Buldan: Asıl çürük olan yıllardır fay yasasını çıkartmayan, depremde mezara dönüşecek olan yapılara göz yuman bu rantçı sistemdir

0

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Meclis Grup Toplatısında konuştu. İzmir’de yaşanan depreme değinen Buldan, şunları söyledi:

“Asıl çürük olan; yıllardır fay yasasını çıkartmayan, depremde mezara dönüşecek olan yapılara göz yuman bu rantçı sistemdir. Bunun bedelini de ne yazık ki yoksul halk ödemektedir. Afetler de bu çürük düzen de kaderimiz değildir. Değiştirmek elimizdedir. Bugün hemen Meclis’te depremle ilgili bir genel görüşme açalım. Türkiye’nin deprem gerçeğini acil olarak masaya yatıralım. Parlamento hızlı bir biçimde çalışma yürütmeli, gerekli araştırmaları yapmalı. Fay kanunu başta olmak üzere gerekli yasaları acil olarak çıkartalım.

Buradan soruyoruz: Depreme hazırlık için bugüne değin ne yaptınız? Hangi önlemleri aldınız? Deprem vergilerini nerelere harcadınız? Kanal İstanbul’a ayıracak paranız varsa, deprem için neden kullanmıyorsunuz? Bu hayati soruların cevabını duymak istiyoruz.

4 Kasım darbeniz karşısında bizim 7 Haziranlarımız, 31 Martlarımız, büyüyen demokrasi ittifakımız var. Kararlılığımız, cesaretimiz var. İnadına başaracağız. Her birimiz Demirtaş olacağız, Yüksekdağ olacağız, Baluken olacağız. Bu meydanı faşizminize bırakmayacağız!

Erdoğan ‘biz alan el değil, veren el olduk’ diyor. Siz halka değil, yandaşlarınıza el verdiniz. Siz halkın kaynaklarını müteahhitlere veren elsiniz! Yüzbinlerce KHK’linin maaşını Suriye’deki ÖSO çetelerine veren elsiniz! Halkın belediyelerini kayyımlara veren elsiniz! Bakın, sadece Osmangazi Köprüsünün 2 günlük geçiş garanti parası ile 25 bin haneye 2 bin lira destek verilebilirdi. 5 yandaş şirkete aktardıkları para, bu salgın sürecinde bütün ülkeye yeter ve artardı. Bunları yapmadılar. Çünkü insanlar bu iktidarın umurunda değil.

Salgın korkutucu seviyelere ulaştı. Bakanın hayat kurtaran çözüm önerisi ne? ‘İstanbullular mecbur olmadıkça dışarı çıkmasın.’ İnsanlar işsiz ve aç mı kalsın Sayın Bakan? Herkes kendi başının çaresine bakacaksa siz niye varsınız? AKP-MHP iktidarının partimize karşı kurduğu Kobanî kumpası IŞİD’e moral vermiş olsa gerek, son günlerde IŞİD yine boy göstermeye başladı. İktidarın tam da bu süreçte eş zamanlı olarak Kuzey ve Doğu Suriye halklarını yeniden hedef alması oldukça dikkat çekicidir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here