Burgwedel Gölü aşırı sıcaklar sebebiyle kurudu..

0

Avrupa’yı bu yaz etkisi altına alan aşırı sıcakların etkileri ortaya çıkmaya başladı. Almanya’da son günlerde görülen aşırı sıcaklık ve kuru hava sebebiyle ülkenin kuzeyindeki Burgwedel Gölü, tamamen kurudu. Hanover şehrinin 30 kilometre kadar uzağındaki gölde bulunan balıklar öldü.

Tarihinin en yüksek sıcaklıklarını yaşayan Almanya’da termometreler 42.6 dereceyi gösterdi. Meteroloji uzmanlarına göre bu yaz Avrupa’yı iki kez vuran sıcak hava dalgaları önümüzdeki yıllarda daha sık ve daha güçlü şekilde tekrar edecek.

Avrupa’da yaz aylarında mevsim normallerinin dışında aşırı sıcaklıkların yaşanması İskandinav ülkelerini de etkiledi. Kuzey Kutbu’na yakınlığı ve soğuk iklimiyle bilinen Norveç’te 35.6 derece ölçülen hava sıcaklığı son 49 yılın en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti.

Başkent Oslo’nun popüler sahili Sorenga sıcak havanın ve denizin tadını çıkarmak isteyen vatandaşlarla dolup taşarken, Kraliyet Sarayı önünde yün üniformalarıyla nöbet tutan askerlerin sık sık mola vererek su içtiği belirtildi. Genellikle 7 saat nöbet tutan askerlerin sıcaklar nedeniyle saat başı mola verdiği kaydedildi.

İsveç’te de benzer manzaralar görüldü. Ülkede ortalama sıcaklık 30’un üzerine çıkarken, piknik alanlarında yangın tehlikesi nedeniyle mangal yapmak yasaklandı. Ülkenin en güneyinde yer alan Malmö şehrinde birçok vatandaş deniz kıyılarına ve su parklarına akın etti.

Finlandiya’da da, Norveç’te olduğu gibi rekor sıcaklıklar yaşandı. Ülkenin güneyindeki adalardan Emasalo’da, 33,6 derece ölçülen sıcaklık ülkenin modern tarihinin en yüksek derecesi olarak kayıtlara geçti.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here