Bu iktidar ayakta kalmak için her türlü yolu, adaletsizliği kullanmaya hazır..

0

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Siirt’te düzenlenen halk buluşmasında konuştu. “Bu iktidar kaynakları halka değil; saraya, sermayeye, yandaşa ve savaşa ayırıyor.” diyen Sancar, şunları söyledi:

“O nedenle halkın ekmeği yok, halkın işi yok, halkın aşı yok. Halkın açlığı, yoksulluğu saraydakilerin umurunda değil, ama bizim umurumuzda. Biz buna çare bulacağız. Çare biz olacağız, siz olacaksınız. Hep birlikte bu düzeni, bu iktidarı mutlaka değiştireceğiz. Yürüyüşümüzün amacı işte budur.

Bizim yürüyüşümüz demokrasi yürüyüşüdür, barış yürüyüşüdür, adalet yürüyüşüdür, özgürlük yürüyüşüdür, hukuk yürüyüşüdür. Bundan taviz vermeyeceğiz. Bu mücadeleyi sonuna kadar bu değerlere inanan herkes ile birlikte yürütmeye kararlıyız.

Ülke yangın yeri sevgili kardeşlerim. Ormanlar yanıyor, yok oluyor. Milas’tan Bodrum’a, Antalya’dan Şemdinli’ye, Hozat’a ülkenin dört yanında ormanlar ve içindeki canlılar yok oluyor. Ülkenin dört bir yanında yangın var, bunun sorumlusu iktidardır. Tedbir almayan, söndürmek için gerekli çalışmalar yapmayan iktidar, bu ülkenin doğasını talan eden iktidar bu ülkeyi yangın yerine çevirmiştir.

Bizler bu ülkenin her yerindeki bütün canlılara kararlılıkla sahip çıkan partiyiz. O nedenle doğayı talan eden, ülkenin ormanlarını yok eden bu kirli ve bozuk düzeni değiştirmeye azmettik, ant içtik. Değiştireceğiz, sizinle değiştireceğiz, hep birlikte değiştireceğiz. Ekonomi yangın yeri, halkın sofrası yanıyor. Şurada esnafla sohbetimizde gördük, siftah yapmadan dükkanını kapatan esnafın sayısı saymakla bitmez.

Biz diyoruz ki hedefimiz iktidarı değiştirmek; ama bununla yetinmek istemiyoruz. Bir daha böyle iktidarlar gelmesin diye bu bozuk ve kirli düzeni değiştireceğiz. Bunu yapmadan durmayacağız. Bu düzen değişecek sevgili kardeşlerim ve bunu ancak inananlar, gerçek değişimi isteyenler yapabilir. Bazıları iktidardan kurtulmak istiyor ama bu düzeni değiştirmeden yapmak istiyorlar, bunun ülkeye faydası olmaz. Eğer sorunları çözmek istiyorsak, gerçek değişim ve demokrasi istiyorsak, doğa talanını, insan hayatını yok sayan anlayışı değiştirmek istiyorsak, sadece iktidardaki şahısları değiştirmek yetmez.

Bu bozuk düzeni de değiştirmek, savaş politikalarını yok etmek lazım. Halklar arası yaşamı inşa etmenin yolu Kürt sorununun demokratik çözümünü sağlamaktır. Kürt sorununda demokratik çözüm olmadan bu düzen değişmez. Bunun yolu diyalog ve siyasettir. Toplumun barışı sahiplenmesidir. İşte bunu başaracağız. Hiçbir tereddüt duymayın bunu yapacağız. Barış politikalarını hakim kılacağız. Halklar arası kardeşliği, eşit hukuku, inançlara özgürlüğü, halklara eşitliği hep birlikte getireceğiz. Bunu değiştirmeyi önümüze bir hedef olarak koymazsak bu iktidar gider, yarın öbür gün başka bir iktidar gelir, en fazla bir sene sonra eskiye döneriz. HDP, bu kararlı mücadeleyi bunca bedeli, halkın inancını buna heba etmeyecek. HDP, önümüzdeki seçimlerde bu düzenin değişmesi için gücünü sonuna kadar kullanacaktır. Bu gücümüz var, bu gücümüzü sizden alıyoruz.

Bu iktidar ayakta kalmak için her türlü yolu adaletsizliği kullanmaya hazır. Medyayı susturmak, muhalefeti sindirmek istiyor. Bize saldırıyor ama vazgeçmiyoruz ama fırsat buldukça diğer muhalefet partilerine de saldırıyorlar. Bir yerde zulüm varsa sadece bir kesime yönelik olarak yürümez, zulüm büyür herkese uygulanır. İşte bu yüzden bugün İYİ Parti il başkanına saldırmışlar. Biliyoruz zorbalık bu iktidarın yöntemidir. Bunu en iyi biz biliyoruz. Zorbalığa karşı adaleti savunmak istiyorsak, saldırılar haksızlıklara hep birlikte karşı çıkmak zorundayız. Adalet ya herkes için eşit olarak vardır, ya da hiç kimse için yoktur. HDP adaleti herkes için istiyor. Adaletsizlik kimden gelirse gelsin karşı çıkıyor.

Bu iktidar aynı zamanda fırsatçıdır, savaş politikaları ile ayakta kalmaya çalışıyor. Kürt sorununda savaş politikaları ile halkları birbirine düşmanlaştırmayı hedefliyor. İktidarı değiştirmek için en başta bu politikasına, savaş ve düşmanlaştırma politikasına, kutuplaştırma, ayrımcılığa ve ırkçılığa hep birlikte karşı çıkmalıyız. Buna karşı çıkmazsak bu iktidar yolunu bulur, seçimlerde hileyle hurdayla ama ne çok da halkı bölerek hiç de arzu etmediğimiz sonuçlarla karşı karşı bırakır. Şu anda eriyen bu iktidara karşı mücadele yolu, onun savaş politikalarına, düşmanlaştırma politikalarına açık ve kesin bir şekilde tavır almaktır. Barışı ve eşit kardeşliği savunmaktır. Bunu yapmadan bizim bu düzeni değiştirmemiz daha da zordur.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here