Bülent Arınç’ın İnfazı

2

Meclis Tv’nin karşısına, eski günlerimi de yâd edecek olmanın heyecanıyla geçmiştim. Genel Kurulda infaz yasasının (Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi) görüşmelerine başlanacaktı. 

Milletvekilleri yüksek gerilim hattında seyrediyor. Kimsenin kimseyi dinlemediği veya tahammül gösteremediği bir genel kurul manzarası. 

Karşı tarafın ne söylediğinden ya da ne anladığından çok “yüksek sesle, bağırarak kendi haklılığı ispatlama” anlayışı esas. Birbirini dinlemeyen, anlamaya çalışma gayreti göstermeyen bir iktidar-muhalefet.

Buradan çıkış zor görünüyor.

MHP temsilcisinin teklifi savunma adına sarf ettiği cümleler sonrası genel kurulu saran gerilim. Meclis Başkanvekilinin söz verdiği partilerin grup başkanvekilleri, “son sözü ben söylemeliyim, noktayı koymalıyım” yaklaşımıyla konuşuyorlar.

Ne konuşulduğunun çok bir önemi de yok. Her şey, taraftarlarına “Vay be nasıl konuştu ama” dedirtebilmek için.  

Oturuma ara verildi ve sonrasında milletvekilleri bir daha toplanamadı. 

“Alınan karar gereğince Kanun Teklifleri ile Komisyondan Gelen Diğer İşleri sırasıyla görüşmek için, 8 Nisan 2020 Çarşamba günü saat 14.00’te toplanmak üzere birleşim saat 21.27’de sona erdi.”

Reklam

Oysa eski günlerde olduğu gibi bu tür tekliflerin görüşülmesi sabahlara kadar sürerdi. Anlaşılan Berat Kandili’nin de olması sebebiyle böyle bir karar alınmıştı.

Korkmaya gerek yok, bu teklif eninde sonunda yasalaşacak. Daha uygulamaya geçmeden bir sonraki af teklifi alttan alta ısıtılmaya başlanacak. Çünkü teklif, sorun çözmek yerine sorunu daha da büyütüp başka sorunlara yol açma meylinde.

Olsun, emir büyük yerden; bu iş tamamlanacak.

“KHK bir faciadır” deyip sonra bir adım geri atan, sessizliğe bürünen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Meclis eski Başkanı Bülent Arınç’ın da elbette infaz teklifiyle ilgili söyleyecekleri vardı.

İktidar ateşinin içine düşmemek için bu defa Sayın Arınç, mesajını ‘subliminal’ olarak vermeyi tercih etmişti. Bundan olsa gerek eskisi kadar ses getirmedi.  

Necip Fazıl Kısakürek’in “Reis Bey” adlı eserinin çevrildiği filmden bir sahne paylaşan Arınç, “Bana öyle geliyor ki adalet yanıldığını anlayınca geri veremeyeceğini baştan almamalıdır” diyordu. 

Arınç’ın subliminal mesajında ise merhamet vardı, adalet vardı, af vardı, suçu başkasında değil kendinde arama vardı. 

Söylemek isteyip de anlatamamanın verdiği bir çile de vardı.

Reklam

Bu ifadeler Reis Beyden:

“Merhamet, hava gibi, su gibi muhtaç olduğumuz iksir. Baş aşağı bir cemiyeti, baş yukarı edecek bir kudret. Acımasızca idama götürdüğüm çocuk bana ‘Buz çölünde yol alıyorsunuz’ demişti. Hepimiz, bütün insanlık buz çölünde yol alıyoruz. Aldığımız nefesler bile sipsivri kayalar şeklinde donuyor. Bakarken gözle bıçaklıyor, dinlerken kulakla zehirliyoruz. Damak kirletiyor, el solduruyor.

Bütün bunların kanunlarını bilmiyoruz da kanun çıkarmaya kalkıyoruz. Olur mu hiç? Sen kaplanı yetiştir, besle; sonra pençe atıyor diye kement tak ipe kes. Yazıktır kaplana, günahtır kaplana. Merhamet… Ben diyorum ki her fert, başucuna ‘Suçlu benim, herkes suçsuz’ levhasını asmalıdır. Ben diyorum ki yegane kurtuluşumuz, herkesin herkesi affetmesindedir.”

Reis Bey başta olmak üzere iktidar partisi ile MHP’nin bu ‘subliminal’ mesajı alıp beklentiler doğrultusunda infaz yasasında düzenleme yapmalarını beklemek hayal ötesi ütopya gibi duruyor.

Hatta “Sayın Arınç böyle düşünüyorsa biz doğru yoldayız” deyip kararlılık mesajları dahi verebilirler.

Fakat ‘subliminal’ mesajı anında alanlar, harekete geçip Arınç’ın infazını iki dakikada gerçekleştirmişlerdi. Onlara göre Arınç, safını belli etmiş ve yine Erdoğan karşıtlarının safına geçmişti.

Ne söylediğinin bir anlamı yoktu. Reis Bey ile Reis Bey’i karşı karşıya getirmeye çalışıyordu. Anında cephe siyasetiyle düşman ilan ediverildi. 

Bir dönem “AK Parti’nin Vicdanı” olarak görülen Arınç’ın açıklamalarının şimdi partisinde bir karşılık bulamamasının nasıl değerlendirilmesini sizlere bırakıyorum.

Sizce “Vicdan” merkez noktasından kayan; 

Arınç mı 

yoksa 

AK Parti mi?

İnfaz düzenlemesine gelince, gördüğüm kadarıyla teklif AK Parti ve MHP’nin oylarıyla yasalaşacak. Feryatlar, mağduriyetler duyulmayacak. 

“Ben yaptım oldu” mantığıyla siyaset devam edecek.

2 YORUMLAR

  1. Ortada vicdan mı kaldı ki.O mübarek Kandil’in adı bil yetmedi.Meclis çalışmaya ara verince bir nefis muhasebesi yaparlar inşaallah.

  2. Neymiş reis bey tiyatro oyunu ibb şehir tiyatrolarında gösterimden kaldırılmış.
    Bir ara iktidar medyası aleyhte yayın yapar gibi oldu.
    Sonra baktılar ki reis bey oyunu iktidarın adalet sistemini sorgulamaya açıyor.
    Seslerini kesiverdiler.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here