Bronz Çağı’na ait 2 bin 500 yıllık define..

0

İsveç’in batısında bir ormanda, 2 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen Bronz Çağı’na ait define bulundu. Definenin içerisinde kolyeler, bilezikler ve giysi iğneleri gibi yaklaşık 50 parça var.

Define, oryantiring (harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor) kulübü mensubu bir kişi olan haritacı Thomas Karlsson tarafından bulundu. Karlsson, defineyi ilk gördüğünde bir lamba olabileceğini düşündüğünü ancak daha yakından baktığında cisimleri eski bir mücevher olarak gördüğünü söyledi.

define
Uzmanlar, bulunan eşyaların yüksek statüdeki bir kadına veya kadınlara ait olabileceğini söylüyor.

İsveçli arkeologlar ise bir ormanda böyle bir define bulmanın çok nadir olduğunu söylüyor. Antik kabileler genellikle bu türden eşyalarını sulak alanlarda bırakıyordu. Bu define ise, Göteborg’un yaklaşık 48 km kuzeydoğusundaki Alingsas kasabasındaki ormanlık alanın yüzeyinde, kayaların yanında bulundu.

Buluntuların, İskandinavya’da Bronz Çağı’nın etkilerinin hala devam ettiği MÖ 750 ile MÖ 500 arasındaki döneme ait olduğu tahmin ediliyor. Arkeologlar defineyi kasıtlı olarak tanrılara adak olarak veya ölümden sonra hayata yatırım yapmak için bırakılan bir buluntu olarak tanımlıyor.

define

Göteborg Üniversitesi’nden arkeoloji profeösörü Johan Ling, hazinenin “son derece iyi korunmuş” olduğunu söyledi. Goteborgs-Posten gazetesinin aktardığına göre, “Bulunanların çoğu yüksek statüdeki bir kadına veya kadınlarla ilişkilendirilebilir” diye yazdı.

İsveç yasalarına göre bu tür definelerin bulunması durumunda, yetkililere haber vermek gerekiyor. İsveç Ulusal Miras Kurulu ise uygun görülmesi halinde defineleri bulan kişiye ödül verebiliyor. Karlsson ise kendisine verilecek bir ödülün “güzel bir bonus olacağını, ancak kendisi için çok önemli olmadığını söyledi ve ekledi: “Tarihi keşfetmenin bir parçası olmak eğlenceli. O dönem hakkında çok az bilgimiz var. Çünkü yazılı kaynak yok.”

define
Bu nesnenin Keltlere ait torklara benzer bir ayak bileği halkası olduğu düşünülüyor.

VGRfokus haber sitesine göre, arkeolog bir ekibin bölgeyi detaylı olarak incelediğini yazdı. İskandinavya’da Bronz Çağı, MÖ 1700’den MÖ 500’e kadar sürdü. Demir Çağı ise Viking Çağı’nın başladığı MS 800 yılına kadar devam etti.

Define
Pelerin ya da kaftan için olduğu düşünülen bir iğne.
Arkeolog Mats Hellgren
Arkeolog Mats Hellgren, bölgede incelemelere devam ediyor.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here