Bugün iktidarın gücü, ‘hukukun üstündeyim’ diyor.. İşte darbe tam olarak budur

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. “Ateşkes metnine imza atıldıktan sonra Ermenistan’ın böyle bir saldırı gerçekleştirmesi; bu zamana kadar Azerbaycan’ın karşı karşıya kaldığı hukuksuzlukları tescil etmiştir.” diyen Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

“Azerbaycan, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz meselelerine bakarsak, iktidarın beceriksizliğini görebiliriz; yeni politikalara ihtiyaç var. Hani Cuma namazını Şam’da kılacaktık? Oradaki gariban insanları, zulüm var diye, buna karşı isyan ettireceksin; 500-600 bin insanın ölmesine sebep olacaksın! Bu, öngörüsüzlük ve beceriksizliktir!

Bugün iktidar gücü; ‘ben, hukukun üstündeyim’ diyor. Bir Yerel Mahkeme; ‘ben, AYM’nin aldığı kararı uygulamam’ diyor. Asıl bu, bir ihtilal göstergesidir. Yapacağınız şeyler var; hukuka geri dönmek, adeleti tesis etmek, keyfi uygulamalardan vazgeçmek, ‘kanun, benim’ demeyi rafa kaldırmak gibi; ama bunların hiçbiri bugün yok! Anayasa’nın açık hükümleri karşısında, Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması söz konusu olamaz.

Devletin ocağı, adaletin ışığı sönüyor; ama kimsenin umurunda bile değil. Siz, bir memlekete barış ve huzur getirmek istiyorsanız; hukuk, her zaman bütün güç sahiplerinin üstünde olmak mecburiyetindedir. Türkiye’de, herkes endişeli! Arkasında iktidar desteği olmayan insanlar, yarın birilerinin kapısını çalabileceğinden endişeli.

İktidar yanlısı isen; rahatsın. Mahkemeler de, Emniyet de vız gelir! Zaten onların, ekonomik derdi de yok. Başkanlık Sistemi’ne geçişin sihirli kelimesi şuydu; ‘ülkeye istikrar gelecek.’ Gerçekten de ülkeye istikrar geldi. Enflasyon, istikrarlı bir şekilde artıyor. Zamlar, istikrarlı bir şekilde artıyor. İşsizlik, istikrarlı bir şekilde artıyor. ‘İşsizlik azalıyor, herkese müjde’ deniliyor, diğer birimler de diyor ki; ‘istihdam azalıyor.’ Her babayiğit, böyle bir çelişkili tavrı sergileyemez!

Bu millete; ‘elinizdekilerle yetinin’ diyen, bir eli yağda bir eli bağda olan iktidara sesleniyorum; bir ay asgari ücretle geçinin, bakalım yetinebiliyor musunuz? Saray’ın günlük masrafı 10 milyonu geçmiş, karnını doyuramayan insana siz; ‘sabret’ diyorsunuz. Bu yıl, 4 milyon 503 bin yeni icra dosyası gelirken; 3 milyon 663 bin dosya ise sonuçlandırıldı. Bakın, neredeyse ülkemizde icralık olmayan vatandaş kalmadı. Ekonomide işler böyle devam ederse; Türkiye, Venezuela’ya dönecek gibi duruyor.

Bir AYM üyesinin attığı tweet, gündemi alt üst etti. ‘AYM, nasıl olur da imada bulunabilir’ diye yaygara kopartıldı. Bakınız; iktidar, bir açıklamayı, bir imayı bırakın, bizzat Anayasa hükmünü hiçe sayıyor. AYM, bir karar veriyor, yerel bir mahkeme; ‘ben buna uymam’ diyor.

Darbe demek; hukukun rafa kaldırılması, elinde gücü olanların iktidar olması, gücün hukuka üstün gelmesi demektir. Bugün iktidarın gücü; ‘hukukun üstündeyim’ diyor, işte darbe tam olarak budur. Bugün ülkemiz için yapılacak tek şey; hukuka geri dönmek, adaleti tesis etmek, keyfi uygulamalardan vazgeçmektir. ‘Ben devletim, ben kanunum, istediğimi yaparım’ mantığını rafa kaldırmaktır.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here