Bu iktidar Yassıada’da Menderes, Ankara’da Kenan Evren oluyor..

0

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Şaşaalı törenlerle eski adıyla Yassıada, yeni adıyla Demokrasi ve Özgürlükler Adası dün açıldı.” diyen Oluç, şunları söyledi:

“Bütün medya, hem gazeteler hem televizyonlar, tek merkezden belirlenen manşetlerle bir demokrasi rüzgarı estirmeye çalıştılar. İnsan kendini tuhaf hissediyor. ‘Neden?’ diyecek olursanız; bakın bu iktidar 27 Mayıs üzerine yaptığı konuşmalarıyla Yassıada’da Menderes oluyor, ama Ankara’ya geldiğinde Kenan Evren gibi davranıyor. Bu iktidarın anlayışı, bu siyasetçilerin doğası maalesef bu.

27 Mayıs’ta idama gönderilen milletin iradesiydi, çok doğru. Peki cezaevlerine gönderilen, yerlerine kayyım atanan belediye eşbaşkanlarımız kimin iradesi? Bizim seçilmiş vekillerimiz, rehin olarak tutulan vekillerimiz kimin iradesi? Onlar da milletin iradesi değil mi? Onlar da milletin iradesi. Demek ki, bu iktidar seçim yoluyla, sandık yoluyla yönetime gelmiş olan belediye eşbaşkanlarının yerine kayyımlar atarken milletin iradesini görmezden geliyor. Ama 27 Mayıs’ta çok büyük millet iradesi nutukları atmaktan vazgeçmiyor.

Neden bunu söylüyoruz? Koronavirüs salgını günlerinde 13 belediyemize daha kayyım atandı. 10 Mart’ın bir hafta sonrasında 8, geçtiğimiz haftalarda da 5 olmak üzere toplamda 13 belediyemize kayyım atandı, belediye eşbaşkanlarımız görevden uzaklaştırıldı. İşte seçim hukukunu, seçim adaletini, sandık hukukunu ve adaletini, yani halkın iradesini yok sayan bu iktidardır. 27 Mayıs’ta yapılan darbenin sivili, siyasisi bugün bu iktidar tarafından gerçekleştiriliyor. O gün o darbeyi yapanlar, bizim lanetlediğimiz o darbeyi yapanlar apoletliydi; bugünküler kravatlı darbecidir. Bunu unutmamak gerekiyor. 27 Mayıs’ın yıldönümünde bir kere daha hatırlatmak istiyoruz: Yassıada’da Menderes, Ankara’da Kenan Evren olmakla demokrat olunmaz. Bu iktidarın ortaklarının tamamı bunu bilmeli ve anlamalıdır.

Meclis açılırken halkın bu gündemi tartışılmasın, ekonomideki bu kriz konuşulmasın diye ne yapıyor? Toplumsal destekleri azaldıkça, seçim kazanma yolu olarak seçim hilelerini, muhalefetin engellenmesini, yasaların, Anayasa’nın sonuna kadar zorlanmasına dair tedbirler alınmasını konuşuyor. Günlerdir tartışılan konu budur.

Önce bir suni darbe tartışması yaratıldı, ardından MHP liderinin açıklamasıyla Siyasi Partiler ve Seçim Yasası tartışmaya açıldı. Ne için? Kendi içlerinde bir kriz yaşıyorlar, büyük bir korkuya düşmüşler. Toplumsal ve siyasal muhalefetin gelişiminin yansımalarını görüyoruz aslında.

Nasıl olur da siyasal muhalefetin elini kolunu bağlarız, nasıl olur da siyasal muhalefeti etkisiz hale getiririz, bunun peşindeler. Meclis açıldığı zaman halkın sorunlarının gündeme gelmesi gerekirken, konuşulacak konular neler? Bekçiler Yasası, Baroların ve diğer meslek örgütlerinin seçim sistemi, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası’ndaki değişiklikler, sosyal medya engellemeleri… Bunları konuşmak istiyor siyasi iktidar.

Meclis açılacak ve Meclis’te tartışılması gereken konular yerine ‘bu iktidarın bekasını nasıl sağlayacağız’ konuları tartışılacak. Siyasi Partiler Yasası, Seçim Yasası gibi hazırlıklar konuşulacak. Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası’nda değişiklik yapılması gerektiğini çok uzun yıllardır söylüyoruz. Neden? Çünkü bu yasalar Kenan Evren Cuntası döneminde, 12 Eylül ‘80 sonrasında hazırlanan yasalar. Ama bizim söylediğimiz Seçim Yasası’nda ve Siyasi Partiler Yasası’nda yapılması gereken değişiklikler oradaki antidemokratik maddelerin, demokratik siyasete aykırı olan maddelerin temizlenerek bu yasaların demokratikleşmesidir.

Reklam

Halbuki iktidar ne yapmaya çalışıyor? İktidar siyasal muhalefeti nasıl Meclis’e girmekten alıkoyabiliriz, nasıl olur da AKP içinden çıkan iki yeni partinin seçimlere katılmasını engelleyebiliriz, nasıl olur da muhalefeti Meclis’te zayıf hale düşürebiliriz, kendi iktidarımızı sürdürebiliriz diye düşünerek Seçim ve Siyasi Partiler Yasası’nda değişiklikleri tartışıyor. Bunun bir demokratikleşme adımı ile alakası yoktur. Bunu da söylemiş olalım bir kez daha. Bunu tartışacağız önümüzdeki günlerde Meclis açıldığı zaman, komisyonlarda da Genel Kurul’da da gündeme getireceğiz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here