Buldan: 2002’de geldiler 2020’de arkalarına bakmadan gidecekler

0

HDP Malatya İl Örgütünün 3. Olağan Kongresi’ne katılan Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, gündemi değerlendirdi. 2019 yılında 5 bin yönetici ve üyelerinin gözaltına alındığını, bunlardan bininin tutuklandığını dile getiren Buldan, şunları söyledi:

“Şu an itibariyle 32 belediyemize kayyım atandı. 24 belediye eş başkanımız tutuklandı. Onlar bizim karşımıza siyaseten çıkamıyorlar. Sandıkla da istedikleri sonucu elde edemiyorlar. Gasp etmelerin, tutuklamaların, siyasi operasyonların nedeni budur. Siyaseten yönetemedikleri için zorla, zorbalıkla, gaspla siyasi operasyonlarla sindirerek o gücü kırmak istiyorlar. HDP’ye saldırmalarının tek amacı budur. Siyaseten kaybedenler zorla zorbalıkla, devletin her türlü gücünü kullanarak; yargıyı, güvenlik güçlerini, orduyu, medyayı kullanarak karşımıza çıkıyorlar.

AKP’nin gidişinin de yakın olduğunu ifade etmek isterim. Şu an 3’e bölünmüş bir AKP dönemini yaşıyoruz. Kendi içlerinde büyük rahatsızlıklar var. Gittikçe küçülecekler ama HDP dimdik ayakta durmaya, büyümeye devam edecek. Tarih demokrasi, barış ve demokrasiden bahsedenleri unutmayacaktır ama bunları yok sayanları, üstünü çizenleri kara bir leke olarak yazacaktır. HDP demokrasi, hak ve hukuk mücadelesinden dolayı adını tarihe altın harflerle yazılacak, AKP ise kara leke olarak yer alacak.

Onlar Türkiye’yi artık yönetemiyorlar. Yönettikleri sadece iki şey var. Birisi halka yönelik şiddet, ikincisi rant ve yolsuzluk sistemi. Bu iki konuda iyi yönetiyorlar Türkiye’yi. Hem baskıyı hem şiddeti halkın önüne koyup, halkın iradesini yok sayıp seçtiklerini cezaevine gönderip yerlerine kayyım atamayı iyi biliyorlar. Rant ve yolsuzluğu da gerçekten iyi yapıyorlar. Başta yaptıkları bir şey yok. Yaptıkları tek şey Türkiye halklarına yalan söylemek, rant ve yolsuzluk ile kendi iktidarlarını ve koltuklarını ayakta tutmak. Bu ikisini yapıyorlar. Bu yüzden gençlerin ve kadınların mücadelesini bastırmayı kendilerine bir yol ve yöntem olarak önlerine koymuşlar.

AKP Genel Başkanı Erdoğan Paris’te polisin halka saldırısı üzerine ‘Ülkemizde olursa bunlar kıyameti koparırlar’ dedi. İnsan bu örnekleri verirken biraz utanır, yüzü kızarır. Erdoğan’a sormak isteriz, kadınlar sokakta dövülürken, katledilirken, barış anneleri yerlerde sürüklenirken, Taybet Ana’nın cenazesi bir hafta yerde kalırken, Cemile’nin annesi, kokmasın diye cenazesini bir hafta buzdolabında saklarken, Roboski’de 34 vatandaşımız savaş uçakları ile katledilirken, Berkin Elvanlar, Ali İsmailler, Kemal Kurkutlar, Ceylanlar annelerinin gözleri önünde katledilirken bunları Fransız polisi mi yaptı? Kadın da olsa çocuk da olsa gereken yapılacak diyen sen değil miydin Sayın Erdoğan? Bunları söylerken, güvenlik güçlerine emir yağdırırken Türkiye’deki güvenlik güçlerini bu katliamlardan sorumlu tutulmamak bir iki yüzlülük değil de nedir?

Şimdi İran ve Irak’ta da büyük bir karışıklık var. Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle birlikte İran’da bir karışılıklık var. Dua edelim de AKP bir tezkere çıkarıp İran’a da asker göndermez, çünkü nerede bir çatışma olsa nerede bir savaş varsa AKP’nin yaptığı tek şey bir tezkere çıkarmak ve askeri oralarda yaşanan çatışmanın içerisine sokmak. Türkiye’de Irak’da Suriye’de ve Libya’da her sorun mutlaka diyalog ile çözülmelidir ve barışla sonuçlanmalıdır. Çünkü savaşın hiç kimseye bir faydası yok. Yaşanan ölümlerin, katliamların hiç kimseye bir faydası yok. Her ölüm, her savaş, yeni bir ölümün yeni bir savaşın tetikçisidir. Dolayısıyla her türlü savaştan uzak durmak bize yakışandır.

Bunların sahtekar, yalan, bir dediği öbürünü tutmayan, her gün Türkiye halklarına yeni krizler, yeni kaoslar yarattığı bir dönemden yeni bir döneme gireceğimiz günlere geliyoruz. 2020 yılı Türkiye halkları açısından yeni bir yıl, yeni bir dönem. Büyük umutlar ve geleceğe güvenle bakabileceğimiz yeni ortamlar hazırlamamız lazım. Bunun için de Malatya İl Örgütümüzün de kendisine düşen görev ve sorumluluk ile birlikte bu döneme bu duygu, bu inanç ve bu misyonla hazırlanacağına yürekten inanıyorum.

2020 başta Kürtler olmak üzere tüm inançlar ve kimlikler inançlar açısından yeni bir yıl olacak, yeni bir barış yılı olacak. Bizler bu ülkeye demokrasi, barış ve özgürlükleri hep birlikte getireceğiz. Kürt’üyle Türk’üyle, Alevi’siyle, Sünni’siyle Laz’ıyla, Çerkes’iyle, kadınıyla, genciyle hep birlikte mutlaka getireceğiz ve bunları da göndereceğiz. 2002’de geldiler 2020’de arkalarına bakmadan gidecekler.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here