Bugünkü (12 Kasım 2016) FETÖ haberleri

0

1Akademisyenlere ByLock’tan tutuklama

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında ByLock kullandıkları tespit edilen ve gözaltına alınan Marmara Üniversitesinde görevli 14 kişinin tutuklanmasına karar verildi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltında tutuldukları İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilen Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi 14 şüphelinin ifadesi alındı.

Savcılık, şüphelileri “terör örgütü üyeliği” suçundan tutuklanması istemiyle nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti. Hakimlik, şüphelilerin tutuklanmasına karar verdi.

Kaynak: Hürriyet ve Türkiye

2Dosya sil baştan

KANDIRA Asliye Ceza Mahkemesi baktığı bir davada kararı veren hâkimin 15 Temmuz sonrası tutuklanmasını gerekçe göstererek, ceza alan kişiyle ilgili infazın durdurulması ve yargılamanın yenilenmesine hükmetti. Hukukçular, bu kararın emsal niteliği taşıdığını belirtiyor.
TAM HAPİSE GİRECEKKEN
Kandıra’da Ö.B. isimli vatandaş 2011 yılında yargılandığı mahkeme tarafından ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ‘İzinsiz kazı yapmak’, ‘Ormandan ağaç kesmek’, suçlarından toplam 41 ay 20 gün hapis cezasına mahkûm edildi. Ö.B’nin ‘suç işlemeye meyilli’ olduğuna kanaat getiren mahkeme, sanığın cezasını ertelemedi.

Kaynak: Hürriyet

3Akıncı’nın paşası albay çıktı

Darbe girişimi soruşturmasında Akıncı Hava Üssü 143. Filo’da ele geçirilen görüntüler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği’nde görevli Albay Ali Durmuş’un darbenin sivil isimleri Kemal Batmaz ve Harun Biniş’ten talimat aldığını, kendisinin de üst rütbedeki askerlere talimatlar verdiğini ortaya çıkardı. Darbe girişimi başarısız olunca üsten kaçıp 3 gün karargâhta görev yapan Durmuş, tutuklandı ve TSK’dan ihraç edildi.
SORUŞTURMA dosyasında yer alan bilgilere göre Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği’nde Koordinasyon Şube Müdürü Albay Ali Durmuş, 15 Temmuz’dan önce 10 günlük izne ayrıldı. Durmuş, 14 Temmuz’da izinli olmasına rağmen Diyarbakır’a giderek 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Deniz Kartepe ile evinde görüşerek 6 savaş uçağının Ankara’ya gönderilmesini ayarladı. 15 Temmuz günü akşam üstü Ankara’ya dönen Durmuş, önce Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na oradan da darbecilerin karargâhı olan Akıncı Hava Üssü’ne geçerek darbe girişimine katıldı.

Reklam

Kaynak: Hürriyet

4Bottan düşen ‘FETÖ’ imamı ve 11 kişi adliyeye sevk edildi (2)

8 KİŞİ TUTUKLANDI
‘Terör örgütüne üye olmak’, ‘terör örgütüne yöneticilik yapmak’ suçlarından mahkemeye sevk edilen, aralarında FETÖ/PDY’nin Bursa’daki kamu görevlilerinin atanmasından sorumlu imamı olduğu belirtilen İdris Ç.’nin de bulunduğu 12 kişiden 8’i tutuklandı. Diğer 4 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: Hürriyet

5Isparta’daki 130 sanıklı FETÖ/PDY davasına devam edildi

ISPARTA’da geçen Mart ayında başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Fethullah Gülen ile Isparta eski Valisi Memduh Oğuz, SDÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’nun da aralarında bulunduğu 130 sanıklı davanın 10’uncu duruşması görüldü.
Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçen Mart ayında başlatılan FETÖ/PDY operasyonun ardından haklarında ‘silahlı terör örgütü kurma ve yönetme’, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘hukuka aykırı kişisel verileri kaydetme’, ‘şantaj’, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘zimmet’, ‘icbar suretiyle irtikap’, ‘görevi kötüye kullanma’, ‘6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet’ ve ‘kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak’ suçlamalarıyla dava açılan 53’ü tutuklu, 71’i tutuksuz, Fethullah Gülen ile birlikte 6’sı firari, toplam 130 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kaynak: Hürriyet

Reklam

6Bolu’da 25 öğretmene FETÖ gözaltısı (2)

GÖZALTI SAYISI 33’E YÜKSELDİ
Bolu’da gün içinde FETÖ/PDY soruşturmasında gözaltına alınan öğretmenlerin sayısı 25’ten 33’e yükseldi. Akşam saatlerinde haklarında yakalama kararı çıkartılan 8 öğretmen daha gözaltına alındı. Şüpheliler Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Kaynak: Hürriyet

7Cezaevinde intihar eden savcının mektupları ailesine verildi

Halil ÖZÇOBAN/BURSA, (DHA) – BURSA’da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra cezaevinde intihar eden Cumhuriyet Savcısı Seyfettin Yiğit’in ölmeden önce eşine ve çocukları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektuplar, ailesine teslim edildi.
Eşinin gönderdiği mektuplarda sürecin geçici olduğunu yazdığını belirten Ayşe İlknur Yiğit, “Çocuklara iyi bakmamı istedi. ‘Hayat Pınarım’, ‘Can yoldaşım, ‘Geleceğimin garantisi’ diye hitap ettiği çocuklarından ise zamanlarını bilgisayar başında değil ders çalışarak, İngilizce öğrenerek ve bana yardımcı olarak geçirmelerini yazmış” dedi. 15 Temmuz gecesi eşinin, darbe kalkışmasını protesto için sokağa çıktığını ve FETÖ’cü olmadığını söyleyen Ayşe İlknur Yiğit, “Seyfettin’in babası Süleyman Efendi Cemaati üyesiydi. Kendisi de öğrencilik yıllarında üç yıl boyunca bunların yurdunda kaldı” dedi.
BAYRAMIN SON GÜNÜ İNTİHAR ETTİ
15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimi ardından Bursa’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan Bursa Cumhuriyet Savcısı Seyfettin Yiğit, 20 Temmuz’da kendisi gibi gözaltında tutulan bazı meslektaşları ve hakimlerle birlikte sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliğince ‘Terör örgütü üyesi olmak’ suçundan tutuklanarak Bursa H Tipi Cezaevi’ne konuldu.�

Kaynak: Hürriyet

8Son Dakika: ‘Fetullah Gülen’i dakika farkı ile kaçırdık. Evine gittiğimizde..’

Darbe komisyonunda MİT eski Müsteşarı Emre Taner flaş açıklamalarda bulundu. FETÖ lideri Fetullah Gülen’in yurt dışına çıkmadan hemen öncesinde düzenlenen operasyondan bahsetti. Gülen’e yönelik yoğun baskısı olduğundan söz eden Taner, ‘Ümraniye’de kaldığı eve saat farkıyla girdik, dakika farkıyla girdik; yatağı sıcaktı ama kendisi yoktu çünkü içeriden, polisten habervermişlerdi’ dedi.
Taner, Silahlı Kuvvetler’deki FETÖ üyeleri hakkında MİT’in neden bilgi vermediği eleştirisi için “MİT Silahlı Kuvvetler bünyesinde istihbarat yapamaz; MY 114-1(C) isimli bir talimat bunu durdurmuştur” ifadelerini kullandı. Emre Taner, Kürt sorununun çözümü için ise “Şimdi, bugün için öyle bir noktaya gelindi ki ’Hadi gelin, oturun, konuşalım’ diyecek noktada değilsiniz. Bir ortak akla ihtiyaç var” önerisinde bulundu.

Kaynak: Hürriyet

9Askeri casusluk davasının tutuklu savcısına ağır suçlamalar

İzmir merkezli ve kamuoyunda ’askeri casusluk’ adıyla bilinen gizli bilgi ve belge bulundurma davasının soruşturmasını yürüten savcı Zafer Kılınç hakkında, Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırladı. Zafer Kılınç’ın, istifa eden Donanma Komutanı emekli Oramiral Nusret Güner ve kızı başta olmak üzere soruşturulan kişiler hakkındaki fişleme kayıtları ile dijital verilerdeki suçlamaları, gerçek gibi kabul edip iddianame hazırladığı belirtildi. Darbe teşebbüsünden sonra tutuklanan Zafer Kılınç hakkında, ’Görevde yetkiyi zincirleme kötüyü kullanmak, özel hayatını gizliliğini zincirleme ihlal ve ifşa etmek, hakaret, verileri yok etmemek’ suçlarından dava açıldı.

Kaynak: Hürriyet

10Bakan: Bilim insanları Kordon’da balon satıyor

TBMM Genel Kurulu’nda 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname üzerinde konuşan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar ile kalıcı düzenlemeler getirildiğini ve hükümetin Anayasayı ihlal ettiğini öne sürdü.
Kapatılan üniversiteler nedeniyle işsiz kalan öğretim üyelerinin Kordon’da balon sattığını öne sürdü.

Kaynak: Hürriyet

11Gazetemize yönelik operasyonu yapan FETÖ sanığı savcıya “görevde kalsın” diyen HSYK üyeleri, FETÖ’den tutuklandı

Gazetemize yönelik soruşturmayı yürüten FETÖ davası sanığı Savcı Murat İnam için, “görevinden uzaklaştırılmasın” diye oy kullanan ve oy çokluğuyla savcılık yapmasını sağlayan iki HSYK üyesi, FETÖ üyeliğinden şu an hapiste ve meslekten ihraç edildi.

Kaynak: Cumhuriyet

12ByLock ‘Tilki’si Atalay Candelen

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün kriptolu yazışma programı ByLock’u tasarladığı iddia edilen ‘Tilki’ lakaplı örgüt üyesinin kimliğine ulaştı. Tilki, FETÖ’cü polislerin hedeflerindeki kişileri yasadışı izleme operasyonu için işbirliği yaptığı 2 şirketin ortağı olan Atalay Candelen çıktı.

ByLock’un sahibi olduğunu iddia eden David Keynes’in eski ev arkadaşı olduğunu iddia ettiği ‘Tilki’ kod adlı Candelen, Gülenci polislerin 2011’de yasadışı takip için kurduğu kumpasla da ilişkili çıktı. FETÖ’cü polisler, FETÖ’nün hedefindeki insanları, yargı kararı olmadan bilgisayar veya akıllı telefonlarına virüs atarak dinlemek, kaydetmek ve görüntü almak için Hacking Team isimli şirketle anlaşmış, 600 bin dolarlık ödemelerin bir kısmı da Datalink ve Base isimli 2 şirket üzerinden gerçekleştirilmişti. ‘Tilki’ Atalay Candelen işte bu Datalink ve Base isimli şirketlerin ortağı çıktı. Atalay Candelen, ayrıca Devlet Bahçeli’nin MHP’yi çökertmek üzere tezgâhlandığını belirttiği kaset kumpası konusunda adını zikrettiği işadamı Faruk Bayındır’ın da ortağı çıktı.

Kaynak: Sabah ve Takvim ve Akit

13FETÖ’cü darbe ihtimali, 1992’deki rapora girmiş

İstihbarat birimlerinin 1992 tarihli raporunda, FETÖ’nün hedefi ve yapılanma şeklinin tek tek tespit edildiği ortaya çıktı. 15 Temmuz darbe girişimini araştıran komisyona sunulan raporda, FETÖ ile ilgili çok ciddi tespitler mevcut. Rapora göre FETÖ’nün 13 katlı hiyerarşik yapının en tepesinde FETÖ’nün elebaşı Fetullah Gülen ile birlikte 7 kişilik istişare grubu var. Bunun altında ise dünya coğrafi bölge imamı, bölge imamı, bir coğrafi bölgeden sorumlu imam, il imamı, ilçe imamı, semt imamı, mahalle imamı, ev imamı ile serrehberler ve belletmenler sıralanıyor.

‘AYAKLANABİLİRLER’ VURGUSU
Raporda dikkat çeken en önemli bölüm ise FETÖ’nün o günden itibaren darbe hazırlığı yaptığı yönündeki kanaat… Bu durum “Önlem alınmakta gecikildiği takdirde tarih sayfaları arasında kalan Babailer isyanı, Şeyh Bedrettin ve Şeyh Said’e kadar uzanan din görünümlü isyanların belki de en ciddi, en sinsi, en kapsamlısı olacaktır” ifadesiyle anlatılıyor.

Kaynak:Sabah ve Takvim

14FETÖ yurtdışında ihanet nöbetinde

Ekonomi Bakanı Zeybekci, FETÖ’nün yurtdışındaki çalışmalarına dikkat çekerek, “Yurtdışında her alanda tam saha negatif ihanet propagandası yapıyorlar” dedi
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) yurtdışındaki çalışmalarına dikkat çekerek, “Yurtdışında her alanda tam saha negatif ihanet propagandasının devam ettiğini görüyoruz. Dünyayı dolaşıyoruz, gittiğimiz her yerde bu örgütlenme karşımıza çıkıyor. Bazı yerlerde bir bölgesel ticaret ve ekonomi birliğinin destekçilerinden birine FETÖ’nün mali destek verdiğini gördük. AB FETÖ’nün varlığına sessiz kalıyor” dedi.

Kaynak: Sabah

15‘Kozmik hâkim’e casus suçlaması

Sahte kimlikle yakalanan savcı Mustafa Bilgili ile 7 hâkim-savcının karıştığı Kozmik Oda kumpası iddianamesi hazırlandı. Makul şüphe olmadan Kozmik Oda’da arama yapan Bilgili ve 5 sanığa, casusluk suçundan müebbet istendi
Sincan Başsavcılığı tarafından, FETÖ’nün kozmik kumpasında görev alan 8 hâkim ve savcı hakkında iddianame hazırlandı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderilen iddianamede, Ankara’da 2 gün önce sahte kimlikle yakalanan kumpas savcısı Mustafa Bilgili, KPSS usulsüzlüğünü sümenaltı eden eski Ankara Başsavcı Vekili Şadan Sakınan ve 4 hâkim hakkında ‘FETÖ üyeliği ve casusluk’ suçlamasıyla müebbet istendi.

Kaynak: Sabah ve Yeni Şafak

16FETÖ için ABD’de kabus günler

FETÖ elebaşı için ABD’de kabus dolu günler başlıyor. Başkan seçilen Donald Trump, ilk yüz günlük icraat vaatlerini belirledi. Vaatler arasında FETÖ benzeri yabancı lobilerin ABD seçimlerine para aktarmasının yasaklanması öne çıktı.
Himmet adı altında toplanan haraç boşa gitti, rüyaları yalan çıktı. Donald Trump’ın ABD’nin yeni başkanı seçilmesi FETÖ lideri ve ABD’ye kaçan bütün FETÖ’cüler için kabus dolu günlerin başlangıcı oldu.

Zira demokratlar sayesinde Pensilvanya’da rahat bir hayat yaşayan FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen seçimlerde Hillary Clinton’a açıktan destek verdi. Hatta FETÖ elebaşı Clinton’un reklam kampanyası için himmet adı altında topladığı milyonlarca dolar parayı hibe etti.

Kaynak: Sabah

17FETÖ soruşturmasında 14 TSK mensubu tutuklandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tarafından Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik yürüttüğü soruşturmada gözaltına alınan 16 subay ve astsubaydan 14’ü tutuklandı.
Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik yürütülen soruşturmada Jandarma Genel Komutanlığı ekiplerince gözaltına alınan 16 şüpheli, işlemlerinin ardından adliyeye getirildi. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade veren zanlılardan 14’ü tutuklanma, 2’si ise adli kontrol şartıyla salıverilme talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliklerine sevk edildi. Hakim karşısında çıkan zanlılardan 14 zanlı tutuklanırken, 2 zanlı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: Sabah

18Hizmet için ölüm emri

15 Temmuz ihaneti ardından tutuklanan FETÖ’cülerin peş peşe intiharının ardındaki sır perdesi aralandı. Gülen’in “Hizmet için gerekirse ölün” fetvası verdiği anlaşıldı.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında tutuklanan örgüt üyelerinin peş peşe intihar etmesinin arkasındaki sır perdesi aralandı. Şu ana kadar 20 FETÖ üyesinin intihar etmesi üzerine yapılan araştırmada, şok bir gerçek ortaya çıktı. En son FETÖ’ye MİT tarafından isimleri tespit edilen 20 bin kişilik isim listesi verdiği ortaya çıktıktan sonra tutuklanan eski İstihbarat Daire Başkanlığı personeli Burak Açıkalın’ın intiharı üzerine yapılan araştırmada örgütün elebaşı Fetullah Gülen’in ‘Hizmet için gerekirse intihar edin’ fetvası verdiği anlaşıldı. Gülen, örgüt mensuplarıyla yaptığı bir toplantıda sözde hizmet hareketinin selameti için gerekirse intihar bile edilebileceklerini söylüyor.

Kaynak: Star

19İşte FETÖ’cü darbenin şifreleri

Darbenin şifreleri 1999 yılında hazırlanan raporda gizli

Dönemin Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Ak tarafından hazırlanan ve Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral tarafından 1999 yılında üst mercilere gönderilen FETÖ raporu, tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor. Raporun ardından Osman Ak görevden uzaklaştırılırken, Fetullah Gülen ise yurt dışına kaçıyor.

FETÖ mensuplarının 2000 yılında görevden uzaklaştırdığı ve uzun yıllar pasif görevde bıraktığı Adana Emniyet Müdürü Osman Ak’ın 1999 yılında hazırladığı rapor, FETÖ tehlikesinin darbe girişimi öncesi geldiği noktayı  gözler önüne seriyor. 1999 yılında bir gazetenin haberi ve bir vatandaşın ihbar dilekçesi  üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü, 8 Şubat 1999 tarihinde müfettiş görevlendiriyor. 1. Sınıf Emniyet Müdürü ve Polis Başmüfettişleri Ahmet Saraç, Mustafa Maktav ile Özgül Eser, İstihbarat Daire Başkanlığına hemen konuyla ilgili istihbarat çalışması yapılması talimatı veriyor. Talimat üzerine dönemin İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, dönemin istihbarattan sorumlu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Ak’a dilekçe göndererek konusunun araştırılmasını istiyor. Bu dilekçe ile harekete geçen Osman Ak, hazırladığı detaylı raporu dönemin Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral’a sunuyor. Raporda polis ve MİT teşkilatına sızma girişimlerinin olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: Akşam

20FETÖ gerçekleri

Yalçın Akdoğan, 15 Temmuz darbe girşimine ilişkin görüşlerini “Asker Sivil İlişkileri ve Kumpastan Darbeye FETÖ” adlı kitabında topladı. Kitapta, asker-sivil ilişkileri, FETÖ/PDY’nin nasıl bir örgüt olduğu ve Erdoğan’ın bu süreçlerdeki liderliği konu alınıyor.

Başbakan Eski Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, hain darbe girişiminin ardındaki FETÖ yapılanmasını konu edindiği “Asker Sivil İlişkileri ve Kumpastan Darbeye FETÖ” kitabı Alfa Yayınları arasında okuyucuyla buluştu. Akdoğan kitapta, ülke gündemine etki eden söylemlerini ve o dönemde yazdığı köşe yazılarıyla ortaya koyuyor. Üç bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde asker-sivil ilişkileri ve dönem içinde yaşanan olaylar, ikinci bölümde FETÖ/PDY yapılanmasının nasıl bir örgüt olduğu, üçüncü bölümde ise Ak Parti’ye karşı yürütülen psikolojik harekat ve Erdoğan’ın süreç içerisindeki liderliğini ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor. Akdoğan, Türkiye’nin demokrasi tarihinde kilometre taşı olaylarını sayarken sadece seçimlerin değil darbe ve askeri müdahalelerden de bahsedilmesi gerektiğini vurgulayor: “Demokratikleşme mücadelesi halkın iradesini baskılayan her türlü vesayetçi ve darbeci anlayışa karşı verilen bir mücadeleyi ortaya koyar. Türkiye’nin belli aralıklarla askeri müdahalelere maruz kalması, bu durumun sistematik bir hal aldığını, bir yönetim pratiğine dönüştüğünü ve kurulan vesayet düzeniyle ülkenin istenen düzeyde tutulduğunu gösterir.”

Kaynak: Yeni Şafak

21FETÖ çetesinin listesi cebinde

Trump, seçimi kaybetmesi için elinden geleni yapan FETÖ çetesini izletti. Clinton’a milyon dolarlar yağdıran hainleri tek tek tespit ettirdi. Bunu öğrenen Pensilvanya şoka girdi

8 Kasım seçimiyle ABD’nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump, kampanya boyunca yaşadıklarını unutmadı. Rakibi Hillary Clinton’a milyonlarca dolar akıtan büyük sermaye gruplarına eleştiri yağdırdı. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ABD’de de sinsice faaliyet yürüten ve Hillary’e 100 milyon dolardan fazla bağış yapan FETÖ çetesini de kıskaca aldı. Trump’ın görevlendirdiği özel ekip, yüzlerce kişiyle Clinton’ın kampanyasına destek veren örgüt üyelerini tek tek kayda aldı. Kimin hangi maske altında ne kadar bağış yaptığını saptadı. Hazırladığı listeyi de Trump’a sundu.

LİSTEDE KİMLER VAR?
Listenin ilk sırasında, FETÖ’nün ABD’deki en güçlü imamı New York Türk Kültür Merkezi’nin (TCC) eski Başkanı Recep Özkan yer aldı. Clinton Vakfı’na 2 milyon dolar bağışladığı anlaşıldı. Burak Yeneroğlu, Fazlı Çelik, Zafer Akın ve Abdülkadir Veziroğlu gibi işadamları da Clinton’a yüzbinlerce dolar aktardı..

Kaynak: Takvim

22Kumpasın hakim ve savcıları “casuslukla” suçlandı.

Sincan Başsavcılığı tarafından FETÖ’nün kozmik kumpasında görev alan 8 hakim ve savcı hakkında iddianame hazırlandı. Yargıtay 16. Ceza Dairesine gönderilen iddianamede, Ankara’da sahte kimlikle yakalanan kumpas savcısı Mustafa Bilgili ile KPSS usulsüzlüğünü sümenaltı eden Ankara eski Başsavcı vekili Şadan Sakınan ve 4 hakim hakkında, “FETÖ üyeliği ve casusluk” suçundan müebbet istendi. Şüphelilere, “Devlet sırlarının üçüncü kişilerin eline geçmesine neden olmak ve devlet güvenliğini zafiyete uğratmak” suçlaması yöneltildi. İddianamede Bilgili’nin şüpheli para hareketlerine de dikkat çekildi.

ERGENEKON’A MONTE
Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz tarafından hazırlanan iddianamede, kozmik savcı Mustafa Bilgili’nin ‘1 numara’ olarak yer aldığı şüpheli listesinde, Şadan Sakınan, eski özel yetkili hakimler Nihal Uslu, Abdullah Bahçeci, Halil İbrahim Kütük, Ankara 11. Ağır Ceza mahkemesi eski Başkanı Dündar Örsdemir ile emekli Hakim Selahattin Türkeli ve halen görevinde bulunan Ankara 9. Ağır Ceza mahkemesi Başkanı Hasan Şatır’ın isimlerine yer verildi. İddianamede dikkat çekici tespitlerin olduğu görüldü. Kumpasın, çok önceden yapıldığı, Ankara TEM ve İstanbul-Ankara istihbarat polislerinin de bu organizasyonda önemli pay sahibi olduklarına vurgu yapıldı. Kumpas soruşturmasının sahte delillerle başlatılmış olduğu belirtilen iddianamede, Seferberlik Tetkik Kurulu personelinin aylar önce Ergenekon soruşturması kapsamında istihbari dinleme ve teknik takibe alındıkları kaydedildi. Takibe alınan kumpas kurbanlarının isimlerinin defalarca emniyetin POLNET sistemi üzerinden sorgulandığı bu sayede elde edilen bilgilerle, askerlerin Baki Kaya isimli albayı takip etmeyi Aralık ayında bırakacaklarını öğrenmeleri üzerine harekete geçildiği kaydedildi..

Kaynak: Takvim

23SGK’da toplanan himmetler ABD’ye.

FETÖ soruşturması kapsamında Adana merkezli 4 ilde SGK’ya yönelik önceki gün gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan, eski Adana SGK İl Müdürü Muharrem Akbaş’ın, çalışanlardan zorla topladığı paraları Pensilvanya’ya gönderdiği ortaya çıktı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında örgütle ilişkisi olduğu iddia edilen SGK çalışanlarına yönelik Adana merkezli Ankara, Eskişehir ve İstanbul’da çok sayıda adrese operasyon düzenlendi. Aralarında eski SGK İl Müdürü Muharrem Akbaş’ın da bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı.

KESMEDİKLERİ KURBANLARIN PARASI
Gözaltına alınan bir SGK görevlisi ifadesinde, Akbaş’ın müdürlük bünyesinde memurlara, yardıma muhtaç Müslüman ülkelerdeki vatandaşlara gönderilmek üzere zorla kurban bağışı yaptırdığı, kurbanları kesmeyerek aldığı paraları ABD’ye gönderdiğini söyledi. Muharrem Akbaş’ın daha önce kesilmiş kurbanların fotoğraflarını bağış yapan memurlara göstererek “İşte senin kurbanın” dediği de kaydedildi.

Kaynak: Takvim

24‘Obama’yı öldürmeye kalksalar ne yaparsınız?’

Adalet Bakanı Bozdağ ABD’li mevkidaşı Loretta Lynch’a FETÖ’nün Türkiye için oluşturduğu tehdidi anlatırken şunları dile getirdi: “Obama ve ailesine suikast girişimi olsa, kongre binanız bombalansa ne yapardınız. Usame Bin Ladin, ABD için ne anlam ifade ediyorsa, Gülen de Türkiye için aynı anlamı ifade ediyor.”

Kaynak: Takvim

25‘Trump’ın seçilmesi Erdoğan açısından olumlu’

ABD’nin eski Ankara ve Bağdat Büyükelçisi, Cumhuriyetçi Trump’ın başkanlık seçiminden zaferle çıkmasının Cumhurbaşkanı Erdoğan açısından olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

..

TRUMP, GÜLEN’İ İADE ETMEK KONUSUNDA DAHA İSTEKLİ OLABİLİR’

Düşünce kuruluşu Washington Institute’ta Türkiye ve Ortadoğu uzmanı olarak görev yapan Jeffrey, Trump’ın, 1999’dan beri Pennsylvania’da yaşayan ve Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olmakla suçladığı Fethullah Gülen’in iadesi konusunda, Erdoğan’ın argümanlarını dinlemeye daha istekli olabileceğini de vurguladı.

Kaynak: Akit

26FETÖ’den tutuklanan ünlü iş adamı tahliye edildi

Aydın’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan Tuğba Kuruyemiş’in sahibi Ahmet Tonkul ve oğlu Fatih Tonkul tahliye edildi.

Aydın’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması(FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanan işadamı Ahmet Tonkul, tahliye edildi.

Aydın’da darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Türkiye çapındaki 65 şubesiyle Aydın’ın en önemli firmalarından olan Tuğba Kuruyemiş’in sahibi Ahmet Tonkul ve oğlu Fatih Tonkul, çok sayıda işadamı, esnaf ve akademisyenle birlikte gözaltına alındı.

Kaynak:Akit

27Bahçeli: Aranızda FETÖ’cü varsa, tespit edersek…

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin il başkanları ile bir araya geldi. Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesinden sonra AK Parti’nin teklifi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bahçeli ayrıca il başkanlarına “Aranızda FETÖ’cü varsa çıksın gitsin; tespit edersek, biz atarız. İl ilçe kongrelerinizde de FETÖ’cülerin sızmasına izin vermeyin” diye seslendi.

Kaynak: Akit

28Trump mesajı verdi: Gülen için yolun sonu gözüktü!

FETÖ elebaşı için ABD’de kabus dolu günler başlıyor. Başkan seçilen Donald Trump, ilk yüz günlük icraat vaatlerini belirledi. Vaatler arasında FETÖ benzeri yabancı lobilerin ABD seçimlerine para aktarmasının yasaklanması öne çıktı.

Himmet adı altında toplanan haraç boşa gitti, rüyaları yalan çıktı. Donald Trump’ın ABD’nin yeni başkanı seçilmesi FETÖ lideri ve ABD’ye kaçan bütün FETÖ’cüler için kabus dolu günlerin başlangıcı oldu.

Kaynak: Akit

29İşte Akıncı Üssü’nün ‘Abisi’

Darbe girişimi soruşturmasında Akıncı Hava Üssü 143. Filo’da ele geçirilen görüntüler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği’nde görevli Albay Ali Durmuş’un darbenin sivil isimleri Kemal Batmaz ve Harun Biniş’ten talimat aldığını, kendisinin de üst rütbedeki askerlere talimatlar verdiğini ortaya çıkardı. Darbe girişimi başarısız olunca üsten kaçıp 3 gün karargâhta görev yapan Durmuş, tutuklandı ve TSK’dan ihraç edildi.

Kaynak: Akit

 

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here