Büyükbaş hayvan sayısı yüzde 4,2 arttı..

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı hayvansal üretim verilerini açıkladı. Büyükbaş hayvan sayısı bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,2 artarak 18 milyon 615 bin baş oldu.

Haziran ayı sonu itibariyle büyükbaş hayvanlar arasında yer alan sığır sayısı bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,2 artarak 18 milyon 426 bin baş, manda sayısı ise yüzde 2,5 artarak 189 bin baş olarak gerçekleşti. Küçükbaş hayvan sayısı bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 13,6 oranında artarak 55 milyon 63 bin baş oldu.

Haziran ayı sonu itibariyle küçükbaş hayvanlar arasında yer alan koyun sayısı bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,6 artarak 42 milyon 713 bin baş, keçi sayısı ise yüzde 10,2 artarak 12 milyon 351 bin baş olarak gerçekleşti.

Büyükbaş, küçükbaş ve diğer hayvan sayıları ile ilgili bilgiler doğrudan Tarım ve Orman Bakanlığı (TOB) vasıtasıyla ilçe detayında İstatistik Veri Ağı (İVA) sistemi aracılığıyla derlenmektedir. İVA, TOB bünyesinde kurulmuş bir veri giriş sistemi olup, bu sisteme veriler elektronik ortamda TOB il ve ilçe teşkilatlarındaki sorumlu personeller tarafından girilmektedir. Bu bülten kapsamındaki canlı hayvan sayılarına ait veriler Haziran 2020 sonu itibariyledir.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here