cumhuriyet Başsavcılığında devam eden soruşturma ve kovuşturma dosyaları bulunuyor. Aydın hakkında ilk kırmızı bülten 19 Mart 2018’de yakalama kararına istinaden çıkarılmıştı.

Adalet Bakanlığınca bugüne kadar Mehmet Aydın’ın görüldüğü iddia edilen her ülkeyle adli iş birliği çerçevesinde temasa geçildi. Uruguay, Brezilya, Panama, Honduras, Kanada ve Ukrayna adli makamlarıyla yazışmalar yapıldı.

Firari Aydın’ın Brezilya’da olduğu yönündeki duyum üzerine 2018 yılı haziran ayında Brezilya’dan iadesi istendi. Yargı kararlarını içeren Adalet Bakanlığının iade talebi son olarak Şubat 2021’de bir kez daha Brezilya’ya hatırlatılarak iade talebi yinelendi.

Hakkındaki yakalama kararları

Aydın hakkında İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı. Aydın, “Bilişim Sistemleri ve Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması” suçundan İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinin 7 Nisan 2021, “Tehdit” suçundan Bursa 19. Asliye Ceza Mahkemesinin 8 Şubat 2021, “Bankacılık Kanunu’na Muhalefet” suçundan İstanbul Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesinin 6 Haziran 2018, “Tacir veya Şirket Yöneticileri ile Kooperatif Yöneticilerinin Dolandırıcılığı”, “Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama”, “Bilişim Sistemleri, Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık”, “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma” suçları kapsamında Geyve Sulh Ceza Hakimliğinin 19 Mart 2018 tarihli yakalama kararlarına istinaden kırmızı bültenle uluslararası seviyede aranıyordu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here