Bülent Arınç Milletle Dalga Geçiyor!

2

Eski Meclis başkanı Bülent Arınç, yaptığı açıklamada, FETÖ konusunda herkesin suçlu olduğunu , bu örgütün silahlı kalkışmaya  teşebbüs edeceğini bilselerdi , onların kafalarını ezeceklerini söyledi. Bu sözü okuduğumda kulaklarıma inanamadım.  Yani bunu kahvede eş dost sohbetinde duysam yine yadırgamam ama devleti yönetmiş bir kişinin bunu  söylemesi en hafif tabirle  toplumla dalga geçmektir. Neden mi?   Birinisi bu açıklama devlet yönetme ciddiyeti ile bağdaşmıyor .  Bir riskin tehditde dönüşebileceği bu nun bir eyleme geçebileceğini hesaplamak devleti yöneten kişiler olarak sizlerin görevi  değilmiydi ?  Bir muhalefet parti lideri, sıradan vatandaş yanılabilir  ama sizin yanılma lüksünüz yok. Siz devleti yönettiniz. Devlet bu şekilde yönetilmez. Devletin istihbarat örgütü, polisi  var.  Sizi kimse uyarmadı ise o zaman bu kurumlar işini yapmamış sizi uyarmamışlar demektir.  Yok eğer uyarmışlarsa siz inanmak istememişsiniz demektir.

Sn. Arınç 7 Şubat MİT hadisesinde de mi hiçbir emare görmediniz. MİT Başkanını ve 3 yardımcısının tutuklamak için kapıya dayandıklarında da mı ne oluyor diye sormadınız. Haklısınız , yönettiği kurumun altının oyulup , çarçaf çarçaf bilgilerin haber elemanlarının  isimlerinin basına yansımasına engel olamayan bir kurumdan size ne elbette .  Kendini koruyamayan bir istihbarat kurumu varken sizde elbette bu sözleri toplumun gözünün içine baka baka söylemekten çekinmezsiniz . Polis marifetiyle , PKK  içindeki bütün haber elemanları faş edildiğinde sesiz kalan  ve 35 yıllık emeklerin çöp olmasına göz yuman MİT yönetiminin olduğu yerde bunların söylenmesi doğal …

 Kozmik oda olayında kendi haber kaynaklarını korumak için sızıntıyı takip eden iki özel kuvvet personelinin sizin evinizin çevresinden geçtikleri için size yönelik suikast hazırlığı  hikayesi ile Kozmik odaya girilmesi için gerekçe oluşturan organize aklın kim olduğunu da mı hiç sorgulamadınız?  Haklısınız, sorgulamak için ilk önce neyi, kim neden yapıyor sorusunu sormanız gerekir. Siz daha çok alnı secdeye  değen insanlardır zarar gelmez mantığı ile baktığınız için görmekte zorlanmış olabilirsiniz . Elbette alnı secdeye  olan insanlar kıymetlidir. Ama kişinin inancından ziyade ne  yaptığı önemli. Bütün bunları bir emare olarak görmediniz mi ?

Ergenekon operasyonları döneminde, yüzlerce insana  kumpaslar kurulurken, Türkiye’nin derin devleti olduğu iddia edilen bu örgüt bu kadar kolay nasıl çözülüyorsa sapla saman karıştırılıyor mı sorusunu sormadınız mı? Sormazsınız, onlar askeri vesayetin savunucuları olarak size gösterildiği için sessiz kalmayı tercih ettiniz. Teşbihte hata olmaz, bahçenizde bir yılan öldürüldüğünde, yılandır öldü demek yerine bunu kim öldürüp bahçeme koydu sorusunu sorsaydınız , belki 15 temmmuzun emarelerini yakalarsınız .

17-25 aralık olayında yolsuzluk örtüsü altında Erdoğan’ın yakın çevresine  saldırılar başladığında bu işleri kim neden yapıyor  sorusunu sorsaydınız, bunun organize bir akıl tarafından yapıldığını görürdünüz .

Suriye’de yapılan askeri operasyonların  hepsinin deşifre olduğu, devletin yürüttüğü örtülü faaliyetlerin gazetelere düştüğü bir süreçte, ne oluyor ve kim yapıyor sorusu sormanız gerekmiyor muydu.  Bu soruları sorsaydınız, belki  darbeye kalkışacak kadar organize bir gücün varlığını keşfedebilirdiniz .

 Başlangıçta hizmet için hareket etmiş ,  yabancı servisler tarafından eleğe çevrilmiş bir cemaati, sorgulamaksınız himaye etmek yerine denetlemek ve yapılanmayı tercih etseydiniz, belki şuan durum çok farklı olabilirdir. 160 ülkede örgütlü, bir gücü kontrol eden bir ülke olurduk . Onun yerine sorgulamaksızın himaye edip , devlet içinde alan açtığınız için , birkaç gücün operasyon aygıtı haline geldi. Bütün bunları size bir emare olarak görünmüyor mu ? KPSS sorularının çalındığını 15 temmuzdan sonra öğrendiğinizi söylüyorsunuz , Sn . Arınç devleti kim yönetiyordu ? Bilmesi gerekenler bilmiyorsa,  bizi Allaha emanet yaşamışız demektir.  Vücüdünüzda bir ağrı hissettiğinizde , kaynağının ne olduğuna yönelik hastaneye gidip teşhis için doktordan yardım istersniz . Doktor size teşhisi koyar, çözümü söyler ve ilaç verir, ilacı kullanıp kullanmamak size bağlıdır.  Hangisinde sorun var; Sn Arınç, ağrı( emare ), teşhis mi , ilaç mı yoksa uygulama da mı ?  Eğer bu soruların cevabı yoksa,  başka bir amaca matuf bu açıklamaları yapıyorsunuz , yapın ama sizi dinleyenlerle dalga geçecek boyutta değil. Artık sizin zihniyetinizin (yani toplumu sorgulamayan, anlamayan gürüh olarak gören ) yönettiği  bir ülkede yaşamak istemiyorum.

Önceki İçerikProf. Dr. Haluk Savaş’ın Vasiyeti
Sonraki İçerikAhmedê Xanî
Hasan Mesut Önder
1986 yılında Rize’de doğmuştur. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi iktisat bölümünü bitirerek lisans, aynı Üniversitede Uluslararası İlişkiler Anabilim dalında “İstihbarat Dış politika ilişkisi : Panoptikon Modeli ve İsrail” adlı tezi yazarak Yüksek Lisans derecesini almıştır. Süleyman Demirel Üniversitesi Avrupa Birliği Anabilim Dalında Doktora çalışmalarını yürütmektedir. İstihbarat teorisi, Ortadoğu , Avrupa Birliği , İsrail istihbaratı üzerine çalışmalarını sürdürmektedir

2 YORUMLAR

  1. günaydınlar mesut bey
    çok erken keşfettiniz bunlar 15 temmuz dan beri kafa yapıyorlar.Haberim yoktu ,yanıldık ,annanemden duydum bilseydik yanılmazdık ,çevresi kötü kendi kusursuz haşa ilah hatadan münezzeh şahsiyetler olarak bize servis yapılıyor .Ve maalesef biz bunların yanlışlarını anlama gayreti içine düşmüşüz.Doğru olanı tercih etmek değil söylemek lazım gelir .

  2. Ergenekon diye bir şey yok ya! Onlar iyi çocuklar, gömdükleri silahlar vs. de oyuncak niyetine idi. Askeri vesayeti de rahmetli büyükannemler siyasilere dayatıyordu. Hoş masallar anlatıyor sayın yazar. Bu arada iktidara geldikten sonra hırsızlıkları ortaya çıkmasın diye ortak olanlarla iyi gidiyorlar, bakalım ne kadar gider?

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here