Bugünkü (29 Kasım 2016) FETÖ haberleri

0

22Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimine 6’şar kez müebbet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele, 15 Temmuzdarbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1’i firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 47 kişi hakkında hazırlanan iddianame tamamlanarak Muğla 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Sanıkların her biri için 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi.
15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele saldırı düzenleyen Özel Kuvvetler ve MAK (Muharebe Arama Kurtarma) timlerinden oluşan 37 kişilik özel tim, başarılı olamayınca 2 polisi şehit edip kaçtı. Bu kişilerden aralarında Çiğli Ana Jet Üssü’nün imamı olduğu belirtilen ’Paşa’ lakaplı astsubay Zekeriya Kuzu’nun da bulunduğu 25’i ilk olarak yakalanarak tutuklandı. Daha sonra Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü Seymen ile önceden aynı birlikte eğitim alıp görev yapan askerlerden seçtiği Yüzbaşılar İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin, Bahadır Sagun, Mehmet Öztürk, Üsteğmenler Murat Köse, Mehmet Demir, Enes Yılmaz; Teğmen Muhammet Burak İpek da sonradan yakalanarak tutuklandı. Firari Yüzbaşı Burkay Karatepe’nin ise yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

CUMHURBAŞKANI ŞİKAYETÇİ OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında, kendisine suikast düzenlemeye çalışanlardan şikayetçi olduğuna ilişkin dilekçeyi avukatı Hüseyin Aydın aracılığıyla Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

4 AYDA TAMAMLANDI

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı iddianameyi 4 ay içinde tamamladı. Sanıkların her biri için 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi. Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, iddianameyle ilgili olarak yazılı basın açıklaması yaptı. Suikasta teşebbüs eylemini gerçekleştirmek üzere fiilen Marmaris’e gelen 37 askeri personelin yanı sıra azmettirici ya da yardımda bulunduğu belirlenenlerle birlikte aralarında örgüt lideri Fethullah Gülen’in de bulunduğu toplam 47 sanık hakkında dava açıldığı, bunlardan 3’ünün ise firari olduğu duyuruldu.

SUÇLAMALAR

Şüpheliler hakkında ’Cumhurbaşkanına suikast’, ’anayasayı ihlal’, ’yasama organına karşı suç’, ’hükümete karşı suç’, ’silahlı terör örgütü yöneticisi olma’, ’yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme’, ’yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs etme’, ’kasten öldürmeye teşebbüs’, ’zincirleme şekilde cebir ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’, ’zincirleme şekilde silahla tehdit’, ’Cumhurbaşkanına hakaret’, ’zincirleme şekilde kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret’, ’kamu malına zarar verme, mala zarar verme, nitelikli olarak konut dokunulmazlığının ihlali ve nitelikli yağma’ suçlarından dava açıldığı belirtildi.
73’ü mağdur ve müşteki ile 86’sı tanık olmak üzere toplam 203 kişinin ifadesine başvurulduğu da belirtildi. Olaya karışan helikopterlerden, olayyerinden ve yaptırılan adli arama işlemlerine konu olan diğer yerlerden temin edilen materyaller üzerinde parmak izi, biyolojik ve balistik konularında çok sayıda kriminal rapor alındığı da belirtilip soruşturma için yapılan çalışmalar şu şekilde anlatıldı:

“Toplam 2 bin 390 inceleme işlemi yaptırılmış; yine olay yeri ve civarını gösterdiği tespit edilen güvenlik kameralarının bağlı olduğu 14 ayrı DVR cihazı incelenmiş ve bu inceleme sonuçlarına ilişkin raporlar dosyaya dahil edilmiştir. Soruşturmamız yaklaşık 4 ayda tamamlanmıştır. İddianamemizde taraf olarak 2 şehidimiz, 74 mağdur ve müşteki ile 44’ü tutuklu, 3’ü yakalama emriyle aranmakta olan toplam 47 şüpheli yer almaktadır.”

Reklam

CEZAEVİNDE ELE GEÇEN NOT: ’MAÇ 90 DAKİKA’

Şehitlerin vücutlarından çıkan mermi çekirdeklerinin hangi silahlardan atıldığı ve kim tarafından kullanıldığının belirlendiği ifade edildi. Şüphelilerden M.Ö.’nün yazdığı bir nota değinilen iddianamede, “Maç 90 dakika henüz bitmedi’ şeklinde ifadeler de içeren bir not, cezaevindeki başka bir koğuşa göndermeye çalışılırken ele geçirilmiştir. Şüphelilerden Ş.S.’nin kendilerini almak için alçalan ancak güvenlik güçlerinin açtığı ateş nedeniyle iniş yapamayan darbecilerin kullanımındaki helikoptere ateş ettiği belirlenmiştir. Sonuç itibarıyla yaptığımız soruşturma sonucunda; 15-16 Temmuz 2016 tarihinde ülkemiz genelinde yaşanan hadiselerle Cumhurbaşkanına suikast teşebbüsü eylemi birlikte değerlendirildiğinde; söz konusu darbe girişiminin FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirildiği konusunda gerek dosyamız kapsamında ulaşılan deliller, gerekse açık kaynaklardan edinilen bilgiler çerçevesinde tereddüt bulunmamaktadır. FETÖ/PDY terör örgütünün söz konusu darbeyi gerçekleştirirken direnç noktalarını tasfiye etme noktasında hareket etmesi muhtemeldir. Dolayısıyla darbenin önündeki en büyük engel olarak görülen sayın Cumhurbaşkanının etkisiz hale getirilmesi ve bu görevin de en sadık örgüt üyeleri tarafından yerine getirilmesi tabiidir. Darbe teşebbüsünün en önemli basamağı olan Cumhurbaşkanına suikast teşebbüsü eylemine terör örgütü üyesi olmayan askerleri dahil etme riskinin göze alınması beklenemez.

‘İNİMİZE GİRECEKTİNİZ, BİZ SİZİN İNİNİZE GİRDİK’

Nitekim şüpheli Z.K.’nin Sayın Cumhurbaşkanımızı kast ederek koruma şube görevlisi polis memurlarını darp ederken ’hani inimize girecektiniz, gördünüz mü biz sizin ininize girdik’ şeklinde söylemlerde bulunması ve bir şüphelinin açıkça ’aranızda hizmet hareketinden olmayan var mı?’ şeklindeki sorusuna diğer şüphelilerden olumsuz hiç bir cevabın gelmemesi de bu yaklaşımın en önemli delili niteliğindedir. Bazı şüphelilerin ikrarı da gözden ırak tutulmamalıdır. Cumhuriyet Başsavcılığımızca hazırlanan iddianame 15/11/2016 tarihinde görevli ve yetkili Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulmuş olup, bugün itibarıyla kabul edilerek kovuşturmaya başlanılmıştır. Bu vesileyle soruşturmada görev alan Muğla Cumhuriyet Savcılarına, Marmaris Cumhuriyet Başsavcısı ve savcılarına, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerine sarf ettikleri insan üstü gayret ve fedakarlıklardan dolayı şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Kaynak: Hürriyet ve Akit

2119 ayın yurtdışı trafiği: Soruşturma sürerken 10 kez çıkmış

15 Temmuz darbe girişiminin kilit ismi Adil Öksüz’ün, Ocak 2015-Temmuz 2016 arasındaki esrarengiz yurtdışı trafiğinin detayları ortaya çıktı. Öksüz, FETÖ’nün ‘Deniz Kuvvetleri imamı’ olduğu iddiası Ankara’daki soruşturma dosyasına girdikten sonra da 19 ayda 10 kez ABD, Almanya, Kuveyt gibi ülkelere rahatça gidip gelmiş.
ADİL Öksüz, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Ankara’da Akıncı Hava Üssü yakınlarında yakalandı. 18 Temmuz’da Ankara Batı Adliyesi’nden serbest bırakıldı. 15 Temmuz darbe girişiminin kilit ismi olduğu anlaşıldı. FETÖ’nün Hava Kuvvetleri imamı olduğu iddia edildi. 130 gündür yakalanamadı.

Adil Öksüz’ün ismi aslında FETÖ soruşturma dosyasına 9 Ocak 2015’te girmişti. Ankara’da yürütülen FETÖ çatı soruşturması kapsamında, 9 Ocak 2015’te Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ‘müşteki’ sıfatı ile ifade veren Çetin Acar, Öksüz’ün, ‘FETÖ Hava Kuvvetleri imamı’ olduğunu söylemişti. Bu ifadeye rağmen, Adil Öksüz ismi soruşturmayı yürütenler tarafından mercek altına alınmadı. Ocak 2015-Temmuz 2016 arasındaki yoğun yurtdışı trafiği ve ‘üst düzey imam’ olduğu iddiasına rağmen Adil Öksüz, soruşturmayı yürütenlerin dikkatini çekmedi.

Reklam

İMAMIN HIZLI TRAFİĞİ

Hürriyet, Adil Öksüz’ün Ankara’daki FETÖ soruşturma dosyasına isminin girdiği Ocak 2015’ten 15 Temmuz darbe girişimine kadar olan yurtdışı giriş çıkış kayıtlarına ulaştı. İşte Öksüz’ün gittiği ülkeler:

13 Ocak 2015’te TK1588 sefer sayılı uçakla Almanya Frankfurt Havalimanı’ndan İstanbul Atatürk Havalimanı’na geldi.

26 Mayıs 2015’te TK0003 sefer sayılı uçakla İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan ABD’ye gitti. ABD’den TK0012 sefer sayılı uçakla 18 Haziran 2015’te İstanbul Atatürk Havalimanı’na geldi.

26 Haziran 2015’te TK0040 sefer sayılı uçakla Atatürk Havalimanı’ndan Güney Afrika Johannesburg Havalimanı’na gitti. 3 gün sonra TK0041 sefer sayılı uçakla Türkiye’ye döndü.

16 Eylül 2015’te TK003 sefer sayılı uçakla Güney Afrika’ya gitti. Buradan ABD’ye geçti. 25 Eylül’de ABD’den TK0012 sefer sayılı uçakla döndü.
15 Ekim 2015’te TK0764 sefer sayılı uçakla Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kuveyt’e gitti. 23 Ekim 2015’te TK0764 sefer sayılı uçakla döndü.

25 Aralık 2015’te TK1386 sefer sayılı uçakla Baden’deki Friedrichshafen Havalimanı’ndan Almanya’ya giriş yaptı. Adil Öksüz’ün bu seyahatten yurda dönüşü ise uçuş kayıtlarında bulunamadı.

2016 yılındaki tüm yurtdışı giriş çıkışları ise ABD’ye oldu. 17 Mart 2016’da TK0003 sefer sayılı uçakla İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan hareketle ABD’ye gitti. 21 Mart 2016’da TK0012 sefer sayılı uçakla Atatürk Havalimanı’ndan yurda giriş yaptı.

20 Haziran 2016’da TK0003 sefer sayılı uçakla ABD’ye gitti. 24 Haziran 2016’da TK0002 sefer sayılı uçakla ABD JFK Havalimanı’ndan yurda döndü.

11 Temmuz 2016’da TK0003 sefer sayılı uçakla ABD’ye gitti. 13 Temmuz 2016’da TK0002 sefer sayılı uçakla İstanbul Atatürk Havalimanı’na geldi.

O İFADEDEN: DENİZ KUVVETLERİ İMAMI

ADİL Öksüz ismi, Ankara’da yürütülen FETÖ çatı soruşturması kapsamında geçiyordu. 9 Ocak 2015’te Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ‘müşteki’ sıfatı ile ifade veren Çetin Acar şunları söylemişti: “Ankara Üniversitesi İlahiyat mezunu. Mezuniyetten sonra uzun süre İstanbul’da Fetullah Gülen’e mollalık yaptı. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde yardımcı doçenttir. Fetullah Gülen ABD’ye gittikten sonra Mustafa Özcan’ın Türkiye imamlığına geçmesi ile Hava Kuvvetleri’nden sorumlu imamlığı buna devretmişti Şu anda örgütün Deniz Kuvvetleri imamlığını yürüttüğünü duydum.”

Kaynak: Hürriyet

20FETÖ elebaşının videolarını “oyunla” şifrelemişler

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra itirafçı olan bir pilot, 17-25 Aralık sürecinden sonra gizliliğe daha da önem veren örgütün, Fetullah Gülen’in mesajlarının oyun CD’leriyle şifrelendiğini anlattı.
Konya merkezli FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında başlatılan operasyonda itirafçı olan pilot, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesinde verdiği ifadede, maaşının yüzde 15’inin “örgüt abisi” tarafından istendiğini söyledi.

Ailesinin durumundan dolayı istenilen parayı veremeyeceğini belirtmesi üzerine, “Gerekirse bir kısmını verip, geri kalanını borç olarak yazabiliriz. İleride ödersin” dendiğini aktaran itirafçı, çeşitli sıkıntılar yaşayabileceği düşüncesiyle teklifi kabul ettiğini dile getirdi.

Bankanın verdiği promosyon parasının da kendilerinden alındığını aktaran itirafçı, “Bankanın bizlere verdiği promosyon parasını ‘haram’ olduğu gerekçesiyle mutlaka alıyorlardı. Ben hatta ‘Madem haram neden siz alıyorsunuz?’ dediğimde, ‘Biz bu paralarla tuvalet yaptırıyoruz’ karşılığı verilmişti” dedi.

CD’yi izlemenin ilk etabı oyunda elenmek

Örgütte, 17-25 Aralık sürecinden sonra yaşananlara da değinen itirafçı, şöyle konuştu:

“Bizden sorumlu abiler, bu süreçten sonra gizliliğe daha da riayet etmeye başladılar. Kitaplar yerine CD’ler getiriliyordu. Bu CD’ler şifreliydi. Sohbetlere getirdikleri bilgisayarın harddiskleri sökük oluyordu. Bu bilgisayarların işletim sistemi Pardus idi. Getirilen CD’leri bilgisayara takınca karşınıza bir oyun çıkıyordu. Bu oyunu oynayıp yanmanız gerekiyordu. Yanınca açılan sayfada CD’yi açmak için birtakım şifreler yazıyordu. Bu şifreler vasıtasıyla CD’nin açılması sağlanıp, içindekiler bizlere izletiliyordu. CD’lerde sıkıştırılmış FETÖ’ye ait kitaplar, videolar ve değişik materyaller bulunuyordu.”

“İstemediğimiz biriyle evlenirsen şefkat tokadı yersin”
FETÖ’nün evlilikler konusunda da katı kuralları olduğuna işaret eden itirafçı, kendilerinin istemediği birileriyle evlenmek istediğinde baskı yapıldığını bildirdi.
“Bizim istediğimiz bir kişiyle evlenebilirsin, bizden habersiz neden böyle bir işe kalkıştın. Eğer evlenirsen mutlaka şefkat tokadı yersin’ gibi cümlelerle baskı yapıyorlardı” diyen itirafçı pilot, “Onların dediğini yapmazsanız pilot olma şansınız da yoktu. Onlardan habersiz, istemedikleri biriyle evlenmek istediğimde pilotluk eğitiminde düşük notlar almaya başlamıştım. İlerleyen süreçte beni kendilerinin istediği bir kadın ile tanıştırıp, istemem halinde evlendirebileceklerini söylediler” ifadelerini kullandı.

Kendilerine sürekli F-16 pilotluğunun öneminin anlatıldığını vurgulayan itirafçı, F-16 pilotu olmalarının istendiğini belirtti.

Kaynak: Hürriyet ve Takvim ve Akit

19Isparta’da FETÖ operasyonu: 29 Emniyet personeli gözaltında

Ali ÇEVİKBAŞ/ ISPARTA, (DHA)- ISPARTA’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 29 Emniyet personeli gözaltına alındı.
Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 29 emniyet personeli hakkında gözaltı kararı verildi. Isparta Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından bu sabah başlatılan operasyonla 29 şüpheli ikametlerinde gözaltına alındı. Şüpheliler sağlık kontrolünden geçirilerek ifade için polis merkezine götürüldü.

Kaynak: Hürriyet

18Akif Çağatay Kılıç: Hakan Şükür gibilerle işimiz olmaz

Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Ne olduğu ortaya çıkmış bu yapının yanında yer alanlarla bizim işimiz olmaz. Örneğin Hakan Şükür. Siz onların yanında yer aldıysanız o konu bitmiştir.” dedi.
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, FETÖ’nün devletin belli yerlerine sızmış ve devleti terörize etmeye çalışan bir yapı olduğunu dile getirdi.

KULÜPLERİ DE UYARDI
Kılıç, “Ne olduğu ortaya çıkmış bu yapıyla, her şey ortadayken hala yanında yer alanlarla bizim işimiz olmaz. Örneğin Hakan Şükür… Dönem içerisinde Türk futbolunda belli başarılar elde etmiş… Ancak devlete ve millete ihanet içerisinde olanlarla birlikte hareket ederseniz, siz o zaman onların yanında yer almışsınızdır, o konu bitmiştir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Hürriyet

17FETÖ’ye İngiliz anahtarı

Ankara’nın talebi üzerine Birleşik Krallık Ulusal Suç Ajansı’na bağlı Mali İstihbarat birimi aralarında Akın İpek’in de bulunduğu 26 FETÖfinansörünün hesaplarını mercek altına alacak. İnceleme sona erene kadar şüpheli hesaplar tedbiren dondurulabilecek
Türkiye, Fetullahçı Terör Örgütü’nün küresel finans ağını çökertmek üzere dört koldan harekete geçerken İngiltere’den önemli bir adım geldi. Birleşik Krallık Ulusal Suç Ajansı’nın Mali İstihbarat Birimi UKFIU, Akın İpek ve Bank Asya Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çelik’in de aralarında yer aldığı 26 FETÖ’cünün hesapları için incelenmesi talimatı verdi.

BİLGİ VE İZAHAT İSTENECEK
FETÖ finansörü 26 işadamının İngiltere ve Almanya ağırlıklı olmak üzere Avrupa bankalarında ilk etapta 2 milyar euro civarında hesabı bulunduğu belirlendi. Bu paraların özellikle 17-25 Aralık 2013 sivil darbe girişiminden sonra peyderpey Avrupa’ya çıkarıldığı anlaşıldı. Türkiye’nin başvurusu üzerine ‘şüpheli’ kapsamına alınan bu hesaplar didik didik edilecek. İnceleme sonuçlanıncaya kadar bu hesaplardan ticari hayatın gereğine uygun düşmeyen yüklü fon hareketleri gerçekleştirilemeyecek. Ayrıca hesap sahiplerinden bilgi ve izahat istenecek. Söz konusu hesaplarda terörün finansmanına ilişkin şüphe kesinlik kazanırsa bu varlıklar dondurulabilecek. Adalet Bakanlığı ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) FETÖ’nün yurtdışına kaçırdığı varlıklar konusunda 40’a yakın ülkeye gerekli başvuruları yaptı. Başvurularda, örgütün para kaynakları, bunları suç gelirinden elde ettiği mal varlıkları ve para akışının dondurulması talep edildi. Dünyadaki birçok ülkeden FETÖ’ye bankalar aracılığıyla aktarılan kara para trafiği de ilk kez resmi olarak, belgeleriyle ilgili ülkelere gönderildi.

SİVİL KURULUŞ TAKİBİ
Birleşik Krallık Mali İstihbarat Birimi 26 ismin banka hesaplarına ilişkin incelemesinin yanı sıra akademik, sivil kuruluş, dini kurum adı altında faaliyette bulunan platformlar da yakın takibe alındı. Yetkililer, özellikle Londra’da Müslüman nüfusun yoğun olduğu bölgelerde eğitim dernekleri adı altında yapılan çalışmalar, bağış toplamaya yönelik faaliyetlerin yakından izlendiğini belirtti.

HEYET GİDECEK
AK Parti FETÖ ile mücadele için başlattığı yurtdışı seferberliğini sürdürüyor. AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker başkanlığındaki heyetin şimdiki durağı da İngiltere. Avam ve Lordlar Kamarası, düşünce kuruluşları ile bir araya gelecek olan heyet, FETÖ’nün darbe girişimi, örgüt üyelerinin iadesine yönelik talepleri aktaracak. Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Sırbistan’da yaklaşık 40 okulu bulunan FETÖ’nün Balkanlarda’ki faaliyetlerinin tamamının durdurulması için de bir dizi çalışma yapılıyor.

Kaynak: Sabah ve Star ve Akşam ve Takvim ve Akit

16Dışı oyun içi ihanet

İtirafçı F-16 pilotu: Abiler TÜBİTAK’ın geliştirdiği ‘Pardus’ işletim sistemi yüklü bilgisayara bir oyun CD’si koyuyordu. Oyunda yenildiğinizde şifre girerek örgüt mesaj ve talimatlarını içeren bir sayfaya ulaşılıyordu
FETÖ’nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki kripto subay yapılanmasına yönelik olarak Konya merkezli olarak yürütülen soruşturmada kapsamında gözaltına alınan ve etkin pişmanlıktan yararlanarak itirafçı olan F-16 pilotunun anlattıkları, örgütün bir yöntemini daha deşifre etti. Kendisiyle ilgilenen örgüt abisinin, daha önce buluşma noktalarına kitaplar ve örgütle ilgili dokümanları rahatça getirdiğini söyleyen itirafçı pilot, “17-25 Aralık’tan sonra ise güvenlik tedbirlerini artırdılar ve gizliliğe önem vermeye başladılar. Ankara’daki buluşma noktalarını da değiştirdik. Bu dönemde kitaplar yerine de CD’ler getirmeye başladık. Abilerin kullandığı bilgisayarlarda TÜBİTAK tarafından geliştirilen “Pardus” işletim sistemi yüklüydü. Örgüt abisi A.Z’nin yanında taşıdığı bilgisayarın harddiskleri sökülmüştü. Yanında getirdiği CD’leri bilgisayara takınca karşınıza bir oyun çıkıyordu. Oyunu oynayıp hata yaptığında ise yeni bir sayfa açılıyordu. CD’nin içeriğine de bu sayfaya bir takım şifreler yazdıktan sonra ulaşılabiliyordu. CD’yi başka şekilde açmak mümkün olmuyordu. Oyun görünümlü CD’lerin içerisinde ayrıca FETÖ’ye ait kitaplar, videolar, mesajlar ve değişik materyaller de bulunuyordu” dedi.

‘İSTEMEDİĞİMİZ KIZLA EVLENEMEZSİN’
Sevdiği kızla ailelerinin de onayıyla sözlendiklerini anlatan itirafçı pilot, “Ancak bu durum örgüt içerisinde duyulduktan sonra benimle ilgilenen abi, evime gelerek sözü atmam için baskı yapmaya başladı. ‘İstediğimiz bir kişi ile evlenebilirsin, bizden habersiz neden böyle bir işe kalkıştın. O kızla evlenirsen ‘şefkat tokadı yersin’ diyorlardı. Bu baskıyla sözlümden ayrılmak zorunda kaldım. Ayrılmasaydım pilot olma şansım da yoktu. Daha sonra beni Afyonkarahisar’da bilmediğim bir adrese götürerek bir kızla tanıştırdılar ve istersem onunla evlendirebileceklerini söylediler. Maaşımdan veremediğim yüzde 15’lik himmeti de borç olarak deftere yazdılar” dedi.

Kaynak: Sabah

15Suikastçı 47 haine 6’şar kez müebbet

15 Temmuz’da Marmaris’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimi planlayıp yöneten 37’si asker 47 FETÖ’cü 17 ayrı suçtan hâkim karşısına çıkacak
15 Temmuz darbe girişimi gecesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı Marmaris’teki otelini basarak koruma polislerini şehit eden suikastçı askerlerle ilgili soruşturma tamamlandı. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, aralarında FETÖ lideri Fetullah Gülen, suikast girişimini planlayan ve yöneten Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş ve 37’si suikastçı asker ile bu suikastçıları İzmir’den Marmaris’e götüren pilotların da bulunduğu 44’ü tutuklu 47 zanlı hakkında 6’şar kez müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. FETÖ lideri Fetullah Gülen’in de bulunduğu 3 firari sanık hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. 73 müştekinin yer aldığı iddianamede, 86’sı tanık olmak üzere 203 kişinin de ifadesine başvuruldu.

KORUMALARA SALDIRDILAR
İddianamede, tutuklandıktan sonra itirafçı olan “Paşa” lakaplı Çiğli Hava Üssü İmamı Zekeriya Kuzu’nun. Baskın sırasında, koruma polislerini döverken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kastederek, “Hani inimize girecektiniz, gördünüz mü biz sizin ininize girdik” dediği yer aldı. Darbeci askerlerden suikast timinin komutanı Binbaşı Şükrü Seymen’in, kendilerini almak için alçalan ancak güvenlik güçlerinin açtığı ateş nedeniyle inmekten vazgeçen helikoptere ateş ettiği belirtilen iddianamede, sanık Mehmet Öztürk’ün ise tutuklandıktan sonra, cezaevinde yazdığı “15 Temmuz’un bir son değil bir başlangıç olduğuna inanıyoruz. Sürecin bu şekilde devam etmeyeceği ortada. Maç 90 dakika henüz bitmedi” şeklindeki notu, başka bir koğuşa gönderirken yakalandığı da anlatıldı. İddianamede ayrıca, suikast timinden bir askerin, “Aranızda hizmet hareketinden olmayan var mı?” şeklindeki sorusunu diğerlerinden olumsuz hiçbir cevap verilmemesi de, darbe girişiminin örgüt tarafından gerçekleştirildiğine dair önemli bir delil olduğu belirtildi. İddianame ile ilgili açıklama yapan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz da, “Girişime iştirak eden 37 şüphelinin Marmaris’teki eylemlerinin niteliği, kararlı tutumları, her birinin özel olarak seçilmiş askerler olmaları yanlarına aldıkları silâh ve mühimmat ve dosya kapsamındaki diğer bilgi ve belgeler nazara alındığında eylemin suikast amacıyla gerçekleştirildiği kanaatine varılmıştır” dedi.

İŞTE SUÇLAMALAR
47 hain “Cumhurbaşkanına Suikast, Anayasayı İhlal, Yasama Organına Karşı Suç, Hükûmete Karşı Suç, Silâhlı Terör Örgütü Yöneticisi Olma, Yerine Getirdiği Kamu Görevi Nedeniyle Kasten Öldürme, Yerine Getirdiği Kamu Görevi Nedeniyle Kasten Öldürmeye Teşebbüs Etme, Kasten Öldürmeye Teşebbüs, Zincirleme Şekilde Cebir ve Tehdit Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Yaralama, Zincirleme Şekilde Silahla Tehdit, Cumhurbaşkanına Hakaret, Zincirleme Şekilde Kamu Görevlisine Görevi Nedeniyle Hakaret, Kamu Malına Zarar Verme, Mala Zarar Verme, Nitelikli Olarak Konut Dokunulmazlığının İhlali ve Nitelikli Yağma” ile suçlanıyor. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan dava, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın konferans salonunda yapılacak. Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, “Adliye binası yetersiz olduğu için konferans salonunu uygun gördük” dedi. Muğla Ticaret Odası Başkanı Bülent Karakuş da, başsavcılığın talebiyle 400 kişilik salonu tahsis ettiklerini belirterek, “Salon daha önce de Bodrum Belediye Başkanının yargılandığı davada duruşma salonu olarak kullanılmıştı” dedi.

Kerem GÜRBÜZ

Kaynak: Sabah

14Nijerya’yı da dolandırdılar

FETÖ’nün Türkiye’de okutulmaya gönderilen Nijeryalı öğrenciler üzerinden milyonlarca doları kasasına aktardığı, ülkenin Genelkurmay Başkanlığı’nı dahi dolandırdığı ortaya çıktı. Nijerya istihbaratı örgütle ilgili inceleme başlattı
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) yurtdışında en güçlü olduğu ülkelerden biri olan Nijerya’yı dahi dolandırdığı ortaya çıktı. SABAH’ın ulaştığı istihbarat raporlarına göre, örgütün “Çocuklarınızı Türkiye’deki özel okullarda okutacağız” vaadiyle Nijerya’nın Yobe Eyalet Valiliği’nden 150 öğrenci için toplam 1.5 milyon dolar aldığı, getirdiği öğrencileri Türk devlet okullarında okutup, topladığı paraları da FETÖ’nün kasasına aktardığı belirlendi. Olay, mezun olup ülkesine dönen öğrencilerin yaşadıkları zorlukları valiliğe şikâyet etmesiyle ortaya çıktı. Öğrenciler, Türkiye’deki devlet okullarında okutulduklarını ve 7-8 kişilik örgüt evlerinde zor şartlar altında yaşadıklarını anlattı. Bu durum üzerine valilik Türkiye’ye göndermeyi planladığı 250 öğrencinin işlemlerini durdurdu. Bu öğrenciler için yatırılan 2.5 milyon dolar da geri istendi. FETÖ’nün bu yolla milyonlarca lirayı kasasına aktardığını belirten Dünya Türk İş Konseyi Nijerya Başkanı ve MÜSİAD Nijerya Şube Başkanı Hüseyin Öztunç, “Ülkede 37 eyalet var. Bu durum sadece Yobe’de fark edilmiş. Bu yöntemle yıllarca ülkeyi de çocukları da sömürmüşler” dedi.

ORGAN SATMIŞLAR
Öztunç, örgütün Nijerya’daki bir organ yolsuzluğunu da şöyle anlattı: “Nijerya Genelkurmay Başkan Yardımcısı’nın 2012’de Türkiye’de yaptırdığı karaciğer naklinden de örgüte para aktardıkları belirtiliyor. Buradaki istihbarat raporlarına göre, uygun organ Türkiye’de Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunuyor. Hastane nakil bedeli olarak 42 bin TL istiyor. Örgüt, Genelkurmay Başkan Yardımcısı’ndan işlem için 350 bin dolar alıyor. Nakil için ödenen 42 bin TL’nin dışındaki para da örgütün kasasına gidiyor.”
FETÖ, Nijerya ulusal gazetelerinde Fetullah Gülen’i aklarken, Türkiye’yi karalayan haberler yayımlıyor.

5 BİN DOLAR VERDİLER
Nijerya’da örgütün basın yayın organları aracılığıyla yoğun bir kara propaganda çalışması yaptığını da aktaran Öztunç, sürekli yalan ve iftiralarla Nijer halkının Türkiye’ye karşı ayaklandırmaya çalışıldığını vurguladı. Bunun son örneğinin Kurban Bayramı’nın hemen ardından yaşandığını aktaran Öztunç, şunları söyledi: “FETÖ’cüler ‘Türkiye’de 54 tane Nijeryalı öğrenci FETÖ operasyonları kapsamında tutuklandı, elleri ayakları kelepçeli, çıplak ve muayene bahanesiyle ağır tahrikler altında işkence görüyor’ diye yalan haber yaptırdılar. Ardından da 1.5 milyon öğrencisi bulunan Afrika Ulusal Öğrenci Komitesi’nin başkanına 5 bin dolar verip elçiliği protesto etmek için yürüyüş yaptırdılar” diye konuştu. Durumun tespit edilmesi ve gerçek boyutunun öğrenilmesi için komite başkanı, başkan yardımcısı ve Nijerya’nın saygın gazetesi Leadership’ten bir gazeteciyi Türkiye’ye davet ettiklerini anlatan Öztunç, “20 Ekim’de Türkiye’de Njeryalı öğrencilerle buluştular. Burada öğrencilerle tek tek görüştüler ve olayın aslını öğrendiler. Bir öğrencinin dahi içeri alınmadığını tespit ettiler. Türk elçiliğinden özür dilediler” dedi.

ÜLKE İSTİHBARATI YAKIN TAKİBE ALDI
Nijerya İstihbarat Servisi’nin FETÖ’yü yakın takibe aldığını anlatan Öztunç, “Bu durumu bildikleri için de içlerine kapanmaya başladılar. Önceden Nijeryalıları toplantılarına alıyorlardı. Şimdi kimseyi toplantılarına almıyorlar. Okullarına kart sistemi getirdiler. Burada ciddi bir kriptolaşma var” dedi. Örgütle mücadele ettiklerini anlatan Öztunç, “15 Temmuz’dan sonra buradaki Türk esnafla örgütü lanetleyen afişlerle yürüyüşler yaptık” dedi.

TÜRKİYE GİBİ YAPILANDILAR
FETÖ’nün Nijerya’da da Türkiye’deki gibi bir yapılanması bulunuyor. Kaynak Holding benzeri bir yapılanmaya giden ve First Surat Group Of Company ismiyle holding kuran örgüt, sağlık, eğitim ve turizm alanlarında hizmet veriyor. Nijerya Tulip International Collage (NTIC) isimli 16 okulla Nijerya’da çalışan örgüt, senatör, milletvekili, bakan çocuklarını okutuyor. Hüseyin Öztunç, FETÖ’nün bu okullarda yetiştirdiği öğrencilerle kamuya sızdığını aktardı.

Kaynak: Sabah

13Darbeciler 15 Temmuz’u böyle planladılar! Çok özel görüntüler (VİDEO)

A Haber ekranlarında 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunan FETÖ’cülere dair özel görüntüler yayınlandı. FETÖ’cüler 15 Temmuz gecesinden önce 3 toplantı yaptıkları ortaya çıktı. Bu toplantılar tam 54 saat sürdü.İşte tüm detaylar

Kaynak: Sabah

12Hürriyet’in manipülasyonu itirafla tescillendi

FETÖ’nün şifreli mesajlaşma programı ByLock’u 17-25 Aralık 2013’deki sivil darbe girişiminden bir ay önce kullanmaya başladığı ortaya çıktı. Hürriyet Gazetesi, programın kullanılmaya başladığı tarihin 2014 yılı olduğunu iddia etmişti.

Van’da yürütülen FETÖ soruşturmada itirafçı olan eski Cumhuriyet Savcısı İ.H.D.’nin ifadesi Hürriyet Gazetesi’nin örgütün şifreli mesajlaşma programı Bylock’un patentini elinde bulunduran David Keynes (Alparslan Demir) röportajında manipülasyon yaptığını ortaya çıkardı. Hürriyet’in Keynes’e dayandırarak yayınladığı haberde, ‘Bylock, 2014’ten sonra Apple Store ve Google Play adlı online mağazalarda kullanıma açılmış’ ifadeleri yer almış ve günlerce tartışılmıştı. Ancak, Van’da FETÖ’cü eski Savcı İ.H.D., ifadesinde Hürriyet Gazetesi’nin yazdığının aksine Bylock’u 2014’te değil 2013’ten itibaren kullanmaya başladıklarını itiraf etti.

HERŞEYİ ANLATTI

İ.H.D ifadesinde, “17-25 Aralıktan bir ay önce E.B. bizi Selçuk FEM Dershanesi’ne çağırdı. Gittiğimde E.B.’nin yanı sıra A.B., M.K., V.Ü., dershane müdürü H. ile bir öğretmen vardı. A.B. bize, ‘Arkadaşlar bundan sonra Bylock programı üzerinden yazışma yapacağız. Bu grup programı Play Store’den indirecek. Ayrıca VPN adlı program da Play Store’den indirilecek. Bundan sonra bu grup bu program üzerinden görüşme yapacak. Beni bu programa eklemeyin. Ben size bilgileri V.Ü. aracılığıyla ileteceğim. Güvenli bir program, yazdıklarımıza kimse ulaşamaz’ dedi. Önce süper VPN programını ardından ByLock’u indirdik” ifadelerini kullandı.

DARBECİLERE CAN SİMİDİ OLDU

Hürriyet Gazetesi, ByLock haberinden sonra yoğun bir şekilde eleştirilmiş ve FETÖ’ye can simidi olmakla suçlanmıştı. ByLock’un patent sahibi olduğu iddia edilen kişinin Hürriyet’te yer alan açıklamaları uluslararası basında Türkiye aleyhine söyleme dönüşmüştü. ABD’nin etkin yayın organlarından Huffingtonpost’ta yayınlanan makalede, Hürriyet’in haberine atıfta bulunularak “Türk gazetesi hükümetin uydurduğu ByLock senaryosunu çökertiyor” denilmişti. Türkiye’yi hedef alan ve darbecileri aklayan makaleyi ise yine FETÖ üyesi Mahir Zeynelov kaleme almıştı.

Kaynak: Star ve Akşam ve Takvim

11Dink’i FETÖ öldürdü

Kanlı darbe girişiminin ardından İstanbul’da hazırlanan ilk iddianamede, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi, FETÖ’nün ilk gerçekleştirdiği ilk eylem olarak yer aldı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında İstanbul’da hazırlanan ilk iddianame Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından onaylandı. Cumhuriyet savcıları Hikmet Pak ve Bülent Başer’in hazırladığı iddianamede,  aralarında Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ele geçirmeye çalışan 1 yüzbaşı, 3 üstteğmen, 4 astsubay, 20 uzman çavuş olmak üzere toplam 28’i tutuklu rütbeli, 34’ü tutuksuz er hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 5’er yıldan 10’ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

ÖNEMLİ AYRINTI

Örgütün faaliyetlerinin hatırlatıldığı iddianamenin giriş bölümünde, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi FETÖ’nün ilk eylemi olarak yer aldı. Devamında ise Tahşiye, Selam Tevhid Kudüs Ordusu, MİT TIR’ları ve 17-25 Aralık soruşturmaları, yasa dışı dinlemelerden bahsedildi. FETÖ’nün elebaşı Fethullah Gülen’in darbe girişimindeki bağlantısı, gözaltına alınanların üzerinden çıkan 1 dolarlar ve şifreli haberleşme programı ByLock’a değinilen iddianamede, örgütün son eylemi olarak da 15 Temmuz darbe girişimi ele alındı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın örgüt üyeleri için önemine ve buranın darbe için kontrol edilmek üzere kullanılmak istenildiği de iddianamede yer aldı.

GÖRÜNTÜLER SİLİNMİŞ

İddianamede, 12, 13 ve 14 Temmuz tarihlerinde üst rütbeli askerlerin General Nurettin Baransel Kışlası 2’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda buluştukları, bu gizli toplantıların çay servisinin de bir binbaşı tarafından yapıldığı anlatıldı. 15 Temmuz’daki son toplantı da ise darbe örgütlenmesinin planlarını gözden geçirildiği, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yapılacak uygulamalara yönelik kararlar alındığı, bu buluşmanın giriş-çıkış görüntülerinin ise silindiğine de iddianamede yer verildi.

OLAĞAN AKIŞA AYKIRI

Darbe girişiminin 15 Temmuz gecesi saat 03.00’te yapılmasının planlandığı, ancak sonradan öne alındığı belirtilen iddianamede, sanıkların ifadelerinin aksine bu saate kadar haberdar olmamalarının hayatın olağan akışına aykırı olduğuna vurgu yapıldı. İddianame, İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

GİZLİ TOPLANTI 54 SAAT SÜRDÜ

İstanbul’da hazırlanan ilk iddianamede, FETÖ’cü askerlerin darbe girişimi öncesi 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda 5

Kaynak: Star ve Yeni Şafak ve Akit

10İstanbul’daki FETÖ soruşturmasında 20 tutuklama

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, İstanbul merkezli 6 ilde gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 37 şüpheliden 20’si tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde, FETÖ adına faaliyet yürüttüğü ve örgüte destek sağlamak için para topladığı istihbaratı alınan Denge Platformu derneğinin merkezi ile dernek yöneticileri ve bazı çalışanların adreslerine gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan zanlıların adliyedeki işlemleri tamamlandı.

Zanlılardan 20’si tutuklandı, 17’si adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

– Operasyon

Soruşturma kapsamında İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele ile Mali Şube Müdürlüğü ekiplerinin, İstanbul merkezli 6 ilde gerçekleştirdiği operasyonda, aralarında dernek yöneticileri ile çalışanlarının da bulunduğu 37 kişi gözaltına alınmış, dernekte ve şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda, terör örgütü FETÖ’ye ait dijital suç unsurları, yasa dışı materyaller ve dokümanlar ele geçirilmişti.

Şüphelilerden 4’ünün örgütün şifreli mesajlaşma programı olan “ByLock” kullandığı, 3’ünün Kimse Yok Mu Derneği’ne bağışta bulunduğu, 19’unun ise Fetullah Gülen’in talimatının ardından Bank Asya’da hesap açtığının tespit edilmişti.

Gözaltına alınan şüpheliler arasında bulunan ve dernekte çaycı olarak çalışan H.K. de ifadesinde, dernekte terör örgütü FETÖ adına toplantı ve seminerler yapıldığını, Fetullah Gülen’in videolarının izlettirildiğini, örgüte destek sağlamak için para toplandığını, bu faaliyetler yürütülürken gizliliğe dikkat edildiğini ve faaliyetlere katılanların cep telefonlarının toplantı salonu girişinde görevliler tarafından toplandığını iddia etmişti.

Kaynak: Star ve Takvim ve Akit

9Uşak’taki FETÖ soruşturmasında 10 tutuklama

UŞAK’ta FETÖ’ye yönelik sürdürülen soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 16 kişiden 10’u tutuklandı.

UŞAK’ta Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik sürdürülen soruşturma kapsamında düzenlenen 3 ayrı operasyonda gözaltına alınan 31 kişiden, ilk gruptaki 16 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 10’u tutuklanırken, 6 kişide adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Diğer 15 şüphelinin Emniyet’te sorgularının sürdüğü belirtildi.

Kaynak: Star ve Akşam

8FETÖ’ye çaylar yüzbaşıdan

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’cü darbe girişimine katılan askerlere yönelik ilk iddianameyi mahkemeye gönderdi. İddianameye göre, 12-15 Temmuz arasında Nurettin Baransel Kışlası’nda binbaşı üstü 20 subayın katılımıyla gizli toplantılar yapıldı. Çay servisini ise Yüzbaşı Mehmet Karabekir yaptı.

İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nun 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin ilk iddianamesi tamamlandı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nı işgale giden 62 cuntacıyla ilgili 189 sayfalık dosya 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Darbe girişiminin İstanbul’daki ayağına ilişkin planlama, iddianameye göre Maltepe’deki 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı General Nurettin Baransel Kışlası’nda 12, 13, 14 ve 15 Temmuz’da düzenlenen çok gizli toplantılarda yapıldı.

Dosyaya giren görüntülere göre, 12 Temmuz saat 19.00’da başlayan toplantı 14 Temmuz saat 01.30’da sona erdi. 15 Temmuz toplantısının görüntülerinin de silindiği belirlendi. İddianameye göre 2’nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Özkan Aydoğdu’nun başkanlığındaki toplantıya İstanbul dışında gelenlerle birlikte 20 subay katıldı. Bu toplantılara binbaşı rütbesinin altındaki subaylar alınmadı. 4 gün süren toplantıdan bilgi sızmaması için çay servisini bile en düşük rütbeli asker olan Yüzbaşı Mehmet Karabekir’in yaptığı anlatılan iddianamede, toplantıda alınan kararlar doğrultusunda kod isimlerin kullanıldığı ve WhatsApp grubu kurulduğu belirtildi.

ASKER BAŞINA 100 MERMİ

İddianamede bazı şüphelilerin ifadelerine göre WhatsApp yazışmalarında, Ö.A.’nın, ‘Sıkıyönetim ilan edildi, basıp geçin’ ifadesini kullandığı aktarıldı. Ayrıca asker başına 100 tüfek mermisi, makineli tüfekler için 250 şerit mermi ve bin uçaksavar mermisinin dağıtılacağının söylendiği, ‘polis-jandarmanın faaliyeti destekleyeceği, engel olunması durumunda kim olursa olsun gerekirse vurulacağı, işgal sürecinin başladığı, mukavemet durumunda halka ateş edileceği’ yazışmalarının bulunduğu kaydedildi.

Muhtarı öldüren FETÖ’cü teröristin ailesinden tarihe geçecek karar

“TATBİKAT SANDIK GERÇEK OLAMAZ”

İddianamede, ifadelerine yer verilen şüphelilerden bir kısmının, ‘darbenin saat 03.00 sıralarında yapılmasının planlandığı, bu bilginin sızma ihtimaline binaen daha erken yapılmasına karar verildiği, bu emirlerle ilgili WhatsApp grubunda yazışmalar olduğu’ bilgisini verdiği kaydedildi. ‘Değerlendirme’ bölümünde bazı rütbelilerin savunmalarındaki ‘Darbeden haberimiz yoktu, tatbikat zannettik’ ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı, bu kişilerin darbe girişimini bilmemelerinin hayatın olağan akışına aykırı olduğu anlatıldı.

“DİNK CİNAYETİ İLK EYLEM”

Giriş bölümünde FETÖ/PDYnin yapısının anlatıldığı iddianamede, örgütün birinci eylemi olarak Hrant Dink cinayeti gösteriliyor. Ardından da FETÖ adının ilk kez kullanılmaya başlandığı, Fethullah Gülen hakkında ilk kez yakalama kararı verilen Tahşiye soruşturması ile Selam Tevhid, MİT TIR’larının durdurulması ve ilk ‘darbe girişimi’ tutuklamalarının gerçekleştiği 17-25 Aralık soruşturmaları da şüphelilerinin eylemleriyle beraber anlatıldı. Dosyada örgütün TSK’daki yapılanması, darbe girişimi, Fethullah Gülen ile bağlantı, örgütte kullanılan işaretler, 1 doların anlamı, ByLock kullanılması ve tanık ifadelerine yer verildi

GİZLİ TOPLANTIYA KATILAN DARBECİLER

DARBE toplantısına başkanlık eden Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, 1. Ordu Komutanlığı Harekât Başkanı Tuğgeneral Eyyüp Gürler, Kuleli Askeri Lisesi Komutanı Albay Mürsel Çıkrıkçı’nın da aralarında bulunduğu 20 subay hakkında, 15 Temmuz’a ilişkin diğer suçlamalara yönelik soruşturma ise sürüyor.

İddianameye göre il dışındaki başka birliklerden gelen rütbeli subayların da bulunduğu darbe toplantılarına katılan diğer isimler şöyle: 2’nci Zırhlı Tugay Komutanı Yardımcısı Alb. Mehmet Kapan, Kahramanmaraş Garnizon Komutanı Alb. Uzay Şahin, 23’üncü Motorize Piyade Alay Komutanı Alb. Ömer Faruk Özkese, 47’nci Alay Komutanı Alb. Sadık Cebeci, Cizre Garnizon Komutanı Alb. Onur Özden, Ankara’dan Kur. Alb. Muzaffer Düzenli, Tuzla Piyade Okul Komutanı Alb. Rıfkı Keser, Yarbay İrfan Arat, Yarbay Şakir Çınar, Yarbay Murat Yanık, Binbaşı Mehmet Murat Çelebioğlu, Yarbay Fatih Karakaya, Binbaşı Zafer Gümüş, Yüzbaşı Mehmet Karabekir.

KOD İSİM: IRMAK

İstanbul’da aktif görev alan şüphelilerin önceden planlanan görev dağılımına göre kod isim kullandıkları, ‘IRMAK 81’ kodunu kullanan Kurmay Albay Şakir Çınar’ın Sabiha Gökçen Havalimanı işgaliyle görevlendirildiği belirtildi. Darbe girişimi sonrası için Sıkıyönetim Komutan Yardımcısı olarak görevlendirilen ‘IRMAK 1’ kodunu ise 2’nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Özkan Aydoğdu’nun kullandığı belirlendi.

3’ER KEZ MÜEBBET, 15 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

SAVCILAR Hikmet Pak ve Bülent Başer’in hazırladığı iddianame 28’i tutuklu rütbeli ve 34’ü de tutuksuz er olmak üzere 62 şüpheli asker hakkında hazırlanan iddianame, başsavcılık onayından sonra İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Şüphelilere ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, ‘TBMM’yi ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlarından 3 er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi. ‘Silahlı terör örgütüne üyelik’ ve ‘Üye olmadan bilerek ve isteyerek yardım etmek’ten de ayrıca 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis istendi. 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 15 günlük incelemenin ardından iddianameyi kabul ederse dava resmen açılmış olacak.

ÇAY SERVİSİNİ YAPAN YÜZBAŞI MUHTARI KATLETTİ

55 saatlik darbe toplantısında çay dağıtan isim olan Yüzbaşı Mehmet Karabekir’in, 15 Temmuz gecesi İstanbul Acıbadem Mahallesi Muhtarı Mete Setbaş’ı vurduktan sonra yardım edilmesine engel olan ve Özel Tim tarafından öldürülen cuntacı olduğu ortaya çıktı. İddianamede Karabekir’in toplantıya çay taşırken fotoğraflarına da yer verildi. ‘Hepsini ezin, taviz yok’ sözleri güvenlik kameralarına yansıyan 34 yaşındaki Karabekir’in Trabzonlu olan ailesi, cenazeyi kabul etmemişti. (Habertürk)

Kaynak: Star ve Türkiye ve Akit

7Sabiha Gökçen’i darbe üssü yapacaklardı

Alçak darbeciler 15 Temmuz’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ele geçirerek halkı buradan bombalamak istiyordu ama başaramadılar.

HİLAL YILDIRIM/HABER MERKEZİ

İstanbul’da FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde yer alan askerlere yönelik ilk iddianame hazırlandı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işgal edilmesine ilişkin 28’i tutuklu rütbeli, 34’ü tutuksuz er toplam 62 asker hakkında hazırlanan 189 sayfalık iddianamede, tüm şüphelilerin “Cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi kaldırmaya teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs ve silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları istendi.

STRATEJİK ÖNEME SAHİP

Darbecilerin havalimanını stratejik öneme sahip olması ve hava harekatlarının koordine edilmesi için ele geçirmeye çalıştığı anlatıldı. İddianamede havalimanının halkı bombalayacak uçakların iniş kalkış ve koordinesini sağlamak içi üs olarak kullanılacağı ancak halkın direnişi üzerine bunu başaramadıkları belirtildi.

‘YURTTA SULH’U KURDULAR

“Yurtta Sulh” isimli Whatsapp grubunun da havalimanını ele geçirmek isteyen grup tarafından gizli toplantılar sırasında oluşturulduğu iddianamede yer aldı.

15 Temmuz’da gizli toplantı

Darbeciler 12-13-14-15 Temmuz’da General Nurettin Baransel Kışlası 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda gizli darbe toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya katılanlara çay servisini binbaşı M.K. yaptı. Darbe toplantısını tutuklu Tuğgeneral Özkan Aydoğdu yönetti.

Doğru, Akıncı Üssü’ne gidecekti

İddianamede Giresun’da 5 Temmuz tarihinde yaşanan helikopter kazasında eşi ve kızını kaybeden, kendisi de yaralanan Giresun eski Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru ile ilgili ilginç bir bilgi de yer aldı. Doğru’nun darbenin komuta merkezi olduğu belirlenen Akıncılar Üssü’nü yönetecek isimlerden bir tanesi olarak belirlendiği ancak helikopter kazasında yaralandığı için Akıncılar Üssü’ne gidemediği belirtildi.

Mukavemet olursa halka ateş

İddianamede 23. Alay Komutanı Albay Ö.F’nin ifadeleri de yer aldı. Ö.F, darbe girişimi sırasında Boğaziçi Köprüsü’nde başlangıçta sorun yokken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkı sokağa çağırmasından sonra sıkıntı yaşandığını Albay M.D’nin ‘Mukavemet olursa halka ateş edin’ dediğini ifade etti.

Kaynak: Akşam

6Meczubun kaçışı mercek altına alınıyor

FETÖ elebaşının kaçışında rol oynayan sağlık raporu, Meclis Komisyonu’nda incelenecek.

Hakkı KURBAN

TBMM’de oluşturulan FETÖ’nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, FETÖ’nün elebaşı Gülen’in, 17 yıl önce ABD’ye kaçış sürecini mercek altına aldı. Dönemin Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Nuh Mete Yüksel, Gülen hakkında soruşturma başlatmış, bu soruşturma sürerken Gülen, sağlık raporunu kullanarak ABD’ye gitmişti.

SAĞLIK DURUMU İNCELENECEK

Bu kapsamda, Gülen’e, 1999 yılında “Türkiye’de tedavisinin mümkün olmadığı ve ABD’ye gitmesi gerektiği” yönünde Hacettepe Üniversitesi’ndeki doktorların verdiği rapor talep edilecek. Aynı şekilde, Gülen’in, gidiş sürecindeki detayların perde arkası da aydınlanacak. Bu amaçla, Türk Hava Yollarına da yazı yazılması kararlaştırıldı. THY’den, Gülen’in yolculuk bilgileri ve yanında kimlerin olduğu sorulacak.

Kaynak: Akşam

56 ilde FETÖ operasyonu

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında, İstanbul merkezli 6 ilde gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 37 şüpheliden 20’si tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)adına faaliyet yürüttüğü ve örgüte destek sağlamak için para topladığı istihbaratı alınan Denge Platformu derneğinin merkezi ile dernek yöneticileri ve bazı çalışanların adreslerine gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan zanlıların adliyedeki işlemleri tamamlandı.
Zanlılardan 20’si tutuklandı, 17’si adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.
Operasyon
Soruşturma kapsamında İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele ile Mali Şube Müdürlüğü ekiplerinin, İstanbul merkezli 6 ilde gerçekleştirdiği operasyonda, aralarında dernek yöneticileri ile çalışanlarının da bulunduğu 37 kişi gözaltına alınmış, dernekte ve şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda, terör örgütü FETÖ’ye ait dijital suç unsurları, yasa dışı materyaller ve dokümanlar ele geçirilmişti.
Şüphelilerden 4’ünün örgütün şifreli mesajlaşma programı olan “ByLock” kullandığı, 3’ünün Kimse Yok Mu Derneği’ne bağışta bulunduğu, 19’unun ise Fetullah Gülen’in talimatının ardından Bank Asya’da hesap açtığının tespit edilmişti.
Gözaltına alınan şüpheliler arasında bulunan ve dernekte çaycı olarak çalışan H.K. de ifadesinde, dernekte terör örgütü FETÖ adına toplantı ve seminerler yapıldığını, Fetullah Gülen’in videolarının izlettirildiğini, örgüte destek sağlamak için para toplandığını, bu faaliyetler yürütülürken gizliliğe dikkat edildiğini ve faaliyetlere katılanların cep telefonlarının toplantı salonu girişinde görevliler tarafından toplandığını iddia etmişti.

Kaynak: Yeni Şafak

43 iddianame hazırlandı!.

FETÖ kanlı darbesinin kritik noktaları olan Gölbaşı, Sincan ve Polatlı’daki olayların fezlekeleri tamamlandı. İlk iddianamede Özel Kuvvetleri ele geçirmek isteyen cuntacı General Semih Terzi ve Şehit Ömer Halisdemir’in, Terzi’yi vurması anlatıldı. Öte yandan darbe gecesi Ankara’nın kritik noktalarına yerleştirilmek üzere yola çıkarılan füze rampaları da soruşturmanın en somut delilleri arasında yer aldı..

Kaynak: Takvim

3FETÖ’cü hakim ve savcıların yerine atama

FETÖ’cü hakim ve savcıların yargıdan temizlenmesinin ardından yeni atamalar yapıldı.

Adli ve idari yargı hakimleri ile cumhuriyet savcılarının görevlerine atanmalarına ilişkin karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, 3 bin 22 adli yargı hakimi ve cumhuriyet savcısı ile 918 idari yargı hakimi kura yöntemiyle atandı..

Kaynak: Takvim

2Büyük küstahlık! Fetullah Gülen camisi yapacaklar

Almanya’da bulunan Gülen terör örgütü mensupları, Diyanet’e ait camilere alınmadıklarını, bu nedenle kendi camilerini kurabileceklerini belirtti.

 

Almanya’da bulunan Gülen terör örgütü mensupları, Diyanet’e ait camilere alınmadıklarını, bu nedenle kendi camilerini kurabileceklerini belirtti.

Muhabirce.de sitesinden Hülya Sancak’ın haberine göre, Almanya’nın Düsseldorf kentinde Gülen terör örgütü mensuplarına bağlı kuruluşlar (Dialog- NRW, Rumi Forum am Rhein e.V., ikult e.V., IDiZ e.V., Ruhrdialog,) “NRW’de Hizmet Hareketi” başlığıyla bir tanıtım toplantısı düzenledi.

Toplantıya katılan isimlerden biri olan Dialog ve Eğitim Vakfı Başkanı Ercan Karakoyun, bir soru üzerine, Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) camilerine alınmadıklarını söyledi.

Kendilerinin şimdiye kadar cami kurmaktan yana olmadıklarını belirten Karakoyun, ama bu son gelişmelerden sonra bunu da gündemlerine aldıklarını ifade etti.

Ercan Karakoyun, yine bir soru üzerine, kendilerinin şimdiye kadar İslam Konferanslarına katılmadıklarını, ancak bundan sonra masada yer almayı da düşünebileceklerini söyledi.

Kaynak: Akit

1Cezaevi firarisinden şaşırtan sözler! FETÖ’cü müdür…

Darbe girişimi gecesi Aliağa Cezaevi’nden firar eden hükümlülerin ifadesi: “Müdür, ‘Kapılar açık, giderseniz gidin ama ortalığı telaşa vermeyin dedi”

15 Temmuz  darbe girişiminin yaşandığı gece Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünden firar edip bir süre sonra yakalanan hükümlüler, ifadelerinde nasıl kaçtıklarını detaylarıyla anlattı. 15 Temmuz gecesi FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nden 17 hükümlü firar etti. 14’ü kısa sürede yakalanarak yeniden cezaevine konulurken, 3 hükümlüyü  yakalama çalışmaları sürüyor. Yakalanan mahkumlar, emniyette verdikleri ifadelerde, meslekten ihraç edilen bir cezaevi müdürü, bazı infaz koruma memurları ile cezaevinin güvenliğinden sorumlu bazı askerlerin, firara göz yumduğunu öne sürdü. M.T. isimli hükümlü ifadesinde, darbe girişiminin olduğunu  televizyondan öğrendiğini, bu esnada isimlerini bilmediği bazı infaz koruma memurlarının kapıları açarak kendilerini koğuşlardan dışarı çıkarttığını, bunun üzerine cezaevindeki tutuklu ve mahkumların bahçede toplandıklarını anlattı.

Müdür komutanla konuştu

M.T, rütbesini bilmediğim bir komutanla konuşan müdürün yanlarına geldiğini söyleyerek, “Müdür, bize ‘Kapı orada, ister kaçın ister kaçmayın! Giderseniz gidin ama ortalığı telaşa vermeyin’ dedi” şeklinde ifade verdi. Kendisiyle birlikte bazı mahkumların da cezaevinden kaçtığını belirten M.T, “Kaçışımız esnasında ne müdür ne asker ne de gardiyanlar bize müdahale etti. Tel örgülerden atlayarak kaçtık” diye konuştu. Mahkumlardan H.A. ise emniyetteki ifadesinde, FETÖ’nün darbe girişiminde bulunduğunu mahkum arkadaşlarından öğrendikten sonra telefonla  ailesini aradığını, herkeste bir tedirginlik, korku ve telaşın olduğunu, cezaevinde görevli müdürün yanlarına gelerek kendilerini sakinleştirmeye çalıştığını ifade ederek, “O müdür, ilk başta ‘sakin olun’ şeklinde sözler  söyledi. Daha sonra ‘Kapılar açık giden gitsin, kalan kalsın’ şeklinde sözler kullandı” beyanında bulundu.

37 kişi cezaevinde

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla aralarında  cezaevi müdürü, infaz koruma memuru, sosyolog, şoförlerin de bulunduğu 162  şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 37’si hakkında “silahlı terör örgütü üyesi  olmak” suçlamasıyla tutuklama kararı verildi. Darbe girişiminin ardından Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkartılan kanun hükmünde kararnameyle (KHK) FETÖ ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle Aliağa  Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü Jandarma Tabur Komutanı Yarbay Ferhat Ersoy’un da  meslekten ihraç edildiği öğrenildi.

Kaynak: Akit

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here